1

Subiect: Va salut

Va salut,numele meu este Edi,sunt din Ploiesti si de vreun an sunt posesorul unui acvariu de 160 l  care este populat momentan cu 2 Platydoras costatus,2 Agamyxis pectinifrons,10 Synodontis nigriventris,2 Hemichromis lifalili si 2 Pelvicachromis pulcher.Acvariul nu are plante(in afara de pistia) si este "dotat" doar cu radacini si pietre.
Pasiunea mea principala este pentru catfish,despre care sper sa gasesc cat mai multe informatii.
Toate cele bune.

Carpe diem

Re: Va salut

salut si bine ai venit.
daca ai da mai multe detalii despre aparatura si ceva poze cu acvariu ar fi mai ok.
toate cele bune.

3

Re: Va salut

Din pacate la ambele capitole stau prost.
Nu vreau sa creez discutii,dar singura "aparatura" este un filtru Sunsun  HJ-611B plus un capac cu doua neoane de 30 W.Precizez ca ideea a fost de la inceput sa merg pe un minim de aparatura(nu neaparat din motive financiare).Ca urmare algele s-au dezvoltat destul de mult si acvariul nu este unul de "pozat".
Sper sa gasesc intelegerea necesara si sa nu primesc prea multe critici.
Numai bine.

Carpe diem

Re: Va salut

vei gasi aici toate informatiile de care ai nevoie si tot ajutorul necesar, dar pentrum asta e nevoie de poze si detalii. daca vrei cu adevarat sa ai un acvariu frumos tre sa accepti si "criticile". e pentru binele acvariului .

5

Re: Va salut

Multumesc pentru sugestii,dar ideea era alta:eu asta am vrut de la acvariu,lucru care poate aduce multe critici.De aceea nu pun poze ,pentru ca multi imi vor sarii in cap.Sunt multumit cu el,la fel si pestii.Inca o data,multumesc pentru sfaturi si sper ca acum m-am facut inteles.
Toate cele bune.

Carpe diem

6

Re: Va salut

Bine ai venit! Mie personal imi scapa motivul pentru care ai devenit membru al acestui forum (sper sa nu te superi), atita timp cit tu si pestii tai sunteti mulltumiti de acvariul descris, iar o eventuala evolutie nu constituie un obiectiv pentru tine.
   Ramine scopul de a afla cit mai multe despre catfish, lucru pentru care iti urez succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de mirceajifcu (2011-06-08 17:21)

Re: Va salut

alpha A scris:

Multumesc pentru sugestii,dar ideea era alta:eu asta am vrut de la acvariu,lucru care poate aduce multe critici.De aceea nu pun poze ,pentru ca multi imi vor sarii in cap.Sunt multumit cu el,la fel si pestii.Inca o data,multumesc pentru sfaturi si sper ca acum m-am facut inteles.
Toate cele bune.

Imi place stilul si abordarea ta, dar sunt aproape sigur ca mi-ar placea mult mai mult absenta ta :-ss... Esti un om dispus sa invete si de la care altii pot invata  lol  lol ...
Ce te faci dupa ce aflii multe despre catfish? De ce vrei sa aflii cat mai multe despre ei? Si daca odata ce ai aflat anumite lucruri, conditiile din acvariul tau, nu corespund cerintelor acestor pesti, ce te faci?
Ce faci daca, din putinele informatii oferite de tine se naste o critica legata de asocierea pestilor?
De ce ai postat sa te prezinti si sa iti prezinti acvariul daca, de fapt, tu nu vrei sa il prezinti? Puteai sa citesti si sa pui intrebari si sa sari aceasta parte cu prezentarea acvariului.

PS: Crezi ca punerea cuvinetelor aiurea in ghilimele, confera un statut mai inteligent si misterios ignorantei tale?

8

Re: Va salut

Prezentarea mea si a acvariului este un lucru de bun simt pe orice forum.Scuze daca am gresit.

Pentru mirceajifcu:ignoranta este a ta daca tu crezi ca un acvariu plin de dotari si substante,cu o apa curata,cu pesti hraniti cu pelete ofera un mediu mai bun pestilor tai.Probabil ca ai toate speciile de catfish pe care le am si eu si poti sa ma ajuti cu informatii.
Repet,a fost un act de bun simt,peste care putei sa treci.In plus este un experiment al meu.Poti sa-mi spui ceva (in plus)
despre speciile de catfish pe care le am?
Cu siguranta ca o sa te bucuri de absenta mea pe acest forum.Nu am ce discuta cu oameni inchisi.

Pentru bradraqua: evolutie vreau si eu,dar in felul meu.Ma puteti ajuta
cu informatii?Perfect.Nu?Nici o suparare.


In rest,urez la toata lumea toate cele bune.

Carpe diem

Re: Va salut

sincer, felul in care ai abordat subiectul nu e unul tocmai bun.
pentru astfel de informatii despre catfish puteai foarte simplu afla dand o cautare pe google.

10

Re: Va salut

Sincer,ma repet pt a nu stiu cata oara: a fost un lucru de bun simt.Pe alte forumuri este obligatoriu.Am considerat sa fac acelasi lucru si aici.Atat si nimic mai mult.
Intrebarile si problemele mele sunt legate de cele doua specii de ciclide pe care le am.Aici vroiam sa ajung si am considerat ca mai intai trebuie sa ma prezint pe mine si acvariul.
Dar cum nu mai are rost(deoarece am gresit cu prezentarea),sper ca m-am facut inteles intr-un sfarsit,va urez toate cele bune.O sa raman la stadiul de cititor.
^:)^

Carpe diem

11

Re: Va salut

Salut Edi!
   Catfish sunt pesti care prezinta mustati (de unde si denumirea "catfish"), bentonici, unele specii posesoare de inotatoare adipoasa.
   Ciclidele sunt pesti care depun icre.
   Sper sa te ajute, mult succes in continuare si sa nu pui poze, ne putem inchipui si asa cam cum arata acvariul tau lol

12

Re: Va salut

"sa nu pui poze, ne putem inchipui si asa cam cum arata acvariul tau"

Nu sunt foarte convins ca ai destul de multa imaginatie.Dar daca esti foarte curios(lucru care in general strica) te invit la mine sa vezi cum o duc pestii mei.Pe urma poti sa comentezi cat vrei.

"Ciclidele sunt pesti care depun icre"
:apl  La fel si catfish as adauga.

"Catfish sunt pesti care prezinta mustati (de unde si denumirea "catfish"), bentonici, unele specii posesoare de inotatoare adipoasa. "

  ^:)^  Noroc cu tine ca m-ai luminat.

Am considerat acest forum ca fiind unul serios,se vede ca m-am inselat daca sunt luat peste picior.Multumesc frumos.

La toata lumea,ape si acvarii limpezi.Eu am alte planuri wink

Carpe diem

13

Re: Va salut

alpha A scris:

Nu sunt foarte convins ca ai destul de multa imaginatie.Dar daca esti foarte curios(lucru care in general strica) te invit la mine sa vezi cum o duc pestii mei.Pe urma poti sa comentezi cat vrei.

   Eu consider ca am destula imaginatie check this out: Draga Edi, tu de fapt esti o fetita de 12-14 anisori cu codite si suparacioasa (sunt multe sanse sa te cheme Roxana), careia ii place roz-bombonul, printesele si pestisorul de acvariu, si nu voi veni la tine acasa ca ne cearta mamica ta... mai ales ca stai in Ploiesti :pp

PS: Oamenii de pe forumul asta sunt extraordinari si nu trebuie sa te superi din cauza mea sau a lui X... mai ales ca pe X nici eu nu l-am cunoscut inca lol

14

Re: Va salut

Invitatia era una din care invatam amandoi,nu amandoua  wink .
Altfel, nu vad motivul pentru care imi comentezi acvariul si modul meu de a-l intretine.Te deranjeaza ceva?Sti mai multe ca mine?Ai avut speciile de pesti pe care le am si te-ai descurcat mai bine cu ele?Daca da,astept pareri,sfaturi.Daca nu...

"PS: Oamenii de pe forumul asta sunt extraordinari si nu trebuie sa te superi din cauza mea sau a lui X... mai ales ca pe X nici eu nu l-am cunoscut inca "

Sunt convins,mai ales ca te-am cunoscut pe tine.Sper ca nu sunt toti la fel.
Crede-ma ca nu ma impresionezi de loc.Am venit sa intreb si sa invat,daca nu am de la cine, nu este ultimul site despre pesti(catfish si ciclide).Stai linistit si maturizeaza-te incet,in ritmul tau.Nu este nici o graba.

Carpe diem

Re: Va salut

alpha A scris:

La toata lumea,ape si acvarii limpezi.Eu am alte planuri wink

O mocirla prost dotata plina de alge? Misto plan! Succes cu el!
Informatiile date de ancistrus despre pestii ce ii ai sunt mai mult decat suficiente pentru nivelul tau de acceptare a informatiilor noi; te vor ajuta mult in (in)evolutia aia in felul tau despre care ne-ai vorbit...

Re: Va salut

alpha A scris:

Ai avut speciile de pesti pe care le am si te-ai descurcat mai bine cu ele?Daca da,astept pareri,sfaturi.

Te hotarasti? Nu vrei critici, nu pui poze sa ne arati minunatia sa ne dam si noi cu parerea, poate invatam si noi de la tine ceva, dar astepti pareri si sfaturi?!

PS: Curiozitatea strica? Tu realizezi ce imbecilitati debitezi, in speranta ca poate pari mai inteligent? La ce ai intrat pe forumuri daca nu esti curios de alte pareri, daca nu esti curios sa vezi ce fac altii si cum tin ei speciile despre care pretinzi ca vrei sa aflii mai multe?
Nu iti dadea nimeni in cap daca nu o dadeai direct pe arogante si fitze de pitzipoanca, doar isi dadea lumea cu parerea si luai ce era bun din toate, ca nu vine nimeni la tine acasa sa iti sparga acvariul daca nu faci cum ti se spune!
PPS: Forumul este unul cat se poate de serios, care a creat din posesori de acvariu si pesti in acvaristi, dar acestia au pus urechea la ce li s-a spus; prin prezenta celor ca tine risca sa isi pateze reputatia si sa ii scada gradul de seriozitate.

17 Editat de Ancistrus (2011-06-09 02:25)

Re: Va salut

alpha A scris:

nu vad motivul pentru care imi comentezi acvariul si modul meu de a-l intretine.

   Eu ti-am comentat acvariul si modul de-al intretine? Sigur?

alpha A scris:

Te deranjeaza ceva?Sti mai multe ca mine?Ai avut speciile de pesti pe care le am si te-ai descurcat mai bine cu ele?Daca da,astept pareri,sfaturi.Daca nu...

   Mie-mi face placere sa vorbesc cu tine, si chiar cunosc (cred) unele lucruri despre pestii tai, unii dintre ei sunt o familie din care fac parte singurii "upside down catfish"

alpha A scris:

Sunt convins,mai ales ca te-am cunoscut pe tine.Sper ca nu sunt toti la fel.
Crede-ma ca nu ma impresionezi de loc.Am venit sa intreb si sa invat,daca nu am de la cine, nu este ultimul site despre pesti(catfish si ciclide).Stai linistit si maturizeaza-te incet,in ritmul tau.Nu este nici o graba.

   Repet mie-mi face placere sa te cunosc si sa vorbesc cu tine si nu sa te impresionez (am si pe cine), iar faptul ca spui ca nu m-am maturizat inca... este un complex nu o replica big_smile... eu zic sa ai incredere in tine, si chiar daca initial dai dovada de "infantilism" sa nu renunti, continua si vei reusi :apl

PS: Ti-ai luat pesti "vorbitori" ca sa vorbeasca in numele tau? lol

18 Editat de m_ionut2007 (2011-06-09 13:02)

Re: Va salut

alpha A scris:

Sunt convins,mai ales ca te-am cunoscut pe tine.Sper ca nu sunt toti la fel.
Crede-ma ca nu ma impresionezi de loc.Am venit sa intreb si sa invat,daca nu am de la cine, nu este ultimul site despre pesti(catfish si ciclide)..

crezi ca cineva vrea sa te impresioneze? gresesti, nu e un sait de "impresii", si nici unul de fite.
cum ai putea sa inveti despre ceva atat timp cat tu nu dai detalii despre ce ai cum intretii si cum arata? ce fel de informatii ar putea sa iti fie utile?
cel ce tre sa se maturizeze esti chiar tu.
pe acest site suntem pentru a invata si cel mai bun mod e sa aratam ce avem pentru a putea primi sfaturi.
cat despre capitolul imaginatie....

Re: Va salut

ar putea arata cam asa?  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile  big_smile
^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

20

Re: Va salut

Concluzii:
   - Colegul a debutat oarecum atipic dar nu merita comentariile rauvoitoare, venite imediat dupa prezentare.
   - Escaladarea agresivitatii a inceput o data cu comentariile lui Mircea, ca de obicei in ultima vreme, rauvoitor. Se pare ca nu reuseste sa se stapineasca si sa fie mai tolerant/amabil, in ciuda statutului de incepator, care ar impune anumite rezerve in exprimare.
   - Ancistrus a avut un debut al dialogului, cit se poate de pozitiv, atragind totusi o reactie negativa din partea noului venit, se pare marcat de rautatile lui Mircea, pe care l-a confundat cu Ancistrus lol
   - Noul venit s-a "aprins" in mare parte justificat, dupa "amabilitatile" schimbate cu cei implicati in dialog.
   - Hai sa dam un curs normal acestui subiect si sa nu incercam sa ne etalam superioritatea si maiestria discursului, in loc sa fim constructivi! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!