Subiect: Imperecere betta

Salut! Am separat femela impreuna cu masculu de betta intr-un recipient in acvariul de creveti! Au depus aproape imediat, si acum la suprafata, lipite de moss, sunt o gramada de oua. Se ocupa amandoi de ele, le iau in gura, le readuc la suprafata pe cele picate etc... Ce fac in continuare?! Las natura sa isi urmeze cursul? Scot parintii? Dupa cat timp eclozeaza?

PS: Am ramas uimit de "dansul" prin care masculul prelua pe coada icrele ...

2 Editat de dintisor (2011-06-30 20:05)

Re: Imperecere betta

eclozeaza in maxim 48 ore dar scoate femela si mai lasa masculul cu alvieni macar 3 zile de la eclozare

contact 0743012048sau 0764775477 mail rogo_arc@yahoo.com

Re: Imperecere betta

Nice, mersi de raspuns. Femela e ca si mutata, spune-mi te rog daca fitoplancton lichid (scrie pe sticla ca e pentru puietul de peste si creveti) e indeajuns ca si hrana pentru primele etape din viata?

4

Re: Imperecere betta

cea mai buna hrana folosita de mine e galbenusul de ou  daca poti fa rost de un ou de casa si il treci prin tifon il pui la uscat si dai cate potin sa nu nu alterezi apa si sifonezi cat mai des bafta si ptr ori ce pm sau apel
ps vreau si eu doi puiuti

contact 0743012048sau 0764775477 mail rogo_arc@yahoo.com

Re: Imperecere betta

dintisor A scris:

ps vreau si eu doi puiuti

   Iti trimite pe mail big_smile

6 Editat de milenium (2011-07-01 01:34)

Re: Imperecere betta

scoti femela,sa nu ai melci sau alceva in acvariu creveti sau eu mai stiu ce lasi masculul acolo pana ies puii la inot asta cam 4-6 zile de la eclozare iar ca hrana 2-5 zile galbenuz de eu dar fii foarte zgarcit (galbenusu otraveste apa ) iar dupa micro viermi

oricum voi face un post la SUPER PESTI cu inmultirea la betta

bafta in continuare te astept cu vesti  :sok

7

Re: Imperecere betta

Ancistrus A scris:
dintisor A scris:

ps vreau si eu doi puiuti

   Iti trimite pe mail big_smile

da daca tot i-mi va trimite p mail poate i-mi trimiti si u un ancistrus
PS.omu nu vroia sa stie cum poate sa trimita vroia sfaturi da vad ca uni stiu doar sa critice si sa facaa caterinca nu sa sfatuiasca

contact 0743012048sau 0764775477 mail rogo_arc@yahoo.com

8 Editat de Ancistrus (2011-07-01 02:30)

Re: Imperecere betta

dintisor A scris:
Ancistrus A scris:
dintisor A scris:

ps vreau si eu doi puiuti

   Iti trimite pe mail big_smile

da daca tot i-mi va trimite p mail poate i-mi trimiti si u un ancistrus
PS.omu nu vroia sa stie cum poate sa trimita vroia sfaturi da vad ca uni stiu doar sa critice si sa facaa caterinca nu sa sfatuiasca

   Deci tu ce varianta vezi ca sa-ti trimita Mircea 2 puiuti de Betta tocmai din Germania? Eu iti pot da cu placere Ancistrus ca doar suntem din Bucuresti amandoi, dar tu de fapt de ce te-ai oparit?
   Iar in ceea ce priveste sfatul tau nu pot spune decat ca exista foarte multa hrana dedicata puilor, care in Germania se gaseste din plin, deci chestia cu galbenusul de ou chiar daca este buna deja o stiu toti si este cam clasica... parerea mea.

9 Editat de Ancistrus (2011-07-01 02:30)

Re: Imperecere betta

mirceajifcu A scris:

spune-mi te rog daca fitoplancton lichid (scrie pe sticla ca e pentru puietul de peste si creveti) e indeajuns ca si hrana pentru primele etape din viata?

   "Fitoplanctonul este planctonul format din plante acvatice inferioare" - adica pentru creveti sau vivipari cred ca este bun, dar Betta nu sunt ierbivori, deci cauta alta mancare dedicata puilor. Poti incerca si cu nauplii de artemia sau Hikari First Bites, bafta!

Re: Imperecere betta

Mersi dragi colegi de sfaturi! Ieri era mossul plin de icre, acum sunt ... pe numarate, 0 (zero). Desi cred ca am vazut unul pe jos. Iar acum observ ca betta meu are ochiul dizlocat putin. Cred ca au venit azinoapte, l-au batut si i-au luat ouale. Ii banuiesc pe melci de o asemenea fapta, iar rasplata lor a fost ... condamnare prin sugere (botia). Se poate ca melci de dimenziunile ochiului sa spunem asa lui betta sa fi mancat icrele? Cert este ca sunt cativa in acel mic adapost.
Se poate vedea impovizatia facuta de mine in poze si cam cat e de "mare" un melc.
In concluzie, a doua depunere a celor doi betta ai mei ruinata. Am impresia ca a luat-o masculul pe bautura si o sa ii rupa fashul femelei  lol  lol .

PS: Mersi de sfaturile cu oul, dar nu am timp nici sa tund plantele din acvariu, darmite sa usc oua si sa le dozez  lol. Nu ca as fi un om bogat, dar bani pt o cutiutza de mancare pentru puiet tot gasesc undeva.

Re: Imperecere betta

dintisor A scris:

vad ca uni stiu doar sa critice si sa facaa caterinca nu sa sfatuiasca

Aici trebuie sa te contrazic, ancistrus in stilul lui glumet da sfaturi foarte bune, si pana acum nu am regretat de cate ori am apelat la cunostiintele lui  :noroc

12

Re: Imperecere betta

mirceajifcu A scris:

Am impresia ca a luat-o masculul pe bautura si o sa ii rupa fashul femelei  lol  lol

   Daca-i rupe fâşul sa-i cumperi un treling sa aibe de schimb lol
   Nu-mi pot imagina niste melcisori asa mici sa manance o ponta intreaga de Betta... acum depinde si cati melcisori ai, dar mai degraba cred ca trebuia sa scoti femela mai repede din acvariu, astia cred ca s-au batut ca chiorii pe icre in loc sa le ingrijeasca :-

Re: Imperecere betta

Nu, sa stii ca aveau amandoi grija de ele, le lua in gura si le scuipa deasupra, si oricum cand am scos femela erau icrele intacte, toate la locul lor, insemnate si stantate, deci nu ea e vinovatul sunt sigur de treaba asta, iar melcisori ala e cel mai mare dintre ei, mai e unul si vre-o 2-3 minusculi, cam cat un ou de beta... M-am uitat deasupra apei poate au iesit cumva cu valul smile) din recipient, si nu le-am gasit. Iar in acvariu pradatorii pentru acele icre ar fi melcii mari pomaceea, care am impresia ca la un moment dat imi vor hali filtrul la cat s-au facut. Unul dintre ei a acut aceeasi soarta ca si cativa mici, l-am gasit in recipientul "betta" si l-am aruncat in groapa cu lei. Ai avut dreptate, odata ce prind gustul , botia fac ravagii intre melci... am scos acum vre-o 8 cochilii goale.

14 Editat de mirceajifcu (2011-07-01 23:15)

Re: Imperecere betta

Ca te-am prins aici, arunca o privire sa iti dai cu parerea aici pls...
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/9541/a-disparut-king/

Aceiasi botia? Care au format un mic clan cu cei 4 mici pe care i-am adus. Inainte , doi nu faceau probleme, dar acuma in clan ...

PS: Nu ii iau nici un treling, imi place sa o vad despuiata tongue

15 Editat de Ancistrus (2011-07-01 23:23)

Re: Imperecere betta

Acum am vazut si Pomacea aia... astia mai degraba ar fi gustat din icre... nu stiu ce fac betanii noaptea, dar daca au lasat melcii acolo e clar, totusi mie-mi suna cam a cearta conjugala, mai ales ca spui ca sunt doar la a doua depunere.

PS: Botia sug continutul dar caroseria ramane, chiar daca este de melc sau rac, dar nu au ei treaba cu racii, astia stiu sa se apere wink

16 Editat de mirceajifcu (2011-07-01 23:31)

Re: Imperecere betta

Mai , femela am alungat-o, de comun acord cu masculul, pana este "lauza" din acvariu si a ajuns cu ceilalti pesti in Cehia. Masculul a ramas pe cap cu toate icrele, deci ea nu a apucat sa deguste nimic, ca a si zburat. iar pomaceea a fost decapitat ieri, doar pentru ca a atentat, dar nici el nu a reusit sa se infrupte din icre. Aia e problema, ca nu reusesc sa imi dau seama UNDE dracu pot fi icrele? Doar daca le-a mancat betivanul de betta ca un tata depravat ce e. Altcineva nu . . .

PS: Stiu cum e cu treaba cu suptul ca ma distrez cand ii vad cum asalteaza melcii. Si de cand au descoperit delicatesa asta, culmea, le-a revenit culoarea :X portocaliu si negru intens. Si stiu, in mod normal trebuia sa gasesc armura de la rac, indiferent ca a murit de boala sau ucis miseleste. Dar pauza. Si am scos toate plantele, m-am uitat la teava de la filtru, prin nisip, nimic. Sa se fi transformat in zburator, si de ciuda sa fi halit si icrele?

17 Editat de Ancistrus (2011-07-01 23:32)

Re: Imperecere betta

Spuma sau bule mai sunt la suprafata? Poate face masculul cuiburi proaste... si asa au mancat toti pestii din acvariu icrele smile

18

Re: Imperecere betta

melcii sunt de vina
ti-am spus mai sus sa nu ai nevertebrate in vasul cu icre

19

Re: Imperecere betta

Asa este, a zis:

milenium A scris:

sa nu ai melci sau alceva in acvariu creveti sau eu mai stiu ce lasi masculul acolo pana ies puii la inot asta cam 4-6 zile de la eclozare iar ca hrana 2-5 zile galbenuz de eu dar fii foarte zgarcit (galbenusu otraveste apa ) iar dupa micro viermi

... doar ca nu inteleg eu cum au mancat melcusorii aia doi micuti o ponta intreaga de Betta big_smile

Re: Imperecere betta

Spuma nici nu a fost. Au pus icrele direct pe / intre ricia moss. Iar icrele daca picau, picau in ... recipient, iar de spalat curentul nu putea sa le spele pentru ca e cu un cm peste nivelul apei recipientul... Deci numai lucruri bizare mi se intampla de ceva zile prin acvarii. Sa nu mai spun ca am vazut in acvariul de creveti o libelula moarta SI dupa ceva zile au aparut nistre monstruleti albi, cu coada ca limba de sarpe, alb straveziu, care se numesc "ein tag fliegen larve" care inoata de ici colo ...