1

Subiect: acvariul meu

Salutare,

Sa'mi prezit si eu acvariu...... Asta e acvariu pe care l'am primit de ziua mea..... pestii..... la fel... daca mi'i luam yo nu luam atatea specii (mi'e greu sa renunt la ei dar sa vedem) big_smile intre timp mi'am luat un acvariu de 120 litri si inka nu i'am facut setup~ul. Astept sa'mi vina nisipul + alte chestii.. plante mi'am luat de la goldman:D si pe calea asta'i multumesc!

Am atasat cateva poze.....

Primele 5 sunt mai vechi si celelalte 8 mai noi.

sugestii? reclamatii?:D

2

Re: acvariul meu

cine ti-a daruit pestii sa traiasca, a avut gust! In afara ca se vede zugraveala de pe perete si ca plantele sunt puse putin cam des, e un cadou excelent. La anul sa-ti aduca un papagal big_smile

Re: acvariul meu

salut si bine ai venit. scoate toate scoicile, deoarece cresc duritatea apei

Pescar hoinar

4

Re: acvariul meu

big_smile problema cu peretele e pe cale s o rezolv.. si cu plantele imediat ce primesc nisipul... papagal NU mai vreau big_smile

5

Re: acvariul meu

wth A scris:

big_smile problema cu peretele e pe cale s o rezolv.. si cu plantele imediat ce primesc nisipul... papagal NU mai vreau big_smile

Papagal de ce nu mai vrei, ai deja unul?

6

Re: acvariul meu

dupa cum vezi in pozele mai recente.. scoicile le'am scos deja! datorita voua;;)

7

Re: acvariul meu

BUCURESTEAN A scris:
wth A scris:

big_smile problema cu peretele e pe cale s o rezolv.. si cu plantele imediat ce primesc nisipul... papagal NU mai vreau big_smile

Papagal de ce nu mai vrei, ai deja unul?

am avut vreo 3.. 1 dintre ei zicea "mic, mic" smile

Re: acvariul meu

BUCURESTEAN A scris:

cine ti-a daruit pestii sa traiasca, a avut gust! In afara ca se vede zugraveala de pe perete si ca plantele sunt puse putin cam des, e un cadou excelent. La anul sa-ti aduca un papagal big_smile

Mai baiatule, tu ai ochi de artist ^:)^ si niste glume pe masura! E a nu stiu cata oara azi cand rad la comenturile tale! Keep up the good work!

9

Re: acvariul meu

update 12.02.2012 hmmm cred ca arata mult mai bine decat la inceput. ce parere aveti?

10

Re: acvariul meu

Arata mai bine doar ca plantele sunt aranjate cam dezordonat. Incearca sa grupezi cateva Cryptocoryne, sa nu fie imprastiate asa peste tot.

11

Re: acvariul meu

Ai si vietati acolo? Ca altfel nu vad rostul nucilor de cocos. Ma rog, e o chestie de-a mea cu prezenta de tot felul de obiecte straine care nu-si au locul intr-un peisaj natural smile

Mie imi place haosul ala verde smile

12

Re: acvariul meu

O sa pun numai pui de vivipari si cativa cory. Puii stau momentan intr-un bol. Voi incerca sa rearanjez plantele cu urmatoarea ocazie, momentan le las asa pentru ca tocmai am umblat la ele. O sa revin cu poze noi

13 Editat de BGD46 (2012-02-13 04:43)

Re: acvariul meu

danielt A scris:

Mie imi place haosul ala verde smile

Si mie imi place. Este interesant si "salbatic" (spre biotop asia).
In locul nucilor de cocos ar da bine niste crengi.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

14

Re: acvariul meu

wth A scris:

O sa pun numai pui de vivipari si cativa cory. Puii stau momentan intr-un bol. Voi incerca sa rearanjez plantele cu urmatoarea ocazie, momentan le las asa pentru ca tocmai am umblat la ele. O sa revin cu poze noi

de ceva timp mi-au aparut niste alge.. de care nu prea reusesc sa scap.. ultima data am rupt toate frunzele dar vad ca inca n-am scapat.. daca este cineva pe forum din zonele slatina-valcea care se pricepe la bricolaj..

15

Re: acvariul meu

Apa murdara cu multe resturi organice schimbata rar sau in cantitati prea mici. Cam asta ar fi cauza. Fertilizezi? Daca da. Cu ce si in ce cantitati?

Ce filtrare folosesti?

16 Editat de Ancistrus (2012-02-21 19:03)

Re: acvariul meu

Arata a BBA (Black Beard Algae). Se pare ca apare in lipsa CO2 sau a fluctuatiilor lui, si o iluminare slaba sau de slaba calitate.

17

Re: acvariul meu

wth A scris:
wth A scris:

O sa pun numai pui de vivipari si cativa cory. Puii stau momentan intr-un bol. Voi incerca sa rearanjez plantele cu urmatoarea ocazie, momentan le las asa pentru ca tocmai am umblat la ele. O sa revin cu poze noi

de ceva timp mi-au aparut niste alge.. de care nu prea reusesc sa scap.. ultima data am rupt toate frunzele dar vad ca inca n-am scapat.. daca este cineva pe forum din zonele slatina-valcea care se pricepe la bricolaj..

aaa.. mi-am adus aminte.. am mai promis niste poze cu viviparii.. productie proprie  big_smile scuze, dar telefonu meu are doar 3.2 megapixeli sper ca se vede ceva pe acolo..

18

Re: acvariul meu

Ancistrus A scris:

Arata a BBA (Black Beard Algae). Se pare ca apare in lipsa CO2 sau a fluctuatiilor lui, si o luminare slaba sau de slaba calitate.

Da.. sunt convins ca lumina-i de vina.. mai intreb o data daca'i cineva din zonele mentionate mai sus care se pricepe la bricolaj ca tare as vrea sa schimb tubul asta..

19 Editat de wth (2012-02-21 19:12)

Re: acvariul meu

danielt A scris:

Apa murdara cu multe resturi organice schimbata rar sau in cantitati prea mici. Cam asta ar fi cauza. Fertilizezi? Daca da. Cu ce si in ce cantitati?

Ce filtrare folosesti?

apa'i foarte curata.. schimb pe fiecare saptamana 20% din apa.. fertilizez cu easycarbo 1 mil/zi, profito 5 mil/saptamana + macro de la dl Ionescu.. si filtru intern model RC FI400, putere 7W, debit 380 l/h, recomandat pentru bazine 50-110 l.. yo zic ca'i destul de bun pentru un acvariu de 54 l..

20

Re: acvariul meu

Asa, acum am aflat si capacitatea bazinului smile

Cum spunea Ancistrus mai sus. Baga CO2. Nu EasyCarbo ci gazul. Fa o bomba ca nu-i chiar asa de greu de facut mai ales la acvariul tau.

Taie frunza aia caci e compromisa. Asigura o circulatie buna a apei. Lumina nu e buna sau pozele sunt de calitate prea slaba sa-mi dau seama. Ce tub folosesti si ce putere are?