Re: Acvariu piranha

Pana incep prapaditii sa serveasca cina care fuge si sangereaza am sa pun si cate putin din fiecare, apoi incerc varianta propusa de dvs, iar cu co2 ala ce sa fac  lol pentru ca a fost un sac de bani si ... acvariul mic merge struna fara el, iar daca cel mare va supravietuii fara el, voi tine pe tusa investitia mea de 10 mil.

Re: Acvariu piranha

Intr-un final , dupa o asteptare istovitoare din punct de vedere psihic, au ajuns si familia de piranha comandata. Sunt in numar de 15, au aproximativ 2.5 cm, si alaturi de ei au mai venit si 10 neoni si 3 tetrazoane (atatia a mai avut in shop).

Re: Acvariu piranha

Am inceput sa hranesc pestii cu fulgi si de doua ori pe zi cate o bucata micuta de inima de vita. Agresivitatea lor la varsta asta depaseste asteptarile mele, cu cat misc mai tare "sarma" cu care e legata carnea dintr-o parte in alta, cu atat devin mai agresivi cu ea. A doua zi de hranire si trag chiar si de carne daca o tin cu mana. Poze noi cu plante noi si cateva modificari in curand.
A disparut o tetrazoana sad.

Re: Acvariu piranha

Inca nu e incheiat, dar se poate vedea incotro se indreapta acvariul.

65

Re: Acvariu piranha

Vazind acest set-up (de admirat), as fi tentat sa ma rog lui Dumnezeu, ca acei Piranha sa fie loviti de nanism (nici o grija, nu e o trimitere la pastorul Onan)! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu piranha

Nuuuu, eu ii vreau mari si puternici, ca sa fiu nevoit (in fata consoartei mele) sa cumpar un acvariu putin mai mare (ma gandeam la 200L x 80l x 60/70).

PS: Multumesc pentru prima paranteza facuta wink.

Re: Acvariu piranha

Dupa o evolutie zic eu decenta, am comis o gafa care mi-a facut peri albi. Am prins furtunul de la CO2 sub capac si ... doua zile nu am observat, pana cand m-am trezit cu acvariul ... plin de alge. Negre, puncte verzi pe geam si "lana" printre plante. Am reparat greseala cu furtunul si am bagat pentru inceput 8 tablete de Tetra Algizit, dupa ce am schimbat 50% din apa. Sper sa se indrepte situatia ca altfel renunt la acvaristica si ma apuc de hamsteri  lol .
Pe de alta parte, pe langa aceste alge, pe peretele din spate al acvariului am avut surpriza sa descopar o multime de ...pui de  ancistrusi (cu punct alb pe coada).

68

Re: Acvariu piranha

Cauta alta explicatie, lipsa CO2-ului timp de numai 2 zile nu poate fi cauza...!
   Doar nu stateau perfidele de alge in blockstart-uri si pindeau sa se intrerupa CO2ul! lol
   Serios: asta se intimpla cind vorbim de perioade mai lungi sau inconstanta accentuata.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu piranha

Se poate atunci sa fie faptul ca am reamenajat totul prin acvariul, am scos si replantat din plante si cele care au crescut pana al suprafata apei, ajungand sa faca o umbrela, le-am scos de tot, insemnand in total o plasa de plante iar acum algele au mai multi nutrienti si se pot dezvolta in voie? Ah si cand am scos plantele, am prins furtunul de CO2.
Algele astea imi dau bataie de cap de cand am inceput acest hobby pentru ca eu am obsesia ca pestii mei vor muri de foame  sad . In nano am scapat de ea in proportie de 99%, dar acum in cel mare am o revolutie. Am comandat test de po4 jbl sa vad cum sta situatia si scimb apa zilnic.

70

Re: Acvariu piranha

Asa, asa te vreau, cum iti pune cineva piedica, te dezmeticesti si incepi sa gindesti! lol  Sigur ca prin scoaterea si replantarea plantelor acestea au pierdut batalia cu algele, pina se se prinda, sa le creasca radacinile, sa se adapteze, algele au plecat cu avantaj la... start! lol Banuiesc ca lumina si fertilizarea au ramas aceleasi ca inainte de reamenajare?
   Prin ce ai facut tu acolo, practic ai refacut in oarecare masura set-up-ul, deci... trebuia sa aplici partial regulile unui set-up nou, cu exceptia ciclarii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu piranha

Da, a fost ca o palma la ceafa din care am avut numai de invatat  lol . Nu am replantat nimic, doar am scos / taiat mult din ele. Oricum batalia a fost pierduta. Si acum cu plante de suprafata, easy carbo, reducerea fertilizarii si reducerea luminii sper sa aduca plantele iar pe pol position, desi ... sperantele sunt mici.
PS: Evident ca am mentinut fertilizarea la acelasi nivel, doar de ce sa fiu zgarcit cu acvariul meu  lol  lol. As putea sa incep oare incetisor iar cu profito?

72

Re: Acvariu piranha

Fertilizarea se face ca si cantitate, in concordanta si cu cantitatea si speciile de plante existente si intensitatea luminii.
   De exemplu un Echinodorus are nevoie de o cantitate de fertilizanti mult mai mare dar nu neaparat de calitate, decit o Rotala, o Tonina sau un Eriocaulon, care au nevoie de cantitati mai mici dar de calitate foarte buna. Intr-un bazin in care pe linga alte plante, exista si Echinodorus, Aponogeton, Crinum, Hygrophila, Nymphaea, Vallisneria, eu as recomanda ca aceste plante sa fie fertilizate la radacina, in substrat, pentru satisfacerea nevoilor mari de fertilizanti si in aceeasi masura pentru evitarea cresterii cantitatii de fertilizanti in masa apei.
   Intotdeauna am fost de parere ca in cazul aparitiei algelor, este de preferat ca fertilizarea sa fie minima, chiar stopata pentru o perioada. Plantele, chiar daca vor suferi oarecum, se vor reface. In locul tau, eu as pune accent pe Easy Carbo sau Flourish Excel, ambele avind efect algicid.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu piranha

Pai imagineaza-ti Dl Ostap Bender ( ?? ) ca dupa ce mut pestii in celalalt acvariu ... e ori la bal ori la spital cu plantele astea. Ce salvez pun intr-un colt luminat in noul set-up, ce nu. . . vor umple lada de gunoi.
PS: Am un piranha cu o gaura in abdomen de grosimea unui creion, prin care se poate vedea practic in cavitatea abdominala, sa il scot sa il anesteziez / cos sau sa il las si ... ce da domnul?
In alta ordine de idei, un l doilea ancistrus mare a cazut prada animalelor. Avea luata o "gura" din partea dreapta care s-a infectat iar din inotatoarea dreapta a ramas doar osul. Rezultatul = cazut la datorie.

74

Re: Acvariu piranha

Mircea, mi-e teama ca asta este doar inceputul! Acesti Piranha sint ca Pitbull-ii, cind te astepti mai putin, atunci isi manifesta trasaturile genetice agresive.
   In privinta coabitarii indivizilor din aceeasi specie (Piranha), nimic nu este exclus, atunci cind unul din ei va da dovada de slabiciune, devine victima celorlalti.
   Nu vreau sa te descurajez, si eu mi-am dorit acesti pesti, numai ca, a-i avea inseamna destula bataie de cap. Pe linga asta, cind ma gindesc ce pesti poti cumpara tu din Germania (chestie pentru care noi ne dam si peste cap), parca mi-e ciuda un pic, ca nu te reorientezi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu piranha

Dupa ce m-am trezit din vis si ... mi-am dat seama ca imi va trebui o mica "balta" in casa sa ii tin pe toti 15 si ... pana la urma urmei nu aduc nici o satisfactie, decat cea cand se hranesc (care incet incet isi pierde farmecul), incep sa ma gandesc la ... alte cele. Faptul ca sunt chirias si nu proprietar imi cam incurca planurile de a avea un monstru de 1200 de litri care poate fi carat in caz de mutare ... doar cu un tir si o echipa de oameni... Firma producatoare il aduce cu camion sad cu macara si ti-l planteaza in casa, monteaza dulapul si apoi ... te descurci. Nici macar nu cred ca il pot muta un cm mai incolo gol, darmi-te cu pietris.
PS: La ce pesti va refereati dl Radu?

76

Re: Acvariu piranha

Corect ar fi sa-ti aduc aminte zicala "da-i Doamne romanului, mintea de pe urma" dar nu o fac cu mare convingere pentru ca:
   - deja, locuiesti in Germania si incet-incet, iti vei pierde din specific lol
   - fiecare specie de pesti are farmecul ei, trebuie doar sa fii indragostit cu adevarat de ei, pentru a le descoperi farmecul si provocarile la care te supun.
   A renunta la cresterea in acvariu, a unei specii, din motivul ca aceasta este greu de intretinut, nu mi se pare o atitudine tocmai pozitiva. As fi inteles, daca urmai sfaturile noastre, te gindeai de doua ori, inainte sa alegi Piranha si te-ai fi orientat din start catre altceva, discutiile fiind nenumarate pe aceasta tema, in subiectul tau.
   Eu stiu ca statutul chiriasului in Occident, este cu totul altul ca in Romania, coeficientul de siguranta fata de atitudinea proprietarului fiind strict reglementat si respectat. Si in Germania exista extrem de multi oameni, care traiesc toata viata, din generatie in generatie, cu chirie, fara sa renunte la placerile vietii. In consecinta nu vad de ce nu ai achizitiona un acvariu mai mare (poate nu atit de mare, cum te gindesti tu).
   Asa cum firma care ti-l livreaza, asigura transportul si instalarea, tot asa, pot face si operatiunea de mutare, in caz de forta majora.
   Nu ma gindeam la o specie anume, iti spun doar atit: in timp ce noi, care am ramas romani lol  (traim in romania), ne dam peste cap sa facem rost de niste Discusi salbatici (exemplu), tu te duci la magazin si ii cumperi, pui punga in portbagajul bicicletei si gata - iata diferenta!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu piranha

Dl Radu, nu am de gand sa renunt  lol . M-am uitat la ei si sunt atat de hidosi si totodata dragalasi ca nu ii pot pur si simplu vinde. Deci raman la planul initial cu acvariu mai mare, mai ales ca sunt pe + cu moralul ca 80% din algele muscatioase m-au parasit, am ramas pe doua plante cu niste "vata" verde, care daca nu pleaca si ea, va pleca cu tot cu plante ... Ce sa mai zic ca dupa ce am dat sfoara in tara au inceput sa imi apara la usa oameni cu "inimi" generoase ... de vaca  lol . Am 8 kg de inima de vita in congelator si 3 de peste. Mi-e frica sa intrerup binevoitorii sa nu cumva sa nu mai imi aduca deloc  lol .

Re: Acvariu piranha

Si, cum au preconizat colegii cu experienta, plantele au lasat locul cioatelor si am ajuns la primul meu blackwater. Desi in poze nu se vede prea bine, apa e ... maro  lol .

Re: Acvariu piranha

Cam asa arata acvariul astazi.

80

Re: Acvariu piranha

Frumos,vad acolo un scalar, oare vad bine  hmm  neutral  nu cred ca merg cu piranha :fmad  sau merg??? adica nu ii face nimic big_smile ?intreb fiindca nu ma pricep cu acesti pesti adica cu piranha  :sok