41 Editat de Ancistrus (2011-10-06 00:16)

Re: Drobul de sare

Pai daca dai comanda la un producator de genul asta, nu vad de ce nu ar fi lipit profi, deci nu faci acvariul in casa tu cu vreo 2 amici big_smile. Daca este firma dedicata acvaristicii, cred ca sunt destul de buni sa-i lasi pe ei sa decida ce este mai bine si ce nu pentru acvariul care vrei sa-l faci, adica ce adeziv/grosime sticla/ranforsari etc.

42

Re: Drobul de sare

mirceajifcu A scris:

Pai sticla nu e tot sticla de, sa zicem, 12mm? Adica Juvel are sticla la 12mm mai usoara?

Adrian_ A scris:

Revenind la intrebarea pusa, un acvariu facut in regie proprie sau de catre un mic manufacturier n-o sa aiba niciodata calitatea si siguranta unuia facut de o firma respectabila, daca se foloseste sticla de aceeasi grosime.  Evident, se poate depasi inconvenientul lipsei echipamentelor pentru lipire folosind  sticla foarte groasa si utilizand solutii greoaie si depasite, gen fundul dublu. Dar rezultatul va fi un acvariu nejustificat de greu, prin urmare dificil de manevrat/mutat etc etc.

A fost azi pe la vanzari o discutie pe tema grosimii sticlei in acvariile de firma, banuiesc ca n-ai vazut-o.

Sticla folosita de firmele mari (Eheim, Juwel, Ferplast etc) e relativ subtire, de pilda Juwelul meu de 180l e facut cu sticla de 6mm.  Nu sunt foarte sigur daca sticla din Juwel Rio 400 (150x50x60) e de 8 sau de 10, dar avand in vedere ca acvariul are sub 80 de kile cu tot cu plastice as zice mai degraba ca-i de 8mm.

Ei bine, un home made de dimensiunea aia e facut cu minim 12mm, probabil fund dublu samd  lol .



mirceajifcu A scris:

Si nu tot cu silicon le lipesc? Am varianta sa iau asa ceva din Germania, firma care nu e recunoscuta pe plan european sau la fel din Cehia la jumatate de pret.

Ba da, tot cu silicon, doar ca nu cu silicon de 4 euro tubul si nu le lipesc pe principiul "pui silicon pe o foaie de sticla si o apesi bine pe cealalta"  lol . Acvariile facute de firme mai pricopsite sunt lipite cu distantieri, iar siliconul este injectat intre placile de sticla, formand un strat mult mai gros decat in cazul celor home made.

mirceajifcu A scris:

http://www.ebay.de/itm/Aquarium-Komplett-Anthrazit-200x70x70-980L-/140310649487?pt=de_haus_garten_tierbedarf_fische&hash=item20ab2a9a8f


Cum n-am vazut niciodata un acvariu al acestei firme n-am ce parere sa am despre el. Cheia e in detalii, care nu se pot vedea in genul asta de poze. Oricum, ma indoiesc ca o firma cu vanzari mici isi poate permite sa puna sticla la fel de buna ca Eheim sau Juwel, care vand acvarii cu toptanul si discuta altfel cu producatorii de sticla.

43

Re: Drobul de sare

adrian_... ce spui tu cu injectatul siliconului sa sti ca o poti face si la unul home made prin adaugarea unor distantiere de 1/2 mm cat silicon vrei tu sa ai
si chiar recomand asta celor ce opteaza pentru un acvariu home made
multi spun ca, cu cat ai mai putin silicon cu atat lipitura e mai buna.......
deloc adevarat  :sok

44

Re: Drobul de sare

Ca sa folosesti metoda asta la home made si sa mai si arate civilizat rezultatul trebuie deja sa prestezi munca de chinez. Sigur ca teoretic se poate, dar cate acvarii home made facute asa ai vazut?

Re: Drobul de sare

S-a discutat parca la un moment dat de firmele astea mari care pun componente cat mai ieftine sa iasa acvariul la un pret rezonabil. Un acvariu de la tipii astia costa cat un sistem complet juwel.
Garantia de 10 ani mi se pare destul de linistitoare, iar firma pare destul de serioasa. Un acvariu de la ei costa cat un sistem complet de la Juwel sau Sera sau io mai stiu ce alta firma mare.

46 Editat de pasi_une (2011-10-06 03:21)

Re: Drobul de sare

Adrian_ A scris:

Ca sa folosesti metoda asta la home made si sa mai si arate civilizat rezultatul trebuie deja sa prestezi munca de chinez. Sigur ca teoretic se poate, dar cate acvarii home made facute asa ai vazut?

cateva zeci de acvarii executate de mine smile pacat ca nu mai am timp(comenzi am)
si nu e deloc migalos asa cum crezi  big_smile se poate folosi ceva rezistent, flexibil si lung (guta de pescuit)  :-

47

Re: Drobul de sare

Mai gandeste-te la chestia asta:

Adrian_ A scris:

Oricum, ma indoiesc ca o firma cu vanzari mici isi poate permite sa puna sticla la fel de buna ca Eheim sau Juwel, care vand acvarii cu toptanul si discuta altfel cu producatorii de sticla.


E ca in orice alt domeniu. Un butic n-o sa ia niciodata mancarea la preturile la care o ia Carrefour de pilda.

Sigur, e adevarat si ca o firma mare, care vinde in principal produse mainstream, o sa incerce sa taie de pe unde se poate.  Cheia e insa acel "de pe unde se poate".

Si cu pretul gresesti. Acvariul ala din linkul tau are 980 de litri la 1328 de euro, e chiar ieftin comparativ cu un acvariu de firma de dimensiuni cat de cat comparabile. Juwel nu face acvarii asa de mari, dar Ferplast de pilda face pana la 750 de litri. Ia vezi cat e un Ferplast Star 200, sistem complet http://www.seapets.co.uk/products/ferplast-star-200-aquarium-and-stand.html

48 Editat de Adrian_ (2011-10-06 03:37)

Re: Drobul de sare

pasi_une A scris:
Adrian_ A scris:

Ca sa folosesti metoda asta la home made si sa mai si arate civilizat rezultatul trebuie deja sa prestezi munca de chinez. Sigur ca teoretic se poate, dar cate acvarii home made facute asa ai vazut?

cateva zeci de acvarii executate de mine smile pacat ca nu mai am timp(comenzi am)
si nu e deloc migalos asa cum crezi  big_smile se poate folosi ceva rezistent, flexibil si lung (guta de pescuit)  :-


Eu ce spuneam?  smile
Daca renta sa faci asa ceva de mana, faceai in continuare, nu?  Dar cum sa poti cconcura cu un Aquapro 60 de pilda, cu care Eheim da un filtru intern Aquaball, un capac MP foarte prezentabil, incalzitor Jaeger, termometru, minciog, aqua safe si easy balance, pana si mancare, totul in 300 de lei?  Sa fim seriosi, daca aduni toate preturile individuale reiese ca astia dau sticla bonus, cat puteai tu sa mai ceri pentru munca asta?

Si, vorba aia, o rama inferioara de plastic, ca sa poti face si tu modele cu fundul incastrat intre pereti, cine-ti turna?

  In plus, realizand industrial procesul de lipire ai aceesi calitate de fiecare data, iar eficienta e infinit mai mare.

49

Re: Drobul de sare

Ideal ar fi, ca Florin Racovita, oricum mult mai competent decit majoritatea dintre noi, sa-si spuna si el parerea. Face acvarii de multi ani de zile, unele din ele adevarate performante in materie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

50

Re: Drobul de sare

Referitor la partea economica a discutiei (firme mari cu productie industriala vs mici producatori) a spus deja cam tot ce era de spus:

pasi_une A scris:

pacat ca nu mai am timp(comenzi am)


Mai clar decat atat nu cred ca se poate spune ca pentru a concura (ca pret si calitate) in regim home made sau de mic atelier cu marii producatori ajungi intr-un punct in care activiatea nu mai e rentabila.

Pe partea tehnica cred ca toti participantii la discutie sunt bucurosi sa auda opinia cuiva care realizeaza acvarii de calitate smile.

Re: Drobul de sare

E clar ca nu poti concura cu firmele mari ca ei au alte preturi la achizitia tuturor componentelor, pe cand o firma mica cumpara cu alte preturi, dar calitativ, parerea mea e ca berea sau coca cola e tot aia de la cora, metro sau butic (daca e tinuta, evident, in conditiile corespunzatoare), doar ca profiturile sunt altele. Nu cred ca acvariile facute de Florin sau alte firme mici sunt mult mai proaste, doar ca profitul lor e mai mic si durata executiei mai mare probabil. Dar nefiind un expert in domeniu, las pe cel in masura sa vorbeasca. Eu doar vroiam sa stiu cum e cu fundul ala  lol .
PS: Acvariu de 4000 de lire nu am sa cumpar niciodata sa particip si eu la ferarriul din curtea patronului, cand de banii aia imi cumpar 3 acvarii de doua ori mai mari de la firma mai mica cu toate dotarile necesare.

52

Re: Drobul de sare

Arata-mi si mie de la ce firma cumperi acvariu de doua ori mai mare cu toate dotarile necesare la 1/3 din pretul ala.  Daca faci calculul cat costa acvariul ala de pe ebay daca-l iei full option o sa ai o surpriza wink

De curiozitate, ai vazut vreodata (pe viu, nu in poze) cum arata un capac de Ferplast Cayman, modelul entry-level ca sa zic asa? Cat de bine e gandit si lucrat, ce material de buna calitate are, ce bine iti oprimizeaza firele samd?

Sunt convins ca Florin, daca-si bate nitel capul, lipeste un acvariu la fel de bine ca Eheim/Juwel/Ferplast. Exista insa urmatoarele probleme:

1. In timpul in care el lipeste un acvariu la fel de bine ca firmele cu pricina, una din fabricile cu pricina produce nspe acvarii, si isi poate permite sa evalueze manopera mai ieftin in pretul total de vanzare al produsului.

2. Firmele mari vor lua sticla de mai buna calitate mai ieftin decat va lua el sticla mai slaba, din cauza contractelor mari pe care aceste firme isi permit sa le semneze.

3. Firmele mari au linii de productie proprie pentru capace/rame bine proiectate si realizate. In felul asta minimizeaza costul produsului complet.

Astea sunt motivele pentru care, din pacate, aceasta activitate nu este rentabila, cel putin nu pentru mici producatori care lucreaza cu simtul raspunderii si fac lucruri de calitate.  E absolut imposibil sa concureze pe piata acvariilor mainstream (dimensiunile uzuale, de care cumpara 95% dintre clienti).

Raman acvariile custom, pentru cei care au nevoie de o anumite dimensiune, pe care n-o produc marile firme. Este o piata extrem de mica, din pacate.

Spun din pacate pentru ca ar fi mare lucru sa avem si noi in Bucuresti de pilda un producator mai mititel, care sa aiba utilaje de calitate, cu care sa poata produce acvarii la fel de bune ca Eheim/Juwel, pe ce dimensiuni ne tuna noua. Vise, din motivele expuse mai sus...

Re: Drobul de sare

Nu contesc calitatea, doar pretul. 4000 de lire? Sa fim seriosi. Cat ma ajunge cu tot cu ce e in el?!

54

Re: Drobul de sare

Citeste si tu ce intra in banii aia, teoretic e complet, cu stand, filtre samd.

Bineinteles ca pretul este foarte mare, dar repet, mergi intr-un magazin, uita-te la capacul unui Ferplast Cayman si vorbim dupa. Diferenta intre el si un capac de Eheim Aquapro e similara cu diferenta dintre o usa blindata si usa de la cotetul gainilo  lol r, asa de prin Oltenia nu din Ardeal   tongue  .

55 Editat de LupuMoralist (2011-10-13 16:45)

Re: Drobul de sare

update: dupa cateva mailuri schimbate cu un reprezentant EHEIM, concluziile sunt urmatoarele:
1) nu sa da rama de plastic jos
2) nu se pune nimic intre acvariu si mobilier, care trebuie sa fie perfect plat
3) daca se doreste sa se puna ceva sub acvariu, trebuie sa fie un material cel putin la fel de dur ca lemnul


se pare ca va trebui sa imi schimb in totalitate corpul de mobilier. o sa imi comand unul cu 2 intarituri. asta e...

Pescar hoinar

56

Re: Drobul de sare

LupuMoralist A scris:

update: dupa cateva mailuri schimbate cu un reprezentant EHEIM, concluziile sunt urmatoarele:
1) nu sa da rama de plastic jos
2) nu se pune nimic intre acvariu si mobilier, care trebuie sa fie perfect plat
3) daca se doreste sa se puna ceva sub acvariu, trebuie sa fie un material cel putin la fel de dur ca lemnul


se pare ca va trebui sa imi schimb in totalitate corpul de mobilier. o sa imi comand unul cu 2 intarituri. asta e...

Era interesant de aflat:
   - de ce nu se da rama jos... daca are numai rol estetic!
   - in cazul in care, se pune totusi "ceva" intre fundul acvariului si mobilier, daca rama trebuie sa se sprijine pe acel ceva sau nu. Din afirmatia referitoare la duritate, deduc ca rama trebuie sa se sprijine pe "ceva-ul" acela, altfel...
   Eu am pus ceva (pad dedicat pentru acvaristica) intre fundul acvariului de 240 litri si mobiler, pad pe care l-am decupat la dimensiunea interioara a ramei. Sincer sa fiu, nu am nicio neliniste, inca din prima clipa si pina azi, dupa 3 ani de zile... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Drobul de sare

am mai facut un calcul cu privire la greutatea care apasa pe polistirenul extrudat. sa zicem ca greutatea maxima a acvariului este 200 kg (exagerez, probabil e pe la 160-170 kg). marginile care se sprijina pe polistiren au o lungime totala de 230 cm. rezulta 870 grame presiune pe fiecare cm de rama/cm de polistiren. nu cred ca acesta greutate poate indoi polistirenul extrudat cu mai mult de 1 mm. voi ce credeti?

Pescar hoinar

58

Re: Drobul de sare

Eroare pe care o faci este ca iei in consideratie o masa perfect plana, pe care marginile acvariului se sprijina in mod egal, centimetru cu centimetru. In practica n-o sa ai niciodata o asemenea distributie perfecta, chiar si cand instalezi acvariul pe o mobila foarte rezistenta, pusa la poloboc.

Cand apar deformari ale mobilei pe care este instalat acvariul, ca in cazul tau, deja situatia se schimba radical, iar din lungimea totala pe care se va sprijini greutatea totala a acvariului mai ramane mult mai putin. Abia atunci se poate infunda rama in polistirenul extrudat, iar fundul poate ajunge sa se sprijine pe polistiren tot pe o suprafata relativ mica, generand forte de indoire.

In rest, raspunsul pe care l-ai primit de la Eheim ar fi trebuit sa lamureasca toate dubiile pe care anumiti colegi  le-au avut apropo de ce am scris aici.  Vad ca nu e cazul, dar nu mai insist, pana la urma ce era de spus s-a cam spus, in rest face fiecare cum vrea pe banii lui  smile  .

59

Re: Drobul de sare

Lupule, ce-ai mai facut cu acvariul?  Eram curios sa fi verficat cumva deformarea la care ajunsese mobila ta inainte sa pui polistirenul.

Re: Drobul de sare

momentan drobul de sare e inca pe soba. acum ma lupt cu algele. mai au putin si o sa iasa din acvariu si cred ca ma vor ataca direct in sufragerie...

Pescar hoinar