21

Re: Salut

Salut,

Dupa multe zile de cautari, plimbari prin diferite colturi ale orasului, azi am reusit sa termin noul set-up. Sper sa primesc cat mai multe sfaturi folositoare deoarece am incercat sa pun in practica tot ce am aflat de la voi si acest lucru ma facut sa apreciez mai mult acest hobby cu satisfactiile si deceptiile lui.

Va multumesc

22 Editat de cassian20 (2011-10-19 14:34)

Re: Salut

Salutare,

Pentru o perioada destul de lunga de timp am neglijat acest hobby(acvaristica), si acum am amenajat unul din acvariile pe care le aveam.

Astept orice parere, sfat deoarece sunt lipsit de imaginatie in prezent si chiar nu am nici o idee cum as putea sa dezvolt mai bine acest set-up.

Multumesc

23

Re: Salut

Foarte frumos,felicitari!

24

Re: Salut

Acvariul tau trebuie sa fie ,in mod evident dupa gustul tau smile tot lucrand la el,cu schimbari de plante ,de pozitii si din cand in cand urmaresti setupurile altora iti vei forma si perfectiona imaginatia.Ce pot sa-ti spun ca si idee ,ar fi sa incerci sa ascunzi aparatura din acvariu mascand-o cu grupuri ,buchete de plante, pietrele acelea nu au nici o forma si nici nu iti induce ideea de decor,par inutile chiar neplcaute,trimeaza plantele,sa nu creasca razlet si atat de lungi,mossul,intindel frumos  fir cu fir pe pietre sau marengile ce iti doresti a fi ingracate,daca pui asa cu pumnul el va creste dar fara frumusete,fara sa dea sentimentul de natural.Apoi centru,e nefiresc de tern,rupe monutonia cu ceva,chiar si o bucata de granit,mica si coturoasa undeva la limita primei treimi.Aponogetonul acela nu prea isi gaseste locul acolo,mai ales ca va face numjai frunze lungi si vor fi purtate de curenti.As mai opta pentru un grup mic de Pogostemon Helferi,3 bucati  chiar in apropierea bucatii de granit amintita mai sus...eh si se poate modifica si razmodifica la nesfarsit smile Succes!

Re: Salut

Foarte frumos!Bravo.Insa am si eu o intrebare:Cum se numesc plantele alea de formeaza un gazon??

Lume multa, oameni putini....

26

Re: Salut

valentinonik A scris:

Foarte frumos!Bravo.Insa am si eu o intrebare:Cum se numesc plantele alea de formeaza un gazon??

Salut, este vorba de Hemianthus callitrichoides "Cuba"

http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/plante/hemianthus-callitrichoides/