Re: Un nou inceput

Am bagat aceste specii doar pentru ca am citit ca ar convietuiii cu crevetii. Intai am luat crevetii si apoi am inceput sa citesc sa vad ce pesti pot baga, si asa am ajuns sa bag si endleri.O sa incerc sa iti urmez sfatul si sa ii schimb pe niste rasbora

22 Editat de mirceajifcu (2011-10-02 19:54)

Re: Un nou inceput

Arata, dupa cum zice si bitanu, mult mai fain un acvariu cu doua trei specii in el. Eu am rasbora mosquito in acvariu, iar pe fund misuna cory pygmaeus si oto. Creveti: chery, white pearl, amano si tiger smile).
Acvariul evolueaza super! Succes in continuare!

Re: Un nou inceput

Am reusit sa fac si cateva poze si iata cum a evoluat acvariul :

Re: Un nou inceput

La ce proiect ai dat drumu ... nici sa nu te mai gandesti la vechiul bazin .... iar daca ai drum prin cta poti trece oricand sa il vezi si sa ma iei de urechi smile

25

Re: Un nou inceput

Un detectiv cu fler ar spune.....candva odata ii apartinea tipului de la postarea 29 (care sta rezemat si scurteaza zarile lol  lol  lol ) lol  lol
Dane sa il stapanesti sanatos si sa nu il aduci sub barele stabilite de colegul...de pe plaja lol  lol  lol

Re: Un nou inceput

Eu sper din tot sufletul sa nu ma fac de rusine, dar mai am mult de invatat despre acvaristica. Pana capat macar jumatate din experienta lui Bitanu mai am smile Oricum voi incerca si sper sub indrumarea voastra sa reusesc ceva frumos

27

Re: Un nou inceput

frumos acvariu1 :sok

28 Editat de danutzu2004 (2011-10-06 18:05)

Re: Un nou inceput

Ms Remus.
Astazi am avut ghinionul sa sparg un neon jbl solar tropic ultra, si l-am inlocuit cu unul jbl solar nature, primul avand 4000k iar cel de-al 2-lea 9000k.Acum intrebarea mea este: Voi avea probleme cu plantele, algele?
Acum am asa: 1x osram 865, 1x osram 965, 1x jbl solar nature si 1x jbl solar tropic.Cum este combinatia? Mai am si de rezerva urmatoarele: 1x osram 830, 1x osram 865 si 1x sunsun 14000k ... Am combinatia buna sau sa incerc alta combinatie? Astept parerile voastre pana nu fac vreo prostie ...ms frumos

Re: Un nou inceput

Si inca o poza facuta astazi

Re: Un nou inceput

Ma mancat in fund sa fac curat, am ridicat suportul de neoane in sus si a cazut ...l-am prins da s-a atins un neon de marginea acvariului si poc sad 2 ore am vorbit singur prin casa de nervi smile)

Re: Un nou inceput

Eu am scapat un dennerle cu tot cu lampa in apa si s-a dus dracului si neon si lampa. Am plecat de acasa de draci sa nu sparg ceva  lol .

Re: Un nou inceput

Da e nasol cand ti-o faci cu mana ta, mai ales atunci cand te grabesti aiurea.Da e invatatura de minte si de acuma o sa umblu ca si cu ouale smile)
Vad ca s-a cam racit vremea si e timpul sa iau un incalzitor ... la volumul acvariului meu este suficient unul de 150w ?

Re: Un nou inceput

M-am conformat si am luat unul chiar de 250w , diferenta de pret era chiar foarte mica, l-am setat la 24 de grade si sunt cu ochii pe el (am vazut ca la incalzitoarele astea mai ieftine este o problema cu termostatul, si anume ca il pui la o temperatura si el face cu 1,2 grade mai mult). Am zis ca la iarna cand vin gerurile si eu am obiceiul sa aerisesc in casa cu orele, sa nu fie nici o problema. Maine merg in piata sa iau niste rasbora ca parca e prea gol acvariul.

Re: Un nou inceput

Revin cu cateva poze... am renuntat la japonica ... pana trec de la bomba la butelie nu am nici o sansa sa o tin verde cum imi place mie... se facuse aproape rosie.Am inlocuit japonica cu Pogostemon helferi (am avut 5 plante de la bitanu si acum au ajuns in jur de 60).Vreau sa renunt si la heteranthera zosterifolia si nu stiu ce as putea sa pun in locul ei.Astept niste idei.. avand in vedere echipamentele pe care le detin, ce plante pot pune?
Apa inca nu e limpede, deoarece am deranjat substratul cand am facut modificari.Am citit ca din cauza bacteriilor e asa incetosata, si se rezolva cu schimburi de apa? Am citit bine sau ... ?

35 Editat de samydeus (2011-11-03 12:15)

Re: Un nou inceput

Nu vinzi niste Pogostemon helferi, s-au poate atunci cand il mai raresti ma anunti si pe mine ca sunt interesat. In Constanta nu am reusit sa gasesc.

Re: Un nou inceput

bitanu A scris:

@samydeus: Fara suparare, desi nu am nici un drept, dar pentru asemenea mesaje sau intrebari consider ca poti utiliza PM-urile sau sectiunea ,,Cumparari,,.

:sok  :sok  :sok

Re: Un nou inceput

danutzu2004 A scris:

Revin cu cateva poze... am renuntat la japonica ... pana trec de la bomba la butelie nu am nici o sansa sa o tin verde cum imi place mie... se facuse aproape rosie.Am inlocuit japonica cu Pogostemon helferi (am avut 5 plante de la bitanu si acum au ajuns in jur de 60).Vreau sa renunt si la heteranthera zosterifolia si nu stiu ce as putea sa pun in locul ei.Astept niste idei.. avand in vedere echipamentele pe care le detin, ce plante pot pune?
Apa inca nu e limpede, deoarece am deranjat substratul cand am facut modificari.Am citit ca din cauza bacteriilor e asa incetosata, si se rezolva cu schimburi de apa? Am citit bine sau ... ?

Si eu am avut problema asta si dacă nu o rezolvi cu schimburi de apă , bagă nişte jbl clearol.

38

Re: Un nou inceput

Dane,un acvariu ciclat nu inseamna ca e si un acvariu perfect stabil,de asta poti vorbi abia de la 5-6luni in sus.In substrat inca se acumuleaza pungi de gaze,carora coloniile de bacterii neformate in toate zonele,nu le pot face fata,astfel in momentul in care ai umblat in substrat ai deranjat acest echilibru ,relativ superficial.Amoniacul si-a spus cuvantul si filtrul extern incearca sa dreaga acest lucru.Daca intamplator ai umblat si la filtru in aceeasi perioada e si mai neplacut,nu pentru plante care stiu sa foloseasca amoniacul in folosul lor ,cat pentru pestisori si pentru aspectul neplacut si mai ales pentru alge ce stau mereu la "cotitura" si asteapta greselile de genul asta.Astfel de probleme apar la un acvariu tanar ,cu plante cu radacini rapace,cum ar fi blixa sau echinodorusii.Pentru operatiuni asemanatoare se recomanda taierea radacinilor si abandonarea lor in substrat. Totodata as sublinia si ineficienta filtrului diatomic la canistra ta.La plantate se pune mare accent pe filtrarea mecanica,pe langa cea biologica e foarte importanta.Eu personal la acelasi gen de filtru am 2 sertare cu bureti si 3 filtre diatomice(filtrul acela alb subtire )in ultimul sertar pe care le scot si le spal BINE la cca 1 luna fara a ma atinge de restul filtrului.
Sunt multe plante care merg fara aditie de codoi* chiar si L.Aromatica de exemplu,dar mult mai incet evident

Re: Un nou inceput

Multumesc mult pentru explicatie Narcis. Sunt abia la inceput si incerc sa asimilez cunostinte noi. Cand am facut modificarile am scos 60% din plante si ca un incepator am clatit radacinile in acvariu... (radacinile erau pline de substrat aquabasis...) Cand am terminat, nu se mai vedea nimic in acvariu smile... am facut un schimb de apa de 25% , iar la filtru nu am umblat deloc de cand este in functiune (aproximativ 2 luni si ceva).Sunt constient ca trebuie sa le inlocuiesc pentru ca le am pe cele originale si adica: primul sertar bioballs, al 2-lea inele ceramice, al-3-lea bureti si al 4-lea bureti si perlon. Voi pune siporax in locul bioballsurilor si inelelor de la tetra... cel putin asa am citit pe forum. Oricum dupa evenimentul neplacut cu tulburarea apei, am facut schimburi la 2 zile de cate 15% si in momentul de fata totul a revenit la normal.In legatura cu plantele ... m-am gandit la ludwigia repens red si aromatica. Ca fertilizanti folosesc saptamanal doza recomandata de ferropol, zilnic ferropol24 si tot zilnic easycarbo 6ml... toate ajutate de o bomba co2 de care am grija sa imi bage 1 bula/sec conectata la un reactor extern (cel pe care il am de la bitanu)

40

Re: Un nou inceput

E ok Dane.Eu te sfatuiesc sa pui in sertarele 1si 2 siporax sau altele asemanatoare,cu suprafata aderenta mare,iar celelate 2 sa le lasi asa cum el ai cu bureti si perlon,astfel fiind indeplinita filtrarea mecanica in bune conditii unde mai pui ca se va micsora un pic debitul filtrului lucru foarte bun dimensiunii acvariului tau.In schimb ar trebui din cand in cand sa desfaci filtrul si sa speli acest ultim sertar,fara a te atinge de celelalte daca consideri ca nu stau intr-o cantitate prea mare de mizerie.
Ludwigia red si aromatica e ok,ar mai fi si Amania Senegalensis, daca vrei tot rosu smile E ok fertilizarea,numai ai grija sa o micsorezi cand scoti o cantitate mare de plante