21 Editat de niku (2011-11-01 21:42)

Re: salutare

revin cu o poza
http://img703.imageshack.us/img703/2586/dsc00361sv.jpg


plante:didiplis,blyxa,crypt wentii,monosolenium tenerum si glossostigma deocamdata.mai trebuie sa mai iau didiplis sau rotala sp green pt background si 2-3 fire de pogostemon helferi intre pietre.
am mai cumparat un difuzor de la aquamedic pt co2.
acvariul are 8 zile de cand i-am dat drumul.primele 7 zile a stat la 3ore de iluminare(toate neoanele),saptamana asta sta la 4 ore si tot asa pana la 8-10 ore.cand sa incep fertilizarea(pps-pro si trace mix care  nu le am lol )pt ca ieri am pus glosso si nu cred ca ii place fara fertilizare.pana acum nu se vede nici o alga(doar ceva albicios pe plante si geam) si am mai observat 2 feluri de ciclopi care o duc bine,in acvariu mai sunt si 3 red cherry care n-am habar cum au ajuns din acvariul mic si cam atat.deci,cand sa incep fertilizarea?

22

Re: salutare

Bravo prietene! Un inceput bun!Sper sa treci bine de perioada "ciclarii" ,sper sa treaca cu brio crevetii tai peste valul de amoniac ce isi va face aparitia...Cat mai multe plante te vor ajuta mult,nitritul este si el un bun fertilizant,schimburile de apa si ele evident.fertilizarea cu micro poti sa o incepi deja,dar la o cantitate micsorata fata de dozajul producatorului,aditia de macro abia peste 0 luna si mai bine chiar.Daca ai CO2 poti sa-i dai drumul

23 Editat de niku (2011-11-21 20:50)

Re: salutare

revin cu un update.acvariul o duce bine in mare parte.
dar am cateva intrebari despre cateva plante.
1.e normal ca didiplis sa faca o gramada de pui in partea de sus(unde s-a facut rosie)??
2.cand se opreste blyxa din "multiplicat"??
3.am cumparat acum vreo 2-3 saptamani glosso,saptamana trecuta a dus-o cel mai bine si a inceput sa creasca orizontal.nu si-a dat drumu cam tarziu?adica tot am citit pe forumurile straine ca glosso ar creste cam repede...insa plantele erau din cultura emersa si asta a  fost cauza...probabil
4.bba si gda...acu gda-ul nu prea ma deranjeaza,bba insa nu accept!
nu inteleg ce e in neregula;am lumina,co2,fertilizez si macro si micro 1.5ml/zi pt ca acvariul inca e nou(nu ma intrebati de teste ca nu mai am un ban.cum am vazut bba in acvariu,am dat fuga si am cumparat un SAE si easy carbo pe care-l dozez 5ml/zi.azi am dozat 10ml pt ca nu s-a lasat prea impresionata de 5ml si SAE se joaca mai mult in curentul apei.
sunt multumit de cum cresc plantele si de ce se intampla in acvariu in acest moment,dar nu pot sa fiu de acord cu BBA.sau poate e o alta alga desi arata ca BBA dar in miniatura.
acvariul are acum:1 sae,5 CPD,x red cherry(in jur de 100)

Re: salutare

salut. f frumos arata tufa de didiplis. BBA apare datorita fluctuatiilor de CO2. cu BBA te lupti dozand Easy Carbo cu o seringa cu ac direct de alga. in cateva zile alga se va inrosi si va disparea, dar frunza pe care a fost alga va fi distrusa. mult succes cu crevetii!

Pescar hoinar

25

Re: salutare

LupuMoralist A scris:

BBA apare datorita fluctuatiilor de CO2. cu BBA te lupti dozand Easy Carbo cu o seringa cu ac direct de alga. in cateva zile alga se va inrosi si va disparea, dar frunza pe care a fost alga va fi distrusa. mult succes cu crevetii!

   Deci BBA apare din cauza fluctuatiilor de CO2, iar recomandarea ta impotriva acestei alge este Easy Carbo? Pai cum ramane cu fluctuatiile?
   Nu am nimic impotriva tratamentului medicamentos in caz de... raceala sa zicem, dar nu mai bine imi pun eu caciula si manusi, si cu ocazia asta invat si ceva din greseala mea conform careia am racit, decat sa ajung de fiecare data la aspirina (Easy Carbo)?

26

Re: salutare

am 10 bule la 6-7 secunde si co2-ul vine din butelie,deci e constant =>nu sunt fulctuatii.singurele fluctuatii care se fac sunt atunci cand deranjez biofilmul de la suprafata apei...daca lucrul asta intra in categoria "fluctuatii"
ma gandesc ca difuzorul nu-si face treaba prea bine(desi e pus sa stea chiar la iesirea out-flow-ului filtrului si majoritatea bulelor mici sunt imprastiate in acvariu)...ori asta ,ori problema ma depaseste.
am dozat easycarbo cu siringa la Monosolenium Tenerum care acum e transparent(adica nu mai are clorofila) si BBA e inca neagra.si nu merge cu siringa pt ca am vazut BBA(in miniatura) si pe pietris.

Re: salutare

fluctuatii de co2 si de ph vor fi mereu pana in momentul in care vei avea un ph controller. masoara ph-ul dimineata inainte sa se aprinda lumina si seara inainte
sa se stinga si o sa tragi singur concluzia.
pt colegu' ancistrus: in cazul de fata, manusile si caciula costa peste 1000 lei. in cazul in care gasiti un sistem complet de ph control sub acest pret, sa ma anuntati si pe mine.

Pescar hoinar

28 Editat de Ancistrus (2011-11-22 02:13)

Re: salutare

LupuMoralist A scris:

pt colegu' ancistrus: in cazul de fata, manusile si caciula costa peste 1000 lei. in cazul in care gasiti un sistem complet de ph control sub acest pret, sa ma anuntati si pe mine.

   Weipro 2010
http://img819.imageshack.us/img819/936/30394181220670.jpg
   Cu tot cu transport ajunge in tara la maxim 220-230 lei :fok