1 Editat de Pop Remus (2011-12-11 17:35)

Subiect: My small island

Buna ma numesc Pop Remus am 13 ani si sunt din Baia Mare, Maramures si sunt foarte pasionat de acest hobby, dupa mai multe incercari iata ce mi-a iesit dintr-un acvariu de 60l:L60cm,l32cm,h37:
Tehnica:
-iluminare:1-24w-PL
              1-13w
-filtrare:filtru intern hailea bt-400 debit 400l-h
-incalzitor 50w resun
-termometru JBL
-co2:jbl proflora bio 80
-stand:negru mat cumparat din petshop
Fertilizare:macro-easy carbo
                 micro-ferropol24,feropol
Pesti:xifo,ancistrus,neoni, scalari, sae, cae,cory
Flora:Blyxia japonica,gazon cuba,echinodorus,anubias,java fern,java moss,si inca cate plante la care nu le stiu exact denumirea
Decor: pietris 2-3 mm natur mai rosiatic+JBL aquabasis plus
           pietre  cumparate din pet-shop
           crengute de vita de vie
           fundal:autocolant negru
Mancare pesti:gama JBL si Tetra
Solutii si teste de apa: test 6 in 1 tetra
                                     JBL biotopol plus
                                     Tetra aqua safe
Si acum desigur si ceva poze, sper sa nu fi uitat nimic de scris:

Re: My small island

Astept pareri, comentari si idei :sok
Scuze de claritate pozelor sunt facute cu telefonul

3

Re: My small island

Salut!si bine ai venit
cati pesti ai in cavariu?
mi se par cam multi ai cateva specii care se tin in card ,in rest frumos acvariul,are potential,poti sa l duci ma sus
:apl

4

Re: My small island

salut si bine ai venit smile

The woman- not every monster live in the wild

5 Editat de tabaks (2011-11-28 20:24)

Re: My small island

Salut.Tin sa te felicit ,arata foarte bine acvariul tau.

Intrebare: Co2:jbl proflora bio 80 ,este de fapt o bomba de firma?Din cate stiu eu (si nu stiu prea multe)easy carbo nu e fertilizant macro.

Ce pesti sunt "cae"?

6 Editat de Pop Remus (2011-11-28 20:44)

Re: My small island

Multumesc, pentru aprecieri  ^:)^  ,mai astept idei si comentari de orice fel
1.catre adilupu:in acvariu am cam 20 si ceva de pesti
2.catre tabaks da jbl proflora bio 80 este :bomba+furtun negru de co2+valva antiretur jbl+difuzor din sticla toate de la JBL,acum asa cred ca easy carbo este macro, si pesti pesti cae sunt: chainese algee eater(nu am scris corect cu litere dar asta le este denumire mancatori de alge chinezesti) asa arata ei:

7

Re: My small island

Easy Carbo
Un excelent supliment de carbon care poate înlocui cu succes instalația de CO 2.Se poate folosi și în paralel cu o instalație de CO2 ,în acest caz suplimentul acționează ca o soluție antialge.Este o varianta convenabilă pentru cei cu buget redus de a avea plante deosebit de frumoase și de a putea crește anumite plante dificile ,care fără un supliment de carbon nu ar crește sau nu ar crește cum trebuie. Cantitatea mare de apă tratată asigură o lunga perioada suplimentul necesar de carbon . Tratamentul se face zilnic, se introduce dimineata odată cu aprinderea luminii.Dozare : 1ml/50 litri apă. 2ml/50 litri apă în acvarii foarte bine plantate sau în acvarii cu alge , la această doza acționînd ca antialge.NU acționează asupra algelor ”Negre”, cu aspect de pensulă.

Asta e prospectul la easy carbo.nu am pus link-ul de unde l-am luat pt ca nu vreau sa fac publicitate.  :noroc

Re: My small island

ok mersi dar scria modul de dozare pe spatele cutiei apoi daca este macro sau micro nu prea stiu dar vanzatorul a spus ca e macro acum nu mai conteaza conteaza sa am plante frumoase si nu numai :sok

9 Editat de bogdivaio (2011-11-28 22:04)

Re: My small island

Easy Carbo
Un excelent supliment de carbon care poate înlocui cu succes instalația de CO2.

Never, ever!!!...EC este doar o aditie, este un bun algicid si atat!

Nu este nici micro nici macro!  :smoke

Remus eu zic ca tu ai acolo prea multi pesti, mai ales am vazut ca ai 3 scalari daca am numarat eu bine pe care i cam inghesui, incerca sa respecti cerintele minime ale fiecarei specii in parte inainte de a te apuca sa populezi un acvariu, pentru asta inseamna ca mai intai trebuie sa citesti/sa te informezi.

Per general,pare reusit acvariul.Bravo!  :fok

P.S. Acei 2 CAE din poza sunt mai exact Gyrinocheilus aymonieri "Gold"  wink

10

Re: My small island

Da stiu ca sunt prea multi pesti oricum de scalarul ala mic vreau sa scap :fbr am si sae si cae sau cum le-o spune am: 5 sae si 2 Gyrinocheilus aymonieri "Gold"   exact ca si in poza de mai sus :sok  numar acum pesti si va voi spune exact cam cati am cool

11

Re: My small island

Am mai exact 27, dar am sa fac in asa fel incat sa scap de cativa :scool

12

Re: My small island

Există un număr de 17 elemente esenţiale necesare plantelor de acvariu. Acestea se împart în două grupe principale: microelemente şi macroelemente. Există 8 microelemente importante : cupru, bor, mangan, molibden, zinc, fier, nichel şi clor si există 9 macroelemente : carbon, oxigen, hidrogen, azot, fosfor, potasiu, calciu, sulf şi magneziu.

13

Re: My small island

bogdivaio A scris:

Nu este nici micro nici macro!  :smoke

lol  lol  lol  Dar ce este?

14

Re: My small island

Multumesc pentru sfaturi :sok

15 Editat de bogdivaio (2011-11-28 23:27)

Re: My small island

bondo A scris:
bogdivaio A scris:

Nu este nici micro nici macro!  :smoke

lol  lol  lol  Dar ce este?

Astept sa-mi spui tu daca sti reteta! ,nu de alta dar sa ma luminezi si pe mine sa putem rade amandoi de greseala wink

P.S.ma referam ca nu este inclus/nu se incadreaza din cate stiu eu in gama fertilizantilor nici ca macro si nici ca micro ,pentru ca la asta se facea referire ,mai departe intelege fiecare ce vrea wink..

16

Re: My small island

^:)^

17

Re: My small island

A scris colegul @pelly67 intr-un mod foarte elegant ce este.

18

Re: My small island

Stiu :apl  si ii multumesc  :noroc

Re: My small island

bogdivaio A scris:

Easy Carbo
Un excelent supliment de carbon care poate înlocui cu succes instalația de CO2.

Never, ever!!!...EC este doar o aditie, este un bun algicid si atat!

Nu este nici micro nici macro!  :smoke

Eu zic ca te-ai cam grabit cu never ever ala. E un inlocuitor bun in cazul plantelor nu foaret sensibile. Eu tin cu succes si blixa si hemianthus micranthemoides doar cu easy carbo si co2 produs de pesti. Si eu citisem undeva ca poate fi considerat fertilizant macro.

20

Re: My small island

bondo A scris:

A scris colegul @pelly67 intr-un mod foarte elegant ce este.

Pacat cu tu nu ai fost la fel de elegant  lol