21

Re: Moarte in randul pestilor

Multumesc lui danielt si ancistrus penru sfaturile utile.
Am cumparat un test de NO2 si am descoperit valori de 1.6 fata de 0.3 cat era normal....pestii mor din cauza intoxicatiei cu nitriti..acvariul nefiind ciclat.
-Am facut un schimb de apa in proportie de 30-40% si am adaugat SafeStart de la Tetra, bacterii vii pentru ciclarea mai rapida a acvariului;
- am fost sfatuit sa dau mancare pestilor la 2 zile si sa refac testul la 2-3 zile pentru a verifica daca au mai scazut valorile la NO2.
Sper sa nu mai am pierderi in acvariu.....

Orice sfat este binevenit....sper ca am procedat cum trebuie ....

22 Editat de adiscantee (2012-01-07 19:24)

Re: Moarte in randul pestilor

ai renuntat la caras si guram?
ar fi bine  sa o faci daca nu ai facuto pana acum
cu cat mai putini pesti cu atat mai bine  hmm
poate ai vreun vecin care poate sa iti imprumute un filtru dintr-un acvariu ciclat
te-ar ajuta enorm

420 l americani
225 l americani

23

Re: Moarte in randul pestilor

Deocamdata nu am gasit pe nimeni care sa vrea gurami sau caraselul..dar le caut in continuare un proprietar.
Am o nelamurire insa..dupa adaugarea bacteriilor (SafeStart) sa continui schimburile de apa la 3 zile in proportie de 20-30% si fara sa spal filtrul...sau sa fac schimburile de apa la 7 zile.

24

Re: Moarte in randul pestilor

Safestart sau orice compus care zice ca accelereaza ciclarea prin adaos de bacterii nu functioneaza imediat. Monitorizezi NO2 si faci schimb cand creste.

Asa faci cate schimburi este nevoie. Bacteriile nitrificatoare se inmultesc greu, schimburile de apa perturbandu-le. De aceea nu trebuie sa faci schimb de apa cand acvariul se cicleaza. Cel mai bine este sa faci rost de filtru din acvariu ciclat sau un pahar de substrat atarnat intr-un ciorap in acvariu daca substratul nu se potriveste.

25

Re: Moarte in randul pestilor

Ramane atunci sa fac cate un test de NO2 la 2 zile si sa vad daca parametrii au urcat sau scazut...am sa fac maine un drum la un magazin de specialitate si poate reusesc sa obtin un burete din acvariile lor , pe care sa il tin pana ajung cu No2 la 0

26

Re: Moarte in randul pestilor

Acvariile "de specialitate" pot avea paraziti sau alte chestii nedorite. Recomandat este sa iei de la cineva cun un acvariu cat de cat curat.

Daca nu, ramai pe varianta schimbului de apa pana ce se mai stabilizeaza lucrurile.