21

Re: Reactor co2

acum depinde ce ai in capatul furtunul care creeaza dispersia buleleor de co2. preferabil este sa ai o dispersie cat mai fina. eventual daca ai ''spray bar'' la filtru sa bagi furtunul in el si odata cu apa filtrata iese si co2

22

Re: Reactor co2

Pai in capatul furtunului am piatra de oxigen,dar scoate destul de fin bulele,e buna si piatra de oxigen?Multumesc de sfat!!!

23

Re: Reactor co2

ia-ti un reactor sau un difuzor ceramic. este mult mai bun

24

Re: Reactor co2

Si unde as putea gasi un difuzor ceramic?Gasesc la magazinele de specialitate?Nu am mai folosit bomba CO2 e prima data si de aceea nu prea stiu cu ce se mananca inca!Si pe unde am citit multe afirmati au fost in contradictie,si nici nu am de unde sa ma documentez mai bine.

25

Re: Reactor co2

la orice magazin specializat care se respecta cat de cat o sa gasesti difuzoare ceramice. pune si tu locatia la profil sa stim unde sa te indrumam, asa iti ca la brasov la zoomania de langa gara are difuzoare ceramice de la jbl. poti sa iti cumperi de acolo big_smile

26

Re: Reactor co2

Ma scuzati sunt din Baia Mare!Acuma am trecut si locatia.

27

Re: Reactor co2

Multa lume spune ca bomba explodeaza etc... Pentru cei care nu stiu CO2 nu intretine ardera si este chiar folosit la fabricarea unor extinctoare (cele ptr aparatura electrica, apa si spuma fiind periculoase in acest caz)g gazul care poate intretine ardera fiind Oxigenul
      Singurul "potential" risc este fisurarea plasticului de la presiune sau decuplarea furtunului si eliberarea continutului in camere, dar fiind un sistem deschis nu este decat potential pentru ca surplusul ajunge in acvariu
      Pentru cei care au consumat sifoane din acelea de la "nenea sifonaru" intr-o sticla de 2l de cola se baga pe langa apa o cant mare de CO2 care daca nu ma insel ajungea la o presiune de 1-2 atmosfere

28

Re: Reactor co2

eu folosesc bomba de mai bine de 7 luni si nu am avut nici o problema . mai este o discutie tot pe forum cu o reteta de bomba. urmati-o si nu aveti probleme , o reteta ma tine in jur de 3saptamani jumatate cu o bula pe secunda constant .