Re: Un nou inceput

Revin si eu cu o intrebare: Vreau sa inlocuiesc inelele ceramice sau bioballsurile din filtru cu EHEIM MECHpro.Este bine ce fac?... am gasit sa il iau la un pret foarte bun si nu stiu daca ma ajuta cu ceva.
Am reusit sa mai raresc heteranthera zosterifolia, si in locul ei am pus polysperma rose... urmeaza si Ludwigia red .Iata si cateva poze:

Re: Un nou inceput

Frumos, se vede ca ai un guru langa tine  :sok !

Re: Un nou inceput

Ms mircea ... Revin cu aceeasi intrebare pentru ca oferta este limitata si nu stiu ce sa fac: Sa iau EHEIM MECHpro si sa inlocuiesc cu bioballsurile sau inelele ceramice ?

44

Re: Un nou inceput

Eu iti zic clar sa schimbi bioballs cu EHEIM MECHpro !  wink

Re: Un nou inceput

danutzu2004 A scris:

Ms mircea ... Revin cu aceeasi intrebare pentru ca oferta este limitata si nu stiu ce sa fac: Sa iau EHEIM MECHpro si sa inlocuiesc cu bioballsurile sau inelele ceramice ?

E putin neclara intrebarea pentru mine: pe cine cu cine vrei sa inlocuiesti? Care din ele e locatarul actual al filtrului?

Re: Un nou inceput

Deci... in filtrul tetratec ex1200 am mediile de filtrare originale (1 sertar bioballs, 1 sertar inele ceramice , 1 sertar bureti, 1 sertar bureti +perlon) si s-a ivit o ocazie sa iau EHEIM MECHpro... si vroiam sa stiu daca fac bine ca inlocuiesc bioballseurile sau inelele ceramice cu EHEIM MECHpro... Am incercat sa caut despre aceste EHEIM MECHpro si nu prea am gasit mai nimic concret...astept in continuare parerile voastre

47

Re: Un nou inceput

danutzu2004 A scris:

Deci... in filtrul tetratec ex1200 am mediile de filtrare originale (1 sertar bioballs, 1 sertar inele ceramice , 1 sertar bureti, 1 sertar bureti +perlon) si s-a ivit o ocazie sa iau EHEIM MECHpro... si vroiam sa stiu daca fac bine ca inlocuiesc bioballseurile sau inelele ceramice cu EHEIM MECHpro... Am incercat sa caut despre aceste EHEIM MECHpro si nu prea am gasit mai nimic concret...astept in continuare parerile voastre

http://www.aquaristikshop.com/e_Produkt … CH-pro.htm - Mai mult de atit ce ai fi vrut sa gasesti?
Deocamdata, niciun mediu pentru filtrare biologica, confectionat din material plastic, nu a reusit sa intreaca in performante pe cele ceramice, din rasini, roca, alte materiale cu porozitate ridicata, etc. De ce? Incearca sa-ti raspunzi singur la aceasta intrebare si te vei lamuri, daca merita sa schimbi inelele ceramice. Despre schimbarea bioballs-urilor, asta ar fi ca in zicala: a schimba prostul meu, cu prostul altuia! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Un nou inceput

Mersi frumos pentru raspuns ... Am inteles si raman cu ce am momentan.Cand voi face modificari, voi pune siporax

Re: Un nou inceput

Salut toti colegii de forum dupa o mica absenta.
Astazi am reusit sa iau o butelie co2 de 3l, cu reductor si electrovalva pe care am pus-o deja in functiune. Sper sa fac vreo prostie pentru ca momentan nu am test de ph. Maine cu siguranta voi lua unul. Am lasat la 1,5 bule/sec si am pus electrovalva pe priza programabila sa mearga odata cu iluminarea. Rog pe cei care au folosit testele ph sa ma indrume ce sa iau dintre tetra si jbl ?!
Cu poze revin cand imi voi gasi cablul de date smile

Re: Un nou inceput

Ms frumos... maine trag o fuga si iau un test permanent, dupa care incep sa ma joc la reglaje

Re: Un nou inceput

Perfect, o sa pun 2bule/sec ... intradevar acvariul e plin cu plante. Acum intrebarea este: mai umblu la dozele de fertilizare? Pana acum puneam asa:
4ml mico, 4 macro (de la cristi ionescu), 6ml easycarbo, 1pic feropol 24 ... toate acestea zilnic. Pana o sa reusesc sa iau si teste dedicate ma simt nevoit sa le pun dupa ureche.

Re: Un nou inceput

Sa traiti am inteles!

Re: Un nou inceput

eu am incercat la fel ca tine.. co2 doar in perioada iluminarii si nu mi-a convenit... ph-ul creste destul pana dimineata...mi se pare fluctuatia prea mare