41

Re: un nou inceput 225 L

Ma scuzi Mircea,eu am crezut ca ai spus ,,salut si bine ai venit,, fiindca ai crezut ca e nou pe forum :stupid scuze oriucm smile
Scuze de off topic :acv

42 Editat de gogosanuc (2012-01-14 23:42)

Re: un nou inceput 225 L

Azi am cumparat un test permanent de co 2 de la sera (nu am gasit de la JBL in Brasov).Am facut o bombita  si am bagat-o la  munca.Trebuie  intr-o saptamana sa-mi ajunga si difuzorul de co 2 ceramic (momentan bag prin filtru de tigara).Eu sper sa va surptind placut cu evolutia bazinului.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Salut , stii cumva daca bomba poate sa scoata prin difuzorul ceramic ? ,adica te-ai interesat inainte de a comanda difuzorul ?

44

Re: un nou inceput 225 L

Poate face acest lucru!Este testat de un amic de suferinta in ale acvaristicii.Altfel nu inchideam banii in el!Sper sa reusesc sa creez un mediu cat mai placut atat pentru plantele mele dar mai ales pentru pestisorii mei.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Merci de raspuns , sper sa obtii o setare cat mai reusita .Ape limpezi. :fok

46 Editat de gogosanuc (2012-01-16 18:58)

Re: un nou inceput 225 L

Azi mi-au depus scalarii! Prima depunere!
Cand am venit de la  cumparaturi am vazut ceva pe buturuga si ghici ce icre.# scalari stateau pititi intr-un colt  iar doi stateau langa buturuga si nu lasau pe nimeni sa se apropie.In seara asta voi scoate  cei 3 scalari refugiati din bazin si ai voi gazduii la un prieten de tot big_smile.Voi pastra doar perechea formata.
Nu trag sperante sa scot ceva din prima depunere dar important este ca am perechea formata.
http://www.youtube.com/watch?v=ikB2SUxgL9o&feature=youtu.be
difuzor co 2 diy

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Bravo !  :apl Astept vesti bune de la Craiova .

48

Re: un nou inceput 225 L

MariusMinu sper sa fie ok .S-au albit cateva dintre icre insa mai sunt si bune (marea majoritate).Astept sa vedem ce vor face.Momentan e razboi in acvariu intre perechea  formata si restul pestilor.
Am mai bagat un neon 30w  osram  865 si am  ajuns  la
1x30 w osram 865 T8
1x39 w osram 865 T5
Bazinul avand 225 L mai trebuie sa mai adaug inca un neon dar mai tarziu sa se obijnuiasca plantutele cu lumina actuala.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Pe parcurs trebuie sa mai adaugi ceva lumina , am si eu ceva emotii cu niste icre de rcs ,in trecut am gafat de doua ori cu rcs , acum sper sa fie bine .Bafta in continuare !

50

Re: un nou inceput 225 L

Icrele s-au albit si au fost mancate de parinti,insa in seara asta au depus iar de data asta pe piatra buclucasa! Am crescut temperatura de 24 la 26 de grade.Acum astept sa vad ce fac de data aceasta!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Remusica, imi place ca esti bine crescut, dar nu trebuie sa iti ceri atatea scuze, ca iti vor modifica administratorii iarasi porecla  lol . Am corectat greseala  lol.
Marius, te referi cand zici de icre de RCS la red cherry shrimp?

Re: un nou inceput 225 L

Salut ,da e vorba de red cherry shrimp , nu stiu cum le zice icre sau oua , de fapt am vazut ca strainii le zic egg adica oua dar pentru mine tot ce e de apa intra la categoria celor care se inmultesc prin icre .Gogosanuc se pare ca pana la urma treba merge bine .Bafta ! :sok

53

Re: un nou inceput 225 L

Mda merge si nu prea!Le-au halit si pe astea.Nu stiu ce sa zic! Mai e timp e pereche tanara !Spor in continuare si tie!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

54

Re: un nou inceput 225 L

De foame cred !!!

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

Re: un nou inceput 225 L

MariusMinu A scris:

Salut ,da e vorba de red cherry shrimp , nu stiu cum le zice icre sau oua , de fapt am vazut ca strainii le zic egg adica oua dar pentru mine tot ce e de apa intra la categoria celor care se inmultesc prin icre .Gogosanuc se pare ca pana la urma treba merge bine .Bafta ! :sok

Si red cherry tai au depus icre pe piatra?  :omfg

56

Re: un nou inceput 225 L

mirceajifcu A scris:

Si red cherry tai au depus icre pe piatra?  :omfg

lol  lol  lol

Re: un nou inceput 225 L

Cred ca omul pazeste "icre" de melc. tongue

Re: un nou inceput 225 L

Pai cine a spus ca a depus icre pe piatra ? cand am spus ca am emotii ma refer ca in trecut am pierdut ouale cu tot cu purtatoare ,adica mi-au murit toti crevetii din acvariu , de , ce sa-i faci eu nu m-am nascut invatat ca voi .(ma refer la ultimele trei postari )

59

Re: un nou inceput 225 L

Lasa MariusMinu ca au fost putin rautaciosi.Trecem noi si de asta big_smile

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: un nou inceput 225 L

Omule. nu ai de ce sa te superi.
Este foarte important sa te exprimi corect, poate cei care stiu despre ce este vorba, inteleg ce ai vrut sa spui, insa nu si ceilalti.
Dar sa incheiem discutia ca am devenit offtopic.

Pentru cine mai vrea sa se revolte sa mearga in Piata Universitatii wink