Re: primul meu acvariu

Eu am black molly - fetite big_smile (poate or avea pesonalitatea mea, si pisca tot ce nu le convine big_smile)
Acum par OK. Se mai intampla parca sa-l vad pe betta un pic infoiat in fata unei molly... big_smile (probabil este razbunarea femelelor ce le-a terorizat el la prietena mea big_smile, nu se stie niciodata big_smile).

Acum sunt mai linistita smile Sper sa nu-mi mai dea palpitatii prea curand big_smile.

Merci smile

Re: primul meu acvariu

ai girja ca acei hoplo cresc cam mari si destul de repede... imi place  smile
incearca sa faci un acvariu mai mare  nu o sa regreti smile

Re: primul meu acvariu

Ma gandesc sa-mi maresc acvariul, dar sa reusesc deocamdata sa ma "obisnuiesc" si eu cu acesta mic... In vreo 2-3 luni ma gandesc sa trec la un debit mai mare de apa big_smile

Am aflat si eu  DUPA ce i-am cumparat ca se fac la undeva 20 cm bucata big_smile... Inca sunt mititei, deci e bine smile

24

Re: primul meu acvariu

anca_toader A scris:

Ma gandesc sa-mi maresc acvariul, dar sa reusesc deocamdata sa ma "obisnuiesc" si eu cu acesta mic... In vreo 2-3 luni ma gandesc sa trec la un debit mai mare de apa big_smile

Am aflat si eu  DUPA ce i-am cumparat ca se fac la undeva 20 cm bucata big_smile... Inca sunt mititei, deci e bine smile

microbul asta batalar vina ......in totdeauna un acvariu mare e mai usor de intretinut decat unul mic.......am avut si eu acvari mici ...60...80...120 litri ...e greu cu ele mai ales daca ti carasei in ele cum am avut eu .....mam saturat de ele si am sarit la 350 l......iti doresc sa ti se implineasca visul si ce sa mai zic spor la treaba

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: primul meu acvariu

Nu stiu daca o sa sar la 350 l ..... Poate 120 big_smile

Re: primul meu acvariu

Am observat ca incepe sa creasca nivelul de nitriti si nitrati in acvariu... Ce ar trebui sa fac pentru a le mentine la un nivel "normal"? Am luat de la petshop doua produse.. unul ce ar trebui sa regleze nivelul (toxivec parca, de la sera) si inca unul, cu ceva bacterii, tot de la sera(asa mi-au fost recomandate impreuna). Rezultate pozitive nu am obtinut... Este posibil ca filtrul meu sa nu "se descurce prea bine"? Apa, schimb cam 5 litri (din cei vreo douazeci si ceva...) la vreo 3-4 zile... O idee mica-mica salvatoare si pentru mine? smile

Merci smile

27

Re: primul meu acvariu

Ai putea sa rezolvi probleme printr-o hranire mai eficienta(adica mai putina mancare si eventual data mai des) si o curatenie mai buna.
Probabil ai o incarcare biologica prea mare.
E posibil ca nici filtrul sa nu fie suficient.

28

Re: primul meu acvariu

salutare,
as avea si eu nevoie de un raspuns la o intrebare ce ma bantuie cam de o luna si anume: DE CE CAM DE O LUNA DE ZILE MASCULUL SCALAR BATE INTR-UNA FEMELA (tot scalar). Am aceasta pereche de scalari de 2 ani de zile si am avut si pui de la ei. nu s-au batut niciodata, pana acum o luna iar masculul nu se mai opreste. ce as putea sa fac?

29

Re: primul meu acvariu

SEBI A scris:

salutare,
as avea si eu nevoie de un raspuns la o intrebare ce ma bantuie cam de o luna si anume: DE CE CAM DE O LUNA DE ZILE MASCULUL SCALAR BATE INTR-UNA FEMELA (tot scalar). Am aceasta pereche de scalari de 2 ani de zile si am avut si pui de la ei. nu s-au batut niciodata, pana acum o luna iar masculul nu se mai opreste. ce as putea sa fac?

Cand ai pui de la ei, cum procedezi?
Probabil ca scoti suportul pe care au depus si il bagi in alt acvariu cu aerare si putin albastru de metil.
Metoda e buna, dar sigur ai uitat ceva: nu face asta de fiecare data cand depun, mai lasa-le si lor icrele, chiar dac ale mananca.
In felul asta, poate nu o s-o mai bata ca i-au disparut progeniturile.
Bafta!

30

Re: primul meu acvariu

chestia e ca puii i-am avut acu un an de la ei. tare e mult de lucru cu puii si de la acea serie de pui n-am mai scos icrele niciodata drept urmare au fost mancate de restul pestilor din acvariu. iar cand au depus prima data si am avut pui, am scos frunza si am mutat-o in alt acvariu cu parinti cu tot - si au fost foarte grijulii! in vara asta nu am scos icrele de la nici o depunere (cred ca au depus de mai mult de 15 ori) iar acum papilele genitale nu se mai vad - de la disparitia acestora a inceput comportamentul agresiv al masculului.

31

Re: primul meu acvariu

SEBI A scris:

iar acum papilele genitale nu se mai vad - de la disparitia acestora a inceput comportamentul agresiv al masculului.

Inseamana ca de aia o bate.
Nici noi nu o sa fim prea fericiti cand va veni momentul de a nu ne mai folosi "dotarile". lol lol lol
Glumeam.
Deci, clar ca ipoteza mea nu mai sta in picioare.
S-ar putea sa trebuiasca sa faci alta pereche.
Asta a ajuns la "divort".
De data asta, vorbesc serios.
Altfel, risti sa o bata pana cand...

32

Re: primul meu acvariu

De obicei scalarii sunt o specie linistita...dar asta nu ar trb sa te sperie zic eu..ei oricum fac parte din specia rapitori...daca vezi ca se mai ciondanesc asa bot in bot asta inseamna ca se simt bine:D..si ai mei mai au obiceiul...iei tin f mult la teritoriul lor...Numai bine!

Re: primul meu acvariu

O sa incerc sa-mi schimb filtrul... La mancare m-am gandit si eu sad... Mai des de doua ori pe zi nu pot... plec la 6 juma dim, si ajung acasa dupa 8 ... deci... mai greu... sad
Am citit despre acele aspiratoare pentru substrat... Sunt bune? Merita...?

34

Re: primul meu acvariu

anca_toader A scris:

Am citit despre acele aspiratoare pentru substrat... Sunt bune? Merita...?

Eu am Eheim Automatic Gravel Cleaner si isi face treaba foarte bine.
http://www.aquaristic.net/eheim-sludge- … tml?lang=1

Se recomanda folosirea lui doar daca ai substatul de un sigur fel - nisip sau pietris.
Daca ai substrat fertilizant si deasupra pietris sau nisip, atunci nu e bun, o sa-ti amestece straturile.

Re: primul meu acvariu

Arata fff bine asta smile

Dar sa facem rost de banuti sad

Merci pentru sfat smile

Re: primul meu acvariu

Apa s-a mai "linistit"...
Dar acum se bat betta cu molly... Asa-i apuca, dintr-o data? Pe betta l-am pus la "colt" (am luat un mic separeu... dar proportional cu acvariul meu... e cam mare big_smile )

Sunt sanse sa se linisteasca?

Merci smile

37

Re: primul meu acvariu

e posibil ca molly sa faca asa . si eu am patit cu un scalar . era mereu " ciupit " de 2 molly

38

Re: primul meu acvariu

puiutu A scris:
anca_toader A scris:

Am citit despre acele aspiratoare pentru substrat... Sunt bune? Merita...?

Eu am Eheim Automatic Gravel Cleaner si isi face treaba foarte bine.
http://www.aquaristic.net/eheim-sludge- … tml?lang=1

Se recomanda folosirea lui doar daca ai substatul de un sigur fel - nisip sau pietris.
Daca ai substrat fertilizant si deasupra pietris sau nisip, atunci nu e bun, o sa-ti amestece straturile.

sunt bune , dar e foarte scump . in jur de 250 ron .  mai bine iti iei o pompa de sifonat nisipul .

Re: primul meu acvariu

Si asta inseamna ca ar trebui sa renunt la molly ? sad

Exista vreun motiv pentru care ar face chestia asta?

Merci sad