21 Editat de reluu (2012-02-09 23:23)

Re: incepator ciclide africane

Ii poti inlocui cu ce vrei tu si-ti place  :sok .Dar ma tem ca in timp inlocuiesti demasonii.(din cauza agresivitatii)Cel putin la mine din 19 au ramas 6  sad .


PS:  cauta sa faci 1acvariu mai mare,atunci poti diversifica si speciile. :sok
Eu tot asa am inceput (cu 1 de 140l parca) cu cichlide si nu dupa mult timp mi-am dat seama ca este prea mic.

0773797258

22

Re: incepator ciclide africane

sa vedem cum evolueaza lucrurile si poate in viitor o sa fac unul mai mare.
cu privire la demasoni i-am trecut si pe ei pe la  rubica vanzari/schimburi

in legatura cu filtrarea am dechis un topic la diy cu speranta sa imi construiesc un filtru tip canistra.(astept sfaturi)

23 Editat de reluu (2012-02-13 02:58)

Re: incepator ciclide africane

Tu nu te apuca sa iti vinzi toti pestii. sa spui pe urma ca eu te-am pus  :sbr .Eu iti spun din propia experienta ,astept alti colegi care au cichlide africane malawi,sa dea 1 sfat. :sok

0773797258

24

Re: incepator ciclide africane

de auratus chiar nu stiam k sunt rai,dar dupa ce mi-ati scris despre ei chiar vreau sa scap cat se poate de repede(k nu vreau sa ii se puna pata la vreunu si sa ma scape de ceilalti pestisori) :sbr
cu demasoni nu e graba(ca doecamdata sunt cumintei),dar daca se iveste vreo oportunitate...

25

Re: incepator ciclide africane

In general auratusii sunt foarte agresivi ,mai ales in perioada cand depun.Demasonii sunt pesti de card(peste 10 buc-le scade din agresivitate)dar si asa o sa vina vremea sa renunti la ei s-au neeaparat sa faci un bazin mai mare.Incearca sa nu-i asociezi cu specii care se aseamana la culoare cu ei. :sbr
Da-mi add pe mess.

0773797258

26 Editat de octavian (2012-04-01 19:20)

Re: incepator ciclide africane

smile

27

Re: incepator ciclide africane

am mai pus un burete.credeti ca ajuta la ciclare si la stabiliarea acvariului?

28

Re: incepator ciclide africane

si poze

29

Re: incepator ciclide africane

asta pana cand o sa mai fac rost de bani sa imi fac un filtru exern sau o sa mai imi iau unul intern

30

Re: incepator ciclide africane

a avut cineva Neon acvariu Aqua Zonic Super Actinic Blue?
http://aquariumprest.ro/tomatocart/products.php?541&cPath=76
Este bun la ciclide pt evidentierea ciclidelor?

31

Re: incepator ciclide africane

Lumina actinica stiam ca se foloseste la acvariile marine. Vezi aici cam cum arata un acvariu iluminat cu asa ceva.

32

Re: incepator ciclide africane

pai si asta inseamna k e bn,nu?
k stiam k sunt recomandate neoane pt marine(aqua-marin parca)pt ciclide.
"Aqua Zonic Super  Actinic Blue dă o lumină actinică, pentru promovarea creşterii algelor simbiotice (zooxantele)" si "Acest tub special este, de asemenea, recomandat pentru observarea animalelor nocturne în acvariile de apă dulce sau marină. Excelent pentru iluminatul acvariilor de ciclide."---asa zic vanzatori despre acest neon
vreau sa il combin cu un 865

33 Editat de octavian (2012-02-25 21:24)

Re: incepator ciclide africane

big_smile

34

Re: incepator ciclide africane

PESTI
Pseudotropheus saulosi
Pseudotropheus demasoni
Melanochromis auratus

rectific ceea ce am scris in legatura cu speciile pe care le detin,am gasit bonul de la hornbach si ceea ce mi s-a parut mie a fi pseudotropheus saulosi este de fapt cynotilapia afra.
masculul cam alearga tot acvariul(in schimb demasoni sunt cam urecheati pana si de Labidochromis caeruleus),a sapat si o groapa sub o piatra si eu dupa parerea mea cred k vrea sa se reproduca(au in jur de 7 cm) deoarece cam alearga femela insa aceasta nu da nici un semn de "afectiune"

35 Editat de octavian (2012-02-25 21:24)

Re: incepator ciclide africane

big_smile

36 Editat de octavian (2012-02-25 21:34)

Re: incepator ciclide africane

UN UPDATE:  -neon aquazonic super actinic blue si 865 osram,ambele de 18w
                     -am mai scos din nisip ca mi se parea cam mult
                     -am mai adaugat cateva pietre(si calcaroase si cateva de munte roll )
                     -si acum partea interesanta FILTRAREA compusa din    1.filtru aquazonic 650l/h pe un burete bolbolositor care si aereaza, si                 2.tot filtru aquazonic de 650l/h atasat la o teava de pvc de 5 lunga dee 70cm,plina cu pietris 4-8 si bucatele mici de burete,apa intra prin un capat cu burete si strabate toata teava(cred ca se intelege mai bn din poze),asta pentru filtrare biologica.tin sa precizez ca nu cred ca mai iese cu 650l/h cred ca e undeva la jumate.toata e ingropata in substrat

37

Re: incepator ciclide africane

background-ul negru deocamdata l-am scos(ceea ce se vede e perdeaua tongue ) deoarece tin acvariu in dreptul geamului si sa mai vada si vecinii ceva frumos.oricum cred ca o sa il pun inapoi sau unul albastru :sbr

38

Re: incepator ciclide africane

tocmai ce am aflat ca o sa fiu TATIC!!!!! :sbr  :sbr  :sbr
sa-mi traiasca!multumesc!

39

Re: incepator ciclide africane

octavian A scris:

tocmai ce am aflat ca o sa fiu TATIC!!!!! :sbr  :sbr  :sbr
sa-mi traiasca!multumesc!

    E in 1-2 luni de abia ai aflat? :omfg Sa-ti traiasca!

40

Re: incepator ciclide africane

Sa-ti traiasca !