21

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Eu am citit ca potasiul nu are efecte secundare daca este in exces. In ideea ca nu afecteaza supradozajul cu acest macro. Desigur, orice supradozaj nu e bun.

Sa fi citit eu prostii?

22

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

darkside A scris:

Si eu am folosit 830 ul si a fost ok. Singura chestie negativa daca pot spune asa este cantitatea mai mica de lumeni  decat al unui 865.

   Tuburile 830 au mai multi lumeni ca 865, sa luam ca exemplu tuburile Osram T8 de 18W, 830 are 1350 lm iar 865 are 1300 lm. Diferenta ar fi daca vrei un tub de inalta definitie cum ar fi 965, asta are doar 1150 lm.

23

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Eu folosesc T5 deci T8 ies din discutie . Acum am comandat 2 neoane osram Lumilux 827 24 w .

@MariusMinu

  Ma pot baza pe PPS -Pro sau folosesc macro separat  ?

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

grea intrebare . daca ai teste dedicate pentru no3, po4 ,k , poti sa le iei si separat , daca ai doar test de no3 fertilizeaza cu pps - pro , vad ca la mine merge cat de cat , problema este ca m-am cam jucat cu fertilizantii dar asa am mai invatat cate ceva  :noroc

25

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Lumina data de tuburi catre spectrul rosu penetreaza mai putin decat cea spre albastru. Neonul 830 sau 827 are mai multi lumeni doar ca sa tina pasul dar nu va ajunge pana jos cum ajunge 865-ul

26 Editat de Ancistrus (2012-02-03 04:09)

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

ovidiugl A scris:

Eu folosesc T5 deci T8 ies din discutie . Acum am comandat 2 neoane osram Lumilux 827 24 w .

   Mai sus l-am corectat pe @darkside cu diferenta de lumeni... dar o pot face si referitor la luminitele tale big_smile

Osram 827 24W T5 - 1750 lm
Osram 830 24W T5 - 1750 lm
Osram 865 24W T5 - 1600 lm

27

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Am inteles partea cu iluminatul si ma bucur ca am reusit sa imbunatatesc ceva aici.

  Avand in vedere ca am oprit fertilizarea cu pps pro pana incep sa scada nitratii este in regula daca adaug K separat ? cei 10 ml saptamanal cum recomanda cei de la easy life.

28

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Se pare ca ai dreptate in ce priveste lumenii . Nu stiu de ce am ramas cu impresia asta . Ce e drept de vreun an jumate am trecut pe hqi si nu am mai folosit neoane. Mea culpa . O sa mai iau o portie de LECITINA sa nu mai uit. big_smile

29

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

ovidiugl A scris:

@Baracuda
O sa tin cont de informatiile pe care mi le-ai oferit . Observ ca nu ai specificat nimic de aditia cu Kallium.
Ph-ul este tinut la 6.7 cu ph controller .
  Si mai interesant ar fi de aflat cum as putea sa sifonez substratul mai bine decat o fac de obicei pentru ca totul este acoperit de plantele de gazon respectiv parvula si o tufa generoasa de staurogyne.
  Mai mult decat sa rascolesc prin plante si sa iasa tot ce tine de resturi cu pompa nu imi permite spatiul sa fac .

@MariuMinu
Este interesant ce spui in legatura cu lumina . Am mai auzit discutii cu osram 830 in combinatie cu alte neoane si care au dat rezultate foarte bune . Nu stiu de ce dar , mie nu mi-a inspirat incredere acel 830 . 
Daca tu consider ca acel 830 ar avea o influenta pozitiva asupra plantelor sunt dispus sa il cumpar zilele astea .

Ai observat bine, nu am pomenit nimic de Potasiu, au facut-o altii, in baza cunostintelor pe care le au despre acest macro. Ce stiu eu despre el:
  Potasiu (K) – este foarte mobil in interiorul plantei si este foarte rapid distribuit catre diferitele parti ale acesteia.
   Potasiul joaca un rol fundamental in absorbtia cationilor si in acumularea proteinelor de hidrati.
   Potasiul favorizeaza sinteza, deplasarea si acumularea de acizi aminici din planta.
   In lipsa potasiului planta nu poate utiliza corect azotul.
   Absorbtia potasiului de catre planta se face in functie de Ph. La valoarea Ph 5.80 asimilarea este maxima (100%) si se mentine odata cu cresterea Ph.
O parte din potasiu este fixat in frunze de catre anumite argile si nu este asimilabila pana ce nu este eliberata fie in solutie, fie pe compusii argilo humici din substrat.
   Carenta de potasiu – provoaca scurtarea tulpinilor intre noduri, reducerea taliei plantelor si ingalbenirea marginilor frunzelor, cele tinere fiind atacate primele. Ingalbenirea ajunge in interiorul limbului care se necrozeaza. Exista un contrast evident intre zonele decolorate ale limbului si verdele puternic ale zonelor nedecolorate. Carenta poate fi primara prin lipsa potasiului din mediul nutritiv sau indusa, prin eliminarea potasiului de catre calciu sau excesul de azot.
   Excesul de potasiu (aviz amatorilor!!!) – dezechilibrele mari de potasiu vor duce in prima faza la carente de magneziu si apoi de calciu. In reactie cu fierul rezulta un precipitat, care cauzeaza carente de fier.
   Avind in vedere cele de mai sus, eu cred ca aportul de Potasiu, provenit din fertilizarea cu macro, este suficient.
   In ceea ce priveste sifonarea substratului, la asta ar trebui sa se gindeasca toti acvaristii, cind gindesc un set-up. Revin cu explicatia acvariilor superplantate, al caror substrat este acoperit complet cu plante (covor): popularea acestor acvarii se face cu pesti putini si de dimensiuni microscopice, pentru vizualizarea carora este nevoie de lupa! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30 Editat de ovidiugl (2012-02-04 04:27)

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Teoretic problema e rezolvata  lol

Practic treaba sta in felul urmator :

1. Aditia cu pps pro ramane oprita pana vor pleca 95% din pesti.

2. Intretimp adaug separat Potasiu - 10 ml saptamanal

3. Fertilizarea cu fier se face zilnic si nu saptamanal cum se intampla inainte.

4. In programul de iluminare vor intra si 2 Osram 827 incepand de saptamana viitoare.

5. In final scopul va fi reducerea nitratilor intre 10 -15 si mentinierea fosfatilor la 1.5 - 2 .

6. In momentul cand nitratii vor scadea sub 15 atunci revin cu pps pro zilnic.

    Sper ca ordinea de sus sa fie corecta.

   Astia sunt pasii pe care ii voi urma ca sa trec peste problema cu topirea  frunzelor si va multumesc pentru sfaturi cu ocazia asta.

31 Editat de ovidiugl (2012-02-13 23:43)

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Revin cu o problema mai mult sau mai putin urgenta dar am nevoie de sfatul vostru.

  Dupa cum am zis in posturile anterioare am dat comanda de 2 neoane osram 827 si azi am fost anuntat ca nu sunt pe stoc . Nici 830 nu mai au. Din ce am observat eu as avea nevoie de spectrul undeva intre 2700 ~ 3000 K (roz) .
 
  Ce alternative as putea sa folosesc , fara compromisuri , ca sa inlocuiesc neoanele care nu sunt pe stoc ? Variantele care ar fi disponibile sunt JBL si Aqua Medic.

Toate cele bune !

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Incearca pe la un kaufland daca ai in Galati , eu de la ei am luat 827, e vreo 18 lei , despre neoanele de care vorbesti nu stiu mare lucru , stiu doar ca sunt foarte scumpe .

33

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Am kaufland dar ma indoiesc sa gasesc aici . Eu am mai avut o discutie pe tema iluminarii si nu vreau sa repet intrebarile . 
   Ideea este simpla , nu vreau sa fac compromisuri in ceea ce priveste calitatea luminii si daca plant grow-rile se incadreaza in spectrul respectiv le cumpar chiar daca dau mai mult din buzunar .

34

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

JBL Solar Tropic Ultra? Sunt de 4000K.

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Sincer imi este frica de subiectul lumina cunosc personal acvaristi care au dat de pamant cu neoane de firma si au ajuns tot la 865 ,830. Daca te uiti in top 3 de la Veni Vidi Vissie 2007 o sa vezi ce rezultate s-au obtinut cu aceste neoane , si nu cred ca acei aquascaperi si-au pus problema banilor . De fapt asta este sursa mea de inspiratie in ceea ce priveste iluminarea unui acvariu . ^:)^

36

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

Nu am gasit nici 827 nici 830 . O sa merg cu aqua medic plant grow.

Am o nelamurire totusi pe care as vrea sa o rezolv .

  Este bine sa merg cu iluminarea in trepte adica, 2 neoane in prima jumatate a zilei si toate 4 in a doua jumatate sau merg cu toate cele 4 neoane din start si reduc programul de iluminare la 9 ore ca sa nu am probleme iar cu gsa ?

37

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

ovidiugl A scris:

Nu am gasit nici 827 nici 830 . O sa merg cu aqua medic plant grow.

Am o nelamurire totusi pe care as vrea sa o rezolv .

  Este bine sa merg cu iluminarea in trepte adica, 2 neoane in prima jumatate a zilei si toate 4 in a doua jumatate sau merg cu toate cele 4 neoane din start si reduc programul de iluminare la 9 ore ca sa nu am probleme iar cu gsa ?

   
   - AquaMedic Plant Grow este un tub excelent, ar fi foarte folosit, daca nu ar fi mai scump decit orice Osram
   - Ciclul iluminarii unui acvariu trebuie sa reproduca atit ca intensitate cit si ca spectru si durata, lumina naturala
   - Optim, este sa poti aprinde cele 4 tuburi pe rind, unul, cite unul, atingind nivelul maxim (toate cele 4), intre orele 12-17, dupa care sa se stinga tot pe rind.
   Ordinea aprinderii si stingerii este data de:
   - lumina rasaritului si apusului soarelui = 2000K - 3000K;
   - lumina diminetii si dupa-amiezii = 5000K - 5500K;
   - lumina soarelui la pranz = 6000K - 6500K;
   - lumina pe timp noros poate ajunge si la 10500K.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

38 Editat de ovidiugl (2012-02-18 22:17)

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

@baracuda
Rămân atunci cu 2 x 965 + 2 x plant grow care au ajuns azi. Singura problema in formula care ai descris-o mai sus este ca folosesc 2 drosere la 4 neoane , adică in cel mai bun caz pot sa aprind 2 dintre ele iar pe parcursul zile sa se aprinda toate 4 , iar seara sa rămână iar câte 2 .
  Programul actual începe de la ora 12 - pauza ora 17, 19 - se termina la ora 24. Totuși vad ca este un program in care nu exisa o pauza de iluminare dar banuiesc ca se compenseaza prin iluminarea redusă la început si la sfârșitul programului.
Mi-a fost frica sa încep un program fără o pauza la mijloc ca sa nu vina algele peste mine dar o sa-ți urmez sfatul si o sa procedez in felul urmator :
12 - 14 ( primele 2 neoane ) , 14 - 19 ( 4 neoane ) , 19 - 22 ( doar 2 neoane )  . Dacă exista ceva in neregula aici te rog sa mă corectezi.

Multumesc pentru descrierea amanuntita in legatura cu programul. O sa trec la carnetel .

Numai bine !

39 Editat de ovidiugl (2012-02-17 21:25)

Re: Problema cu plantele , doar unele frunze se topesc !

@baracuda
Rămân atunci cu 2 x 965 + 2 x plant grow care au ajuns azi. Singura problema in formula care ai descris-o mai sus este ca folosesc 2 drosere la 4 neoane , adică in cel mai bun caz pot sa aprind 2 dintre ele iar pe parcursul zile sa se aprinda toate 4 , iar seara sa rămână iar câte 2 .
  Programul actual începe de la ora 12 - pauza ora 17, 19 - se termina la ora 24. Totuși vad ca este un program in care nu exisa o pauza de iluminare dar banuiesc ca se compenseaza prin iluminarea redusă la început si la sfârșitul programului.
Mi-a fost frica sa încep un program fără o pauza la mijloc ca sa nu vina algele peste mine dar o sa-ți urmez sfatul si o sa procedez in felul urmator :
12 - 14 ( primele 2 neoane ) , 14 - 19 ( 4 neoane ) , 19 - 22 ( 2 neoane )  . Dacă exista ceva in neregula aici te rog sa mă corectezi.

Multumesc pentru descrierea amanuntita in legatura cu programul. O sa trec la carnetel .

Numai bine !

L.E . Imi cer scuze pentru dublu post. Se poate sterge unul din ele.