Subiect: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Salutare,dupa ce am luat decizia de a aprofunda cunostintele despre aceasta specie,am inceput o aprofundare mai avansata despre comportamentul pestelui ,obiceiurile si tabieturile sale.Si am decis sa fac marea schimbare.Asa cum stiati innainte aveam in acvariul de 200l pirahna si in cel de 80 neoni rosii si negrii.Am hotarat sa fac un acvariu de caracidae,biotop amazon de la parametri ,la mediu, apa etc etc.toate detaliile.Problema,logic nu ar fii fost asta,ci mai mult....mentinerea pacii ca sa zic asa.Si am inceput incet,in prima saptamana cu hrana vie(respectiv carasei vii) dar destul de rar.cam la 2 zile.Datorita foamei induse ca sa zic asa,stilul lor de hrana (red bellied pirahna) au inceput sa atace din ce in ce mai agresiv,deja fiind la raport cand apaream in fata acvariului.Dupa cateva zile,am recut pe carne de carasel maruntita .AU inceput sa ciugule ,mai tematori prima data apoi ...destul de ok.In perioada urmatoare am combinat carne de carasel cu tetra discus,marind procentajul de tetra,pana cand le dadeam la o masa numai tetra.DAR mesele am inceput sa le inmultesc la 4 chiar 5 pe zii.Moment in care am bagat restul de caraciade si am zis Dumnezeu cu mila.Prima reactie...fugareala totala in acvariu dar fara atacuri finalzate.Am marit numarul de mese la 7-8 pe zii mai ales in fata acvariului,adica la nijlocul lui ca sa urmresc teritoriile prestabilite de pesti dupa noul setup.La fiecare masa,la mai dau si cate o bucata MARE  de pui,tocmai ca sa nu semene cu un biet neon .Rezultatul....de 3 saptamani nici un neon mort.Momentan ii tin cu 4-5 mese pe zii,in principal tetra discus dar scap cate un carasel,dar numai libr nu legat de ata,pentru ca daca nu este pe terioriul lor nu ataca.Daca cumva a intrat sub buturugi sau le-a trecut pe la nas...lam linsat.
Ideea a fost ca am urmarit sa ii obisnusc cu bucatile de carne mare,cu tetra discuss si cu neonii sa fie frati.
Neonii ,pe langa faptul ca sunt din aceasi familie sunt pesti care sunt mult mai greu de vanat de pirahna,si sa nu uitam culoarea "fluo" (aprinsa) a lor,care (m-am gandit eu) este culoare de otrava in natura si multi pradatori se feresc de vantul intens colorat.
Deja de la tetra discus culorile sau intensificat,iar data fiind aglomeratia relativa din acvariu,numai sunt speriosi si le-am marit paleta de hrana:tetra discus ,carasel,pui ,inima de vita dar nu neoni.Sper ca "exeprimentul" sa tina in continuare .
Un detaliu ca sunt pe drumul cel bun a fost ieri cand i-am flamanzit pana azi seara...neonii sunt "safe" ,iar singurele batai care s-au tinut in acvariu au fost intre ei pentru teritoriu si cand au mancat un carasel.Deja o sa iau un acvairu de 400l de sapt viitoare si sper sa fie totul ok.Temeratura in acvariu am ridicat-o treptat de la 24 grade la 29-30 intr-o saptamana si activitatea pestilor s-a intensificat in normele normale.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

2 Editat de dan.matei26 (2012-02-28 01:33)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

sper sa evolueze experimentul meu si sa incerc si cu alte specii amazoniene ,bineinteles in tank-ul de 400 litri.Voi incerca cu adaugare de scalari sau poate discusi,din motivul ca sunt pesti mari ,si un pic ciudati pentru ochii pradatorilor.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Piranha nu sunt pradatori, sunt sanitari oportunisti, deci cu prima ocazie vor face discusii sau scalarii praf... chiar ar fi pacat de pesti. La piranha daca bagi pesti mari ii vor tenta, pe cand pe cei mici nu merita sa-si consume energia ca sa-i fugareasca wink

4 Editat de dan.matei26 (2012-02-28 15:25)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Am avut scalari cu ei.Am bagat doar unu de fapt.O sa caut poze daca mai am.O saptamana a stat cu ei fara sa ii atinga o antena.Lam dat eu pentru ca ...nu se incadra in peisaj.dar ii hraneam de 3-4 ori pe zii.Si era un pic mai mare ca ei...deci il puteau ataca oricand.Nu zic ca nu ai dreptate,de fapt sunt sigur ca ai dreptate,dar incerc sa ii fac intrun fel sa
"evite " carnea vie,si sas-i obisnuiesc cu altceva.
Oricum mai e pana acolo,ca nici nus nebun sa bag cateva milioane in niste superbitati de discusi si sa ii gasesc  fecale de pirahna smile
MOmentan merg numai pe ciprinidae si poate cativa scalrai in viitorul apropiat,cand voi mai vedea modificari de comportament.

Chiar o sa caut pozele alea cu scalarul koy care manca cu ei impreuna.

Eu zic cu notitele care mi le-am luat si informatiile si calculele facute....s-ar putea sa imi iasa.Om vedea. :noroc
Sa auzim de bine

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Am facut si un nou set-up la acvariu 80 l.numai scalari 8 albino si 4 negri si 2 sae

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Frumoasă prezentare. Sunt frumos amenajate acvariile. Bravo!

7 Editat de mirceajifcu (2012-02-29 23:56)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Cristi, tin sa te contrazic la faza cu "sanitari oportunisti". Nici nu se uita la carnea veche de cateva ore, la carne pe care am spalat-o si nu mai "sangereaza" sa nu mai zic la adevaratul inteles de sanitar si anume sa caute prin nisip dupa mancare, chiar si dupa 3 zile de foame. Si nu exista pentru ei peste prea mic, totul e bun de mancat. Poate in 1500l nu s-ar chinui sa ii prinda, dar in 360l ai mei rup tot  lol .
Dane, tu ti-ai luat piranha sa ii umflii cu tetra discus sau te-ai plictisit de ei si incerci acum marea cu degetul cum se spune si iti faci fantezii ca vei tine discusi / scalari cu piranha care deja mananca carasei vii? In 400 de litri, cu 9 piranha NU REZISTA NIMIC, intr-o zi tot vor fi degustati.
Ai sa ii faci obezi cu hranitul de 4-5 ori pe zi sa nu mai zic ce munca e. Ai mei ataca tot ce misca si culoarea aia care zici tu ca reprezinta in natura otrava,  nu i-a oprit sa manance 3 serii de 10 neoni aproape imediat  lol . Din tetrazoane au mai ramas 4 (tot din 30) care sunt inca mici si rapizi. Cum cresc putin sunt morti. Au mancat pana si ancistrusi. Nici nu mai incerc sa le aduc prieteni, ca ... se pare ca le place prea mult anturajul, atat de mult incat il mananca  lol .
PS: Nu te contrazice nimeni ca scalarul manca impreuna cu piranha, dar pentru cata vreme? Singurii care au rezistat cu succes sunt rafaelii si hoplo, nici cozi ciupite, nici macar nu ii baga in seama.

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

sunt sigur ca sa este...dar pana acum am reusit sa ii tin sub control!Ii am de arpoape o luna si ceva imrpeuna si nu a disparut nici un,b achiar neonii sunt destul de mari.Ieri aam mai bagat un ancistrus ,aveam deja unu de la inceput si la fel este neatins de atunci.Voi vedea ce se intampla in continuare si va voi tine la curent.Ideea este ca de 5 luni de cand ii am si de 2-3 luni de cand am nteut sai "dresez" nu mia fost mancat nici macar un crevete/Si am dovezi filmuletele cu creveti.Au mancat decat caraseii legati si carnea macra.Si intradevar,doar propaspata.Daca tine mai multe de 2 ore acolo nu se mai ating de ea.
Dar asta doar tinandu-i in frau cu modalitatile sus mentionate.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

9 Editat de dan.matei26 (2012-03-01 00:11)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Daca reusesc sa ii fac sa ramana "stabili|" ar fii o realizare mare zic eu,dar pacat ca nu prea am cum sa dovedesc si multi ar zice ca e vrajeala,ca bag eu pestii dupa.Daca as putea sa marchez crevetii si altii pesti cand sunt mici si apoi sa filmez cu ei maturi in acvariu de pirahna.Bine la un peste mai mare cu caracteristici...ex scalari...se poate(toti sunt unici in desenele lor).Vom vedea

Oricum mania e mare,dac aiti vine sa crezi ca am caiet cu notite despre evolutie ,si tot...cum fac cand le-ar fii foame,chestii teritoriale etc etc....M-am dus pe...... :stupid

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

10

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

mirceajifcu A scris:

Cristi, tin sa te contrazic la faza cu "sanitari oportunisti". Nici nu se uita la carnea veche de cateva ore, la carne pe care am spalat-o si nu mai "sangereaza" sa nu mai zic la adevaratul inteles de sanitar si anume sa caute prin nisip dupa mancare, chiar si dupa 3 zile de foame.

   Am trecut sanitar ingrosat ca sa i se inteleaga sensul, adica cel care cauta vietuitoare bolnave, slabe etc, iar oportunist adica ataca si animale sanatoase dar neatente, suna mai bine asa? big_smile
   "Adevaratul inteles de sanitar" nu este cel care cauta hrana alterata (Corydoras, Hoplosternum etc) ci care cauta hrana pe fundul acvariului/apei (bentonici), cei care cauta hrana alterata/gunoaie/excremente se numesc scatofagi (ex: Scatophagus argus)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

La asta ma refeream si eu Cristi cand am zis de adevaratul inteles  lol , adica mananca de pe fundul acvariului, exact cum scrie si in citatul dat de tine  lol , nicidecum mancare alterata, ca doar nu i-am facut gunoieri  lol . Am evoluat si eu mai de cand credeam ca sanitarii mananca excrementele pestilor si nu trebuie sa mai fac curat in acvariu  lol  lol .
E bine totusi ca ai detaliat notiunea de sanitar oportunist, desi pentru mine e destul de clar cam ce fac ei si in natura (unde nu primesc carasei pe tava sau piept de pui si ma gandesc ca nici nu alearga mii de piranha dupa 10 neoni  lol ), si in acvariu. Dar stii ca imi place sa te provoc ca niciodata nu incetezi sa ma uimesti tongue (in sensul bun, spre deosebire de altii care se simt ofensati de cunostiintele tale).
In alta ordine de idei, Dane eu sunt dezamagit de tine ca vrei sa transformi niste "river monsters" in crapi koy sclipiciosi si cu dinti. Ai luat piranha, da-le dom'le de mancare sa aiba de lucru filtrele alea. Daca vroiai pisicute, trebuia sa iei un card de scalari cu neoni si faceai un bw pentru ei sau pacu si te plimbai toata ziua cu sacu de nuci dupa tine.
Eu sincer nu consider o realizare sa modifici comportamentul piranha (desi nu cred ca vei putea, doar daca renunti de tot la carne) in asa fel incat tzopaie fericiti ca o mare familie cu neonii si, sa zicem, scalarii.

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

nu nu nu:)M-ai inteles gresit total.NU vreau sa le schimb comportamentul.Am si specificat in postarile anterioare,si subiectele anterioare ce mamanca ei.Ideea este ca vreau doar sa nu atace pestii din acvariu,pentru ca vreau sa fac un bw veritabil.Tetra discuss este doar un supliment pentru ei dar tot carne le dau...asa cum am zis carasei legati,carne de pui,inima de vita etc etc.NU a zis nimeni ca vreau sa-i pun sa poarte rochite,pentru ca daca as vedea ca incep sa faca mofturi la carne,s-ar termina totul.
CE NASTE DIN LUP OAIE MANACA.sunt ferm convis de chestia asta.Dar ambitia mea este sa imi iasa un mediu exact,de la parametri apei la absolut toate detaliile,mai ales la regimul alimentar.PLus de asta neonii au macarea lor specifica,stiuta de noi toti ,iar ei o au pe alor...carne plus supliment de tetra discus care este si benefic oricui peste prin proprietatile lor.Dar pentru ei carnea ramane de baza.
Nu am luat pirahna ca sa ii vegetarienizez ,ci doar incerc sa fac un biotop pur american.Iar pana acum.....mi-a reusit.
Iar daca exprimetul mai tine cel putin o saptamana,cred ca o sa am si explicatia( cu dovezi bineinteles) de ce la majoritatea acvariilor pirahna ataca orice misca ,iar in unele pot fii tinuti si cu alti pesti FARA A LE SCHIMBA ALIMENTATIA. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

13

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

dan.matei26 A scris:

Am avut scalari cu ei.Am bagat doar unu de fapt.O sa caut poze daca mai am.O saptamana a stat cu ei fara sa ii atinga o antena.Lam dat eu pentru ca ...nu se incadra in peisaj.dar ii hraneam de 3-4 ori pe zii.Si era un pic mai mare ca ei...deci il puteau ataca oricand.

   De aici comportamentul lor inofensiv, faptul ca nu l-au atacat pe scalar in prima faza, adica ii hraneai prea des. Piranha in natura mananca foarte rar, deci si in acvariu ar trebui sa manance maxim 1 data pe zi! Asta daca vrei sa le vezi comportamentul adevarat.

PS: Personal le-as da sa manance ceva bogat in sange (inima de vita) odata la 2 zile wink

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

asta si fac acum!ii hranesc o data pe zii!dar alternez pui o zii,inima vita o zii!chiar acum am facut un filmulet interesant care o sa il ridic pe forum diseara pentru ca acum plec.Deja nu mai trebuie sa ii tin satui ca sa nu atace neonii.Oricum filmuletul o sa fie fain.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

15 Editat de mirceajifcu (2012-03-02 23:30)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Pai Dane, nu e un mister  faptul ca piranha nu ataca pe nimeni: sunt satui pentru ca in cazul piranha nu poti zice le dau "doar" o data pe zi de mancare pentru ca si asa e prea mult. Oricum, cu prima ocazie cand unuia i se face foame si nu esti pe faza sau cand un neon e, cum zicea Cristi, bolnav sau slabit, s-a terminat cu pacea. E greu pana descopera ca au gust bun, ca urmarea ti-o imaginezi. Tu stii la cate zile primesc pestii mei de mancare? De doua ori pe saptamana si doar mancare ce sangereaza  lol . E normal sa alerge dupa tetrazoane sau neoni, dar nici nu vreau sa stau geana pe ei cu mancarea si cum casca unu gura sa ii indop un pumn de tetra discus in ea sperand ca nu se va mai uita la tetrazoane. Si eu am un biotop amazonian, de la a la z. Incepand cu lemnele, pietrisul, pietrele, pesti si frunze (am incercat pentru o scurta perioada un chici cu stejar si l-am scos repejor, ramanand doar lemne de la tata Amazon si frunze la fel). Nu sunt expert si nici nu ma dau rotund, dar eu zic ca am reusit pe cat se poate sa reproduc o bucatica din acest paraias numit Amazon  lol .
Uite aici ceva ce poate te intereseaza, e unu cat capul individului  lol

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

pesti super misto!acvariu...........lasa de dorit. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

17 Editat de mirceajifcu (2012-03-03 21:54)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Pai e la magazin, dar ti-am dat linkul pentru pesti big_smile.
Dane, spre ca nu te superi ca ti-am furat ideea si sa nu ma dai in judecata big_smile, dar am adus si eu noi locatari in acvariu: 6 tetrazoane si un scalar cam cat jumate de palma. Am bagat o bucata sanatoasa de inima de vita inainte sa fie satui, dar spre surprinderea mea, stii cine au fugarit scalarul? Cei 4 tetrazona pe care ii aveam, care mananca si ei numa carne  lol .

18 Editat de dan.matei26 (2012-03-03 22:06)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

tetrazona oricum ciupesc scalarii cam in toate conditiile.
Cum se inteleg ? :apl
Azi dupa 2 zile am hranit pestii,si le-am dat inima de porc,ca de vita nu am mai gasit.Mine poate.Si am numarat neonii..cei negrii sunt toti,pleco toti,iar aia rosii sper ca toti ca nu pot sai numar. :of

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Pai pot sa iti spun ca scalarul nu l-am cumparat muscat  lol si gaurile din coada si inotatoarea anala nu cred ca sunt de la tetrazona  lol .

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

:sok poai sa imi pui si mie o poza cu acvriu in ansamblu.o poza de la 1m asa distanta?

Gratis nu exista,ieftin nu rezista