Re: pareri pentru acvariul meu

MariusMinu A scris:

Bine ai venit !Deja ai facut modificari in bine .Daca tot ai intrebat cred ca cioata aia de mopan trebuie pusa mai in spate sau mai in lateral nu-si merita pozitia aia.Vezi ce mai zic si colegii .Bafta in continuare ! :fok

bine te-am gasit si pe tine. Da, e de vazut cum as putea sa pozitionez buturuga. Spune-mi te rog cum se numeste iarba aia sau planta aia care se intinde pe jos si nu creste foarte mare? cea care imita gazonul! foarte frumos acvariu ai si mi-as dori si eu cam in acelasi fel sa-l am. Bravo

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Mersi de aprecire !
In poza 1: Heminthus callitrichoides "cuba" , pe scurt "hc" sau direct cuba .
in poza 2 cea marunta din fata e Eleocharis parvula .Care dintre ele zici ca iti place ?

Re: pareri pentru acvariul meu

si una si alta insa cuba e splendida pt ce vreau eu. ptu-ptu-ptu sa nu se deoache ca frumos mai e acvariul tau...sa pui niste pesti rosii sa nu ti-l deoache lumea. stii cumva cum as putea face rost din cele doua feluri de plante?

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Parvula stiu ca este la vanzare ,hc n-am vazut deocamdata , dar cauta la rubrica "vanzari" ca se gasesc oricum pe site  :fok

Re: pareri pentru acvariul meu

Spunei la om si diferenta: parvula creste ca iarba, pe cand hc e o "figuranta", trebuie sa ai experienta si foarte multa rabdare si pana ajungi la asa gazon mai iti trebuie si co2 si lumina si o fertilizare mult mai buna. Sa nu spun daca mai ai si dusmani prin acvariu care ti-o scot din pietris. Oricum in pietrisul ala ce il ai tu eu zic ca nu ai nici o sansa sa faci gazon de cuba.

Re: pareri pentru acvariul meu

nu,nu,nu,asta e plan de viitor big_smile. Cand imi revin si eu cu "timpul" (banii big_smile) schimb tot pietrisul. pun doar aqua bassis cu manado,am vazut la maritimo constanta un fel de instalatie co2 (cam ieftina 80 ron) si folosesc bombe,dupa care imi iau si-un filtru extern mai bunicel iar ca pesti gata m-am chitit pe : Endleri,guppy,Rasbora Galaxy,Rodostomus,Somnul de sticla,Sae. Cam multe specii ??? iar guppy cu endlerii stiu ca se vor curci insa tin foarte mult la ambele "rase". Voi ce ati alege ?

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

27

Re: pareri pentru acvariul meu

Legione1923Eforie A scris:

am vazut la maritimo constanta un fel de instalatie co2 (cam ieftina 80 ron) si folosesc bombe,dupa care imi iau si-un filtru extern mai bunicel iar ca pesti gata m-am chitit pe : Endleri,guppy,Rasbora Galaxy,Rodostomus,Somnul de sticla,Sae. Cam multe specii ??? iar guppy cu endlerii stiu ca se vor curci insa tin foarte mult la ambele "rase".

   Sistem de CO2 la 80 ron este tot o "bomba" doar ca de firma. Pestii sunt incompatibili din punct de vedere al chimismului apei, viviparii sunt pesti de apa usor salmastra, pe cand rasborele si caracidele (rhodostomus) sunt pesti de apa moale/acida, iar guppy cu endlerii... vad ca stiai, se vor corci si vor iesi niste endluppy lol

28 Editat de mirceajifcu (2012-03-03 15:58)

Re: pareri pentru acvariul meu

Nu esti chitit pe cam multe specii? Eu as alege un grup de endleri / guppy impreuna cu un grup de microrasbora galaxy / microrasbora brigittae  si pe geamuri niste otocinclus, iar pe jos eventual un grup de cory pitici si atunci esti sigur ca nimeni nu va ataca pe nimeni, ai miscare peste tot in acvariu, desi galaxy sunt din fire cam speriosi si s-ar putea sa nu ii prea vezi. De preferat "musculite" (microrasbora brigittae), eu am 18 si sunt foarte activi, cand vin la geam nu fug care pe unde apuca.

Ancistrus A scris:

iar guppy cu endlerii... vad ca stiai, se vor corci si vor iesi niste endluppy lol

  lol  lol Va avea voie sa foloseasca numele asta in caz ca descopera o specie noua sau e cu copyright Cristi?  lol  lol

29

Re: pareri pentru acvariul meu

Sa-l foloseasca cu incredere smile

Re: pareri pentru acvariul meu

hai ca-mi sunteti haiosi. gata am ales calea cea buna  :sok ...scap de guppy,molly,molly balon,zebre si pastrez doar cei 5 endleri,2 sanitari cory,3 melci asasini si cei 6 creveti si adaug microrasbora galaxy sau briittae,vreo 3-4 sanitari de geam otocinclus si vreo 3 sae de alge...ca au inceput sa-mi apara si nu e bine deloc....sau e semn ca apa e ok fiind curata. Algele pe langa plantele care m-i le afecteaza,pot imbolnbavi si pestii?? ...pana acum tineam lumina aprinsa de dimineata pana seara fara pauze...cred ca asta-i cauza aparitiei algelor,nu?...am schimbat un neon de 15w TL-D 830 lumina calda cu unul de 18 w TL-D 765 lumina rece.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

...si apropo azi am bagat in filtru intern (resun 7000 UV 1000l/h) pe langa ceramica care-o aveam am bagat si carbune activ. E bine? ...mai ales anti-alge?!

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Algele apar de obicei cand exista un dezechilibru in apa , deci nu e de bine , Galaxy aia vaneaza puietul de crevete ceva de speriat , iti spun ca si eu am combinatia asta nefericita si abia astept sa scap de ei , carbunele in filtru se pune de obicei in acvarii sterile , e anti-plante mai degraba decat anti-alge, iar neonul 765 poti sa-l pui la baie ca la acvariu o sa te umple de alge  mad mai degraba cauta 865  :fok

Re: pareri pentru acvariul meu

MariusMinu A scris:

Algele apar de obicei cand exista un dezechilibru in apa , deci nu e de bine , Galaxy aia vaneaza puietul de crevete ceva de speriat , iti spun ca si eu am combinatia asta nefericita si abia astept sa scap de ei , carbunele in filtru se pune de obicei in acvarii sterile , e anti-plante mai degraba decat anti-alge, iar neonul 765 poti sa-l pui la baie ca la acvariu o sa te umple de alge  mad mai degraba cauta 865  :fok

m-ai intristat. Zici ca rasbora galaxy se da la creveti!!!...nu e bine deloc. Carbunele afecteaza asa mult plantele????...am mai tinut  carbune in trecut intr-un filtru eheim iar plantele n-au patit nimic...in fine. La neoane chiar nu ma pricep dar nici sa cumpar de la shop cu 70-80 ron unul. Pe langa cele 2 neoane subtiri din poze, ce alte 2 neoane (marca si codul) imi recomanzi? ...adica sa scap de celelalte 2 (philips tld 830 de 15w si philips tld 765 de 18w)

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Cu pestii am o mare dilema. sad Ce pesti imi sugerati voi sa tin la un loc cu endlerii si crevetii...cu exceptia platy-lor si neonilor ?!

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Carbunele nu face rau in mod direct plantelor ci indirect neutralizand substantele din apa (fier , cupru, zinc, bor ,etc) . La pesti nu stiu ce sa zic , depinde de gustul fiecaruia.Eu am neoni , MG si rasbora .

Re: pareri pentru acvariul meu

Au inceput sa-mi apara dintr-odata alge si chiar peste tot...iar cat de curand nu ajung la magazin de unde sa cumpar vreo 3 sae. Cu ce mai pot preveni algele astea ca au inceput sa se puna pe majoritatea plantelor si mai ales pe buturuga. Este verde ca un puf ce creste . am observat ca trag mereu (mananca) pestii din ele.Daca se vor dezvolta si mai mult mai pot sa le desprind de pe buturuga???

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

37 Editat de mirceajifcu (2012-03-05 03:44)

Re: pareri pentru acvariul meu

Solutia nu e sa desprinzi algele de pe buturuga, trebuie sa faci niste teste de apa sa vezi unde e buba. Ceva s-a defectat pe acolo si trebuie sa vezi ce, ca sa poti repara. Poate prea multa lumina , poate o fertilizare excesiva, poate nitrati prea multi, dezechilibru de co2 etc. E un articol despre alge aici pe forum, vezi acolo.

Re: pareri pentru acvariul meu

Ia vezi daca te ajuta un pic articolul asta http://www.acvariidevis.ro/articole/alg … n-acvariu/

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: pareri pentru acvariul meu

bitanu A scris:

De unde ai luat plantele? Le-ai tratat in apa cu clor 19/1 ?
Acvariul este ciclat?
Ce valoare are pH-ul si daca este constant?
Cum si cu ce fertilizezi?
Cat sta lumina aprinsa, este acelasi program in fiecare zi?
Faci schimburi saptamanale de apa?
ETC., ETC. ...

Citeste despre alge.

Plantele sunt luate demult,le-am tinut vreo 2 luni intr-un acvariu de 60 l. Zilele trecute am scos pietrele move si toate plantele din acvariu pentru o reamenajare a plantelor pe familii cum m-ati invatat voi...in schimb n-am mai scos pesti deci nici apa,oarecum fiind murdara pe fundul acvariului,am schimbat doar vreo cca 25 litri. Am replantat,am avut apa tulbure (se vede si-n pozele postate mai inainte) iar ziua urmatoare apa si-a revenit insa brusc au inceput sa apara alge. Probabil s-a deciclat. Lumina o tineam in fiecare zi aprinsa tot timpul,doar noaptea o stingeam...ph-ul apei nu-l pot afla fiindca n-am tester. Am unul dar e de piscina nu stiu daca se potriveste. Am vazut ca multi rup frunzele cu algele pe ele...eu n-am cum sa le rup fiindca am vreo doua plante care sunt in totalitate acoperite de alge si mananca pestii mereu din ele. Trebuie sa scot planta afara si cu o lama sa desprind algele de pe frunze?

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

acvariidevis A scris:

Ia vezi daca te ajuta un pic articolul asta http://www.acvariidevis.ro/articole/alg … n-acvariu/

mersi Florin,cred ca asta e : "3. Green Spot Algae (GSA)
Una dintre cele mai inestetice alge este GSA, aceasta se fixeaza pe orice suprafata din acvariu si se dezvolta dandu-i suprafetei o culoare verzuie sau se fixeaza pe sticla acvariului unde apare sub forma a numeroase pete verzi.
Dezvolatarea nu va putea fi posibila pe frunzele plantelor cu crestere rapida, ci doar pe frunzele celor cu crestere lenta precum Anubias sp. Poate fi combatuta prin razuire manuala cu o lama sau cu magneti speciali pentru curatarea geamurilor sau chiar cu un burete. Nu poate fi combatuta biologic deoarece aceasta alga se fixeaza foarte bine de suprafata, insa invazia acestei alge nu dauneaza decat esteticului acvariului".

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile