21 Editat de dan.matei26 (2012-03-05 02:12)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

In seara astaam vrut sa vad in ce stadiu de "ferocitate" sunt river mosters--ii avand in vedere ca nu s-au luat de verisoii lor din acvariu ,si ca de ceva timp au fost hraniti numai cu carne macra.Acum le-am dat si ceva viu din alta specie.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Dane , cu siguranta au sa te roage colegii sa scoti filmarea, avand in vedere ca e un forum pentru iubitorii de pesti, asa ceva tre sa tinem pentru noi  lol  in arhiva personala. Scalarul e tot ciopartit saracu, dar rezista. In schimb am pus doi bibani azi cam la 12 cm si eram cu celularu pregatit sa filmez dar nu am apucat sad. Au disparut aproape instantaneu.
Poza cu acvariul meu poti vedea in prezentarea acvariului la mine, am pus recent una.

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

care filmare? smile
maine ma duc in bucuresti sa vad cum fac sa rezolv cu acvariu.Vroiam sa fac unu 130x55x70 dar merg mai degraba pe unul lung 160x50x40 .Le pot oferii mai multe spatii de ascuns asa.Si vreau sa vad daca gasesc un arawana.eu am bagat azi 2 scalari la ei...stii ce le-au facut in juma de zii....nimic.Si apoi am bagat iar carasel...in 2 minute nu mai era.daca pestele sta pe alta zona decat a lor nu ii fac nimic,si daca innoata la suprafata la fel.De neoni la fel....nici acum nu s-au atins de ei.Cred ca stiu de ce la tine ataca ablotu tot ce intre in acvariu dar as vrea sa vad o poza in amsamblu sa vad daca teoria mea ar fii buna.E doar o presupunere dar poate nu gresesc.Ca sa nu mai zic ca iti arat poze cu crustacee in acvaiu care sunt bine mersi.Maine plec la Bucale si poate fac rost de acvariu,deci 2 zile o sa stea iar fllamanzi.sunt curios daca si acum scapa neonii nevatamati.
Numai bine. :noroc  :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Tot mic e , daca ai spatiu si tot bagi bani in acvariu, poti face de 60 cm lat si 50-60 inalt. Spatiu de ascuns au nevoie doar de unu si bun ca ei oricum stau gramada. Si la mine deocamdata scalarul e ok  lol , daca se poate spune asa, iar de tetrazoane nici nu s-au atins. Crustaceele nu le percep ca mancare, nu stiu ce e aia si probabil de aia nu ii ataca.
Arowana vreau si eu, am gasit un site unde se vand  lol, poti sa te uiti daca vrei: http://www.arowana.de/index.php?id=224

25 Editat de dan.matei26 (2012-03-05 03:22)

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

cam de 50 cm mircea cu incadrarea.la inaltime si lumgime ma pot juca...cu latimea...mai greu.160x40x60 ar fii maximul si cred ca destul de ok.la mine nu stau toti la un loc chiar deloc.Au 3-4 locuri unde stau cate 2-3.Si nu ca nu ar incapea sub buturuga mare dar..stau pe tabere sau chiar in mijlocul acvariului,fara sa se bata sau ceva.unii sub buturga,alti in plante,altii in bambus...dar cand nu e activitate in camera sau ceva...stau normal umbla, peste tot.Depinde cum te misti pe langa acvariu.Daca vii incet,poti sa stai lipit de acvariu ca nu fug.
SUnt cuminti si curati nu am ce zice,chiar is multumit de stilul de viata...plantele is plante,nu le dezradacineaza chit ca stau in ele ,apa curata.Si dau contrat frumos cu neonii.
Mda,nu stiu ,sa vad daca mai sunt in bucale arawana,le un moment dat se gaseau..dar nu mam mai interesat. :noroc

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Pai nici eu nu am avut probleme sa le dezradacineze, dar au inceput sa apara multe alge din cauza nitratilor si ... am decis sa renunt la ele.
E arowana si probabil exemplarele ieftine sunt undeva la 25 de euro (atata sunt pe aici), dar unde vrei sa o tii?  lol Ca tu si asa esti la limita cu spatiul pentru pestii ce ii ai momentan. Arowana nu e un peste ca guppy, il iei azi si daca maine moare iei altu. Pentru asa ceva trebuie sa te "pregatesti" pe termen indelungat, la fel ca si cu piranha si iasa din discutie sa ii bagi impreuna, ar fi pacat de peste. Eu am vrut sa dau 5 piranha si sa iau 2 oscari dar la cat sunt de rai ai mei, nu am cum.

27

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

dan.matei26 A scris:

Si vreau sa vad daca gasesc un arawana.

   Cam scumpa masa asta pentru piranei... gandeste-te ca in natura mananca si caimani, pui ca sunt mai fragezi big_smile
   La piranha trebuie sa te gandesti ca la africani, adica sunt pesti carora le place mult sa inoate, deci cel mai bine este sa faci un acvariul cat poti de lung wink

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

Parerea mea e ca 60cm inaltime e ok, atat pentru a mai castiga niste litri de apa, cat si sa poti face decent curatenie in acvariu. Ai mei inoata pana sus si in special le place sa se joace in jetul de la filtru. Dar cum zice si Cristi, lungimea e si mai importanta, dar tu stii ce spatiu ai acolo ca 2m de acvariu nu ii ascunzi cu una cu doua  lol .

Ancistrus A scris:

   Cam scumpa masa asta pentru piranei...

Asta mi-a placut  :apl , dar Dan e  convins ca cu putin antrenament piranha lui vor face hora cu scalarii si neonii si ... arowana si va fi o familie mare si fericita la el in acvariu.

Re: nou set-up acvariu Pirahna si nu numai

A dispărut scalarul de tot, si anume nu am mai găsit nimic din el. Cred ca si-a făcut bagajul si a plecat smile).