Re: pareri pentru acvariul meu

Legione1923Eforie A scris:

. Am unul dar e de piscina nu stiu daca se potriveste.
Trebuie sa scot planta afara si cu o lama sa desprind algele de pe frunze?

Pai de ce sa nu se potriveasca? E acelasi principiu.
Te rog sa te filmezi in timp ce cureti cu lama algele de pe planta  lol . Daca e invadata in totalitate, e cam gata. Singura modalitate e sa tratezi problema din cauza careia au aparut algele si fara teste nu prea poti face lucrul asta.

Re: pareri pentru acvariul meu

Mai intai sa-mi spuneti daca este bun testerul din poze ?(el fiind pentru testarea apei din piscina) ...am facut putina "curatenie" in acvariu rupand toate frunzele cu alge...doar ce-am putut. Planta aceea mare doar vreo 3 frunze s-au mai salvat din vreo 12.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

43 Editat de Legione1923Eforie (2012-03-06 20:50)

Re: pareri pentru acvariul meu

Am facut testul la apa si mi-au dat valorile : 0,5-1 clor si 7.8 ph. La piscina pentru om apa cu valorile cele mai indicate erau : clor 1-2 sau 0,6-1,2 iar ph 7,5-7,6 . de aceea mi se pare clorul cam scazut la 0,5.Sa-mi spuneti daca testul e facut bine sau daca se potriveste la pesti?!
      Filmulet test apa : http://youtu.be/xxsQ5sgidNs

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

44 Editat de samydeus (2012-03-06 21:53)

Re: pareri pentru acvariul meu

Greseala ta a fost ca ai mers cu iluminatul normal si dupa replantare, lucru de care au profitat din plin algele. Incearca sa reduci perioada de ilumiat si eventual sa pui si neoane adecvate acvaristicii.
PH este OK, iar clorul trebuie sa aibe valori cat mai apropiate de -0-

Re: pareri pentru acvariul meu

samydeus A scris:

Greseala ta a fost ca ai mers cu iluminatul normal si dupa replantare, lucru de care au profitat din plin algele. Incearca sa reduci perioada de ilumiat si eventual sa pui si neoane adecvate acvaristicii.
PH este OK, iar clorul trebuie sa aibe valori cat mai apropiate de -0-

aham,n-am stiut cu iluminatul iar ph-ul 7,8,nu este cam mare? de clor nu stiam ca trebuie mai mic...probabil testerele de acvarii nici n-au gradulatie la clor. multumesc pentru informatii.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

46 Editat de MariusMinu (2012-03-07 01:26)

Re: pareri pentru acvariul meu

MariusMinu A scris:

neonul 765 poti sa-l pui la baie ca la acvariu o sa te umple de alge  mad mai degraba cauta 865  :fok

PH e foarte mare , incearca sa-l cobori macar la 7 si ce n-ai stiut cu iluminarea ?
Cat despre faptul ca ar trebui modificata ( redusa ) lumina dupa replantare eu nu sunt de acord .

Re: pareri pentru acvariul meu

MariusMinu A scris:
MariusMinu A scris:

neonul 765 poti sa-l pui la baie ca la acvariu o sa te umple de alge  mad mai degraba cauta 865  :fok

PH e foarte mare , incearca sa-l cobori macar la 7 si ce n-ai stiut cu iluminarea ?
Cat despre faptul ca ar trebui modificata ( redusa ) lumina dupa replantare eu nu sunt de acord .

Eu sunt total de acord, ca si majoritatea acvaristilor, iar logica mea e urmatoarea: la replantare, planta nu mai are aceeasi putere de absorbtie a mineralelor si nutrientilor din apa, mai ales ca de obicei se taie si din radacini, ceea ce inseamna ca va ramane un supliment in apa, de care vor profita algele din plin daca au la dispozitie si cealalta conditie, si anume lumine. Ca orice parazit sau bacterie, cand "gazda" e slabita, isi face de cap. Poate ma insel, poti incerca evident sa iti prezinti si tu argumentul, sunt sigur ca sunt multi curiosi sa afle care e secretul tau.

Re: pareri pentru acvariul meu

Legione1923Eforie A scris:

aham,n-am stiut cu iluminatul iar ph-ul 7,8,nu este cam mare? de clor nu stiam ca trebuie mai mic...probabil testerele de acvarii nici n-au gradulatie la clor.

Sustin si eu ideea ca ph-ul ala e cam maricel (intre 6,5-7,5 te cam incadrezi in limitele oricarui peste si aici nu includ cichlidele), exista teste pentru acvaristica pentru clor si stii de ce se lasa apa inainte de a o pune in acvariu 24 de ore in recipiente deschise? Tocmai pentru a se elimina acest clor. Este o substanta dezinfectanta si nu prea are ce cauta prin acvarii.
Clorul din apa potabila in cantitatile normale (0,5-2ppm)nu afecteaza organismul uman, dar la pesti e alta poveste. Ei traiesc in aceasta apa si trebuie sa "respire" prin branhii, iar clorul le necrozeaza / arde branhiile => stres -> scaderea imunitatii -> alte boli -> si nu in ultimul rand, asfixie. Clorul mai afecteaza in mod negativ si mucoasa care acopera pestii, lucru care duce iar la imbolnaviri si alte cele.

Re: pareri pentru acvariul meu

Eu stau prost cu teoria dar din experienta practica stiu ca joaca cu lumina provoaca alge .Pastrez acelasi numar de watti si acelasi program de iluminare indiferent ca plantez, replantez sau tai plantele .Modificarea pe care o fac dupa aceste operatiuni este sa reduc fertilizarea cu 10 -15% pentru cateva zile , asta si in functie de valorile masurate de teste . Program lumina : 4,5 /1,5 /4,5 . :fok

Re: pareri pentru acvariul meu

Dati-mi va rog un program la iluminare pe timpul zilei fiindca o sa-mi cumpar un programator de priza sa se-aprinda/stinga singure. Si ce tip de neoane mi-ar trebui...gata m-am suparat si sunt dispus sa dau niste bani in plus dar sa salvez ce-a mai ramas de salvat din plante...bine,stiu ca nu tine doar de iluminare cresterea si sanatatea plantelor,dar asta e in prima faza,dupa aceea vreau sa schimb filtru intern cu unul extern si un sistem co2 si iar reamenajara cu aqua bassis si manado. Ape limpezi domnilor!

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

MariusMinu A scris:

Eu stau prost cu teoria dar din experienta practica stiu ca joaca cu lumina provoaca alge .Pastrez acelasi numar de watti si acelasi program de iluminare indiferent ca plantez, replantez sau tai plantele .Modificarea pe care o fac dupa aceste operatiuni este sa reduc fertilizarea cu 10 -15% pentru cateva zile , asta si in functie de valorile masurate de teste . Program lumina : 4,5 /1,5 /4,5 . :fok

Daca functioneaza, dai bataie mai departe big_smile, ca teoria ca teoria, da practica ne omoara de obicei.

Re: pareri pentru acvariul meu

Asta cam asa @Mircea sunt fel de fel de variante lumeni /litru , watti /litru , pana nu incerci pe propria piele nu rezolvi nimic .
@Legione1923Eforie eu iti recomand o combinatie de2x 865 cu 1x830 care sa nu depaseasca 120w , dupa ce mai deprinzi din tainele acvaristicii poti sa mai adaugi watti daca esti nemultumit de evolutia plantelor, un program bunicel ar fi 10-14 ,16-20 , in total 8 ore .

Re: pareri pentru acvariul meu

MariusMinu A scris:

Asta cam asa @Mircea sunt fel de fel de variante lumeni /litru , watti /litru , pana nu incerci pe propria piele nu rezolvi nimic .
@Legione1923Eforie eu iti recomand o combinatie de2x 865 cu 1x830 care sa nu depaseasca 120w , dupa ce mai deprinzi din tainele acvaristicii poti sa mai adaugi watti daca esti nemultumit de evolutia plantelor, un program bunicel ar fi 10-14 ,16-20 , in total 8 ore .

ms ,ms de informatii.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Azi n-am avut ce face si mi-am cumparat urmatorii pesti:
2 SAE- Familia Cyprinoide
2 Otocinclus - Familia Loricariidae
3 Hasemania - Familia Characoidae
2 Filighera- Familia Characoidae
3 Callistus- Familia Characoidae
1 Plecostomus
...Nici nu i-am bagat bine in acvariu ca filighera si callistusii imi alergau pui de guppy,molly... Care dintre cei de mai sus ar trebui sa pastrez si de care sa scap. ...Ei par a fi compatibili cu guppy,moly,endleri insa pe pui ii alearga pana-i omoara. Ce-mi sugerati in privinta pestilor. Tot de la maritimo constanta am mai luat un sistem proflora jbl-bio 80 pentru co2 iar cand termin compozitia sper sa fie bun sa fac bombe si cu ajutorul ei s-o bag in acvariu. Mi-am  mai cumparat la oferta un hranitor automatic Juwel la 100 ron de la 130 ron pret initial. Am mai luat un neon  de la brich Rabalux 1745 G5 T4 30 w- 2700K...o fi bun??? am dat doar 7 lei pe el.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

55

Re: pareri pentru acvariul meu

Legione1923Eforie A scris:

2 SAE- Familia Cyprinoide
2 Otocinclus - Familia Loricariidae
3 Hasemania - Familia Characoidae
2 Filighera- Familia Characoidae
3 Callistus- Familia Characoidae
1 Plecostomus

   Pestii de care spui sunt cam asa: SAE (sau Crossocheilus siamensis) - Cyprinidae, Hassemania nana - Characidae, Prionobrama filigera - Characidae iar Hyphessobrycon callistus (sau Hyphessobrycon serpae) tot Characidae, iar Hypostomus plecostomus - Loricariidae :fok
   Niciunul dintre ei nu se potrivesc din punct de vedere al chimismului apei cu viviparii.

Re: pareri pentru acvariul meu

Deci . . . nu e buna pauza aia despre care tot aud? Oricum, plantele noastre de prin acvarii sunt foarte rar luate din natura, majoritatea sunt de la crescatori, asa ca nu prea conteaza cum e in natura. Chiar si asa, eu nu am reusit sa gasesc o explicatie logica de ce trebuie pauza la pranz?

57

Re: pareri pentru acvariul meu

Mircea in natura exista aceleasi alge ca si in acvariu... deci faci pauza doar daca vrei wink Parerea mea este ca se discuta prea mult despre floricele si plantuțe, hai sa revenim la pestii nostri, de barbati pescari, si sa lasam pasiunea floricelelor si plantutelor femeilor, mai ales ca este si ziua lor lol

58

Re: pareri pentru acvariul meu

bitanu A scris:

Cristi, m-ai facut cumva ,,woman,,?   lol  lol

   Sigur nu, doar ca discutiiile astea cu "plantutele" au ceva feminin in ele... big_smile
   In natura exista zone mai luminoase, altele mai intunecate, cu anumite pauze de lumina sau nu, si sunt asa de multe situatiile si exemplele cam ca amprentele de la maini... deci mai bine studiati astea, decat ce pauze se fac la iluminare si cum... Mi se pare "cardeala" wink

PS:

bitanu A scris:

Ma intreb, Bianca Dragusanu poate dormi pe burta de a atatea interventii?  lol

   Pe burta mea sigur doarme neintoarsa lol

Re: pareri pentru acvariul meu

la multi ani de 8 martie big_smile ...revenind la lucruri mai serioase pesti care i-am luat ii  pot creste alaturi de endleri sau guppy? ...daca nu, ei intre ei sunt compatibili sa-i tin?
2 SAE- Familia Cyprinoide
2 Otocinclus - Familia Loricariidae
3 Hasemania - Familia Characoidae
2 Filighera- Familia Characoidae
3 Callistus- Familia Characoidae
1 Plecostomus
Un lucru e bun pana acum ca nu se dau la crevetii mei,doar la puii de guppy si aia fiind foarte mici.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Am luat o prostie de proflora de la jbl cu doua prafuri A si B care prin amestec dau bule co2. Au trecut mai bine de 15 ore si inca nu scoate nici o bula de co2. Cat trebuie sa mai astept?...si acest sistem ar fi bun pentru bombe???

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile