61

Re: pareri pentru acvariul meu

Legione1923Eforie A scris:

pesti care i-am luat ii  pot creste alaturi de endleri sau guppy? ...daca nu, ei intre ei sunt compatibili sa-i tin?

   Ti-am raspuns la postarea 58. Caracidele sunt compatibile intre ele, dar cu viviparii nu.

Re: pareri pentru acvariul meu

Ancistrus A scris:
Legione1923Eforie A scris:

pesti care i-am luat ii  pot creste alaturi de endleri sau guppy? ...daca nu, ei intre ei sunt compatibili sa-i tin?

   Ti-am raspuns la postarea 58. Caracidele sunt compatibile intre ele, dar cu viviparii nu.

ok,am inteles. Ii voi tine doar pe ei...acum sa caut pe net sa vad cu s-or inmulti astia big_smile ...si apropo pe langa speciile mentionate mai sus pot tine si somn de sticla?...si gata ca m-i s-a luat,prea multi bani smile).

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Am mai luat o punga de 3 kg de aqua bassis,cu ce mai salvez din acvariu,vreau sa resetez pentru a schimba pietrisul. Acum sunt in dilema ce sa pun,ori pietris mai mic ori doar manado peste aqua bassis. Problema e ca daca optez pentru manado ma duce cam multi banuti,o punga de 5 kg fiind in jur de 50 ron si mi-ar trebui cam 10 kg de manado,cred. Pe cand pietris am vazut cu 3 ron /kg insa era urat. N-am gasit quartz ala si fin pentru plante. Parca bitanu a mentionat ceva ca a luat de la baumax,spalat si ars. Cum adica? Sa iau un sac de baumax si sa-l bag in foc smile...sau cum? ...nu mai radeti ca sunt mic si eu smile)))

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

bitanu A scris:

Am scris asa: ,,am cumparat de la Baumax pietris cuart, spalat si ars,, .
Doar nu eram nebun ,,sa-l ard,, tocmai eu.  lol

Asa scrie pe sac: PIETRIS CUART 0,5-2mm. Nu mai necesita spalare. Eu m-am mirat cand am umplut acvariul cu apa, la cat de curat poate fi pietrisul asta. Si Manado este bun. Decizia iti apartine.

aaaa,pai zi asa smile). baumax o sa iau ca probabil un sac are 20 kg sau 10 kg si mai mult de 50 ron nu poate fi. Gata am mai rezolvat o dilema. Ps.:Prostia aia care-am cumparat-o proflora din poza de mai sus,am bagat toata solutia in borcan si n-are nici o reactie. Difuzarea este din ceramica si doar cu pompa manuala de masina scoate bule prin ea...deci imi trebuie un reactor serios. Acum intrebarea mea este daca fac o bomba si bag in borcanul ala de proflora,imi poate face bule fara reactor?

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

65

Re: pareri pentru acvariul meu

FOARTE FRUMOS ACVARIU!

Re: pareri pentru acvariul meu

costi123 A scris:

FOARTE FRUMOS ACVARIU!

a meu,a meu ???? smile mersi big_smile

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Salut din nou. In ultima perioada de cand mi-au aparut algele am inceput sa am mari probleme cu acvariul. Pe langa molly,guppy,endleri... am adaugat 2 sae,2 otocinclusi,5 hasemania,2 filighera si vreo 5 calistusi. Din care mi-au murit vreo 2 calistusi,un otocinclus,un molly,un guppy....si toate astea de cand am bagat "bomba" in acvariu. Apa la suprafata pare putin "maloasa" desi am schimbat un sfert sapt. trecuta,de alge nu mai scap desi am bagat algol jbl,mi-au aparut niste melci in acvariu,la inceput am crezut ca sunt pui de asasini dar nu cred (poza). Ce pot face ?...sa schimb mai mult de un sfert din apa ? bomba aia afecteaza pestii sau apa ?

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Asa arata acum(poze).In schimb plantele pare sa le mearga mult mai bine ca inainte. Intrebare : Daca merg cu bomba mai are rost sa mai pun picaturi de ferropol cu ferropol lichid in acvariu? Cat timp las bomba din poza sa scoata bule ?...vad ca ea scoate incontinuu si constant aceeasi presiune.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Posibil sa fie de la aquabasis...de fapt sant convins(cumva pe undeva ,,scapa"prin pietris si isi isi face drum spre suprafata...s-au ai bantuit prin acvariu cu mutatul plantelor...bomba de co2 daca nu iti ajunge spuma in acvariu e complet nevinovata,pestii sant bolnavi(detalii despre simptome)melcii au venit la ,,pachet" cu eventuale plante cumparate de curand(inofensivi)...algele ,,iubesc" aquabasis-ul iesit in masa apei...te sfatuiesc sa nu mai scoti&muti plantele...care se inmultesc prin butasire le tai de jos radacinile le lasi in pace,restul(criptocorine,echinodorusi etc cu radacini puternice nu le mai ,,deranja"..frunzele bolnave taie-le fara mila...

http://alinursul.sunphoto.ro/acvariu_plantat

70

Re: pareri pentru acvariul meu

Arata bine acvariul, daca ai muta termometrul ala undeva unde sa-l observi doar tu big_smile, si daca ai avea un background de culoare uni, ar arata mult mai bine :fok

Re: pareri pentru acvariul meu

alin ursul A scris:

Posibil sa fie de la aquabasis...de fapt sant convins(cumva pe undeva ,,scapa"prin pietris si isi isi face drum spre suprafata...s-au ai bantuit prin acvariu cu mutatul plantelor...bomba de co2 daca nu iti ajunge spuma in acvariu e complet nevinovata,pestii sant bolnavi(detalii despre simptome)melcii au venit la ,,pachet" cu eventuale plante cumparate de curand(inofensivi)...algele ,,iubesc" aquabasis-ul iesit in masa apei...te sfatuiesc sa nu mai scoti&muti plantele...care se inmultesc prin butasire le tai de jos radacinile le lasi in pace,restul(criptocorine,echinodorusi etc cu radacini puternice nu le mai ,,deranja"..frunzele bolnave taie-le fara mila...

Asa e Aline. Stii cumva aici in Constanta pe unde gasesc un pietris mai marunt mai frumusel ceva gen quartz ?...Bitanu mi-a recomandat de la baumax dar inca n-am ajuns acolo fiindca m-i s-a stricat masina.

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Ancistrus A scris:

Arata bine acvariul, daca ai muta termometrul ala undeva unde sa-l observi doar tu big_smile, si daca ai avea un background de culoare uni, ar arata mult mai bine :fok

ms,ms...cand o sa fac din nou setup cu pietris nou,mult mai marunt,voi schimba si background-ul si sper sa scap de toate algele. Voi taia in "carne vie" din plantele cu alge. Si o sa scot toti molly din acvariu cu cele 2 zebre,molly balon si voi tine restul...(guppy-endleri-hasemania-filighera-callistus,sae-otocinclus-creveti-asasini...si melcii bacterieni care-au aparut ca asasinii dorm toata ziua smile)

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

Re: pareri pentru acvariul meu

Aditia de co2 trebuie insotita de lumina suficienta pentru a avea loc fotosinteza si de fertilizare micro , macro pentru a sustine dezvoltarea plantelor.  Apa din acvariu trebuie sa aiba duritate scazuta .Plus de asta vad ca pe o parte bagi co2 si pe cealalta parte oxigen , deci faci munca de Sisif ...

Re: pareri pentru acvariul meu

Gasesti pietris varsat la pret de bun simt si in piata brick(trebuie fiert)...dar varianta colegului de forum bitanu este cea mai buna...urmareste-i profilul(posturi,filmulete pe you tube)ai ce invata...mai sant si alti meseriasi pe forum in gradinarit acvatic...

http://alinursul.sunphoto.ro/acvariu_plantat

75

Re: pareri pentru acvariul meu

nu te cred!!!    pot sa vin sa-l vad?!
te rog............................................

Re: pareri pentru acvariul meu

nu-i problema

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

77

Re: pareri pentru acvariul meu

scuze pt off topic Legione1923Eforie dar pur si simplu nu m-am putut aptine.
anul trecut cand am fost la mare am dat bani de m-am dus la acvariu in constanta si sotia nici macar nu a vrut sa vina cu mine. big_smile
anul asta cand o sa ma duc la mare o sa imi fac eu frumusel o lista cu acvaristii din constanta si o sa am ce vizita lol  lol  lol

Re: pareri pentru acvariul meu

octavian A scris:

scuze pt off topic Legione1923Eforie dar pur si simplu nu m-am putut aptine.
anul trecut cand am fost la mare am dat bani de m-am dus la acvariu in constanta si sotia nici macar nu a vrut sa vina cu mine. big_smile
anul asta cand o sa ma duc la mare o sa imi fac eu frumusel o lista cu acvaristii din constanta si o sa am ce vizita lol  lol  lol

Pai chiar asa smile) te asteptam...dar lasam pestii pe-o bere la mare la soare smile)

nu e peste ca guvidul, nici echipa ca Rapidu' smile

79

Re: pareri pentru acvariul meu

pai ce,nu merg si amandoua?! big_smile

80 Editat de mirceajifcu (2012-03-21 03:19)

Re: pareri pentru acvariul meu

Legione1923Eforie A scris:

Intrebare : Daca merg cu bomba mai are rost sa mai pun picaturi de ferropol cu ferropol lichid in acvariu? Cat timp las bomba din poza sa scoata bule ?

Da. Ti-a zis mai sus un coleg , pe langa acel carbon, trebuie sa mai pui si alte minerale pentru a avea plante sanatoase. Feropol si Feropol 24 sunt fertilizare micro, eu pe langa ele mai pun easy life fosfo si nitro, dar pe baza testelor, ca daca te joci cu ele, te joci cu focul si cu algele.
Eu am luat pietris in doua acvarii cu 3-4 euro de 25 de kg, l-am spalat (unu 1,2mm si unu de 2-3mm) si e la fel de bun ca si shirakura red bee sand si dennerle garnelen kies neutral, care au fost ... putin mai mult  lol . Conteaza sa pui un substrat de calitate, ca el hraneste de fapt plantele, nu pietrisul inert care il acopera.