1

Subiect: Turba de ghiveci in acvariu

Dupa cum spune si titlul ce pareri ati avea despre turba pe post de substrat in acvariu. Sunt bine venite parerile  atat PRO cat si CONTRA.

Constanta

Re: Turba de ghiveci in acvariu

Si daca tot a deschis colegul subiectul, ar merge bagati in filtru in loc de JBL Tormec alt fel de peleti de turba (gen aia de gradina)?! A incercat cineva?

3

Re: Turba de ghiveci in acvariu

Poti sa bagi niste noroi in acvariu( glumesc) cand te carpesti mai rau te rui. Baga ti in substrat ceva soecial pentru acvaristica ca este mai bine (risc 0)

Re: Turba de ghiveci in acvariu

Exista o multime de substraturi de acvariu, special facute, care tin de la jumatate de an pana la un an (depinde ce fel de / cate plante ai), turba nu stii cat tine, nu stii ce efecte nocive are samd. Eu intreb de acei peleti pentru ca arata la fel ca tormec si nu au nici un rol decat sa imi tulbure apa si sa o faca mai acida.

Re: Turba de ghiveci in acvariu

Eu unul sunt contra turba in acvariu si nu inteleg de ce se insista atat pe acest substrat fertilizant , de pilda eu sub covorul de hc nu am decat nisip cel mai ieftin  :pp , fertilizarea vine din masa apei , daca nu-ti cresc plantele bine nu da vina pe substrat . Nu stiu ce sa zic de peletii aia...

Re: Turba de ghiveci in acvariu

Nu vreau sa fiu eu primul care ii foloseste  lol si sa ma trezesc cu filtrul facut un fel de galeata cu namol sau sa mi se dizolve imediat si sa ma trezesc cu o mocirla in acvariu.

7

Re: Turba de ghiveci in acvariu

Eu am avut palete de turba in filtru de la jbl.
1. Da senzatia de apa neagra(cui ii place)
2. Combate aparitia algelor datorîta faptului ca lumina mu mai are aceeasi penetrare in apa si ceva nutrienti care favorizeaza cresterea plantelor. Bineinteles daca ai un iluminat adecvat( eu nu am avut si am renuntat)
3. Reduce PH (cui ii trebiue) natural.
dezavantaje
necesita scoaterea carbunelui activ, apa tulbure(iah), daca pui prea multa se umfla si infunda filltru e.t.c

Re: Turba de ghiveci in acvariu

sacuraba A scris:

dezavantaje
necesita scoaterea carbunelui activ, apa tulbure(iah)

   Deci cat timp ai carbune activ in filtru ai apa limpede?