21

Re: Acvariul meu

5piridusu A scris:

Apa are 26 de grade mereu..... eu tind sa cred ca e o nastere prematura din cauza mutarilor

   Sigur este o "nastere prematura", din cauza diferentelor proprietatilor apei din acvariul de unde i-ai luat si acvariul tau. In general molly se tin la 27-28° si cu adaos de sare in apa (1 lingura de sare grunjoasa, de muraturi, la 10 litri de apa)

5piridusu A scris:

pestele e pescuit in italia...

   Din ce supermarket? lol

5piridusu A scris:

Nu mi-ai zis ce e cu pestii din film

   Pestii din filmulet sunt indragostiti, adica mascul/femela, dar nu neaparat pereche. Masculul incearca sa curteze femela, dar mai conteaza si proprietatile apei, si daca se vor placea big_smile

22

Re: Acvariul meu

care supermarket.... m-a plouat in cap jumatate de ora pentru ala..... sunt balti de pescuit sportiv... mananca si pastravii aia mari numai ca sunt mai greu de scos.....pentru ca la spining se da de obicei cu fir subtire.....asta pur si simplu a vrut sa fie mancata si am reusit sa o obosesc relativ usor circa 30 de minute... in fine nu mai zic povesti deastea pescaresti ca ma faci mincinos, daca vrei imi dai un id de messenger si iti mai arat ceva exemplare prinse cred ca mai am si ceva filmulete

23

Re: Acvariul meu

Salut! lasand acvaristica la oparte unde Dumnezeu ai prins asemenea pastrav curcubeu?????????? nu am vazut niciodata unul asa mare!!!!

24

Re: Acvariul meu

madalin80 A scris:

Salut! lasand acvaristica la oparte unde Dumnezeu ai prins asemenea pastrav curcubeu?????????? nu am vazut niciodata unul asa mare!!!!

   In Italia, a spus mai sus lol

25

Re: Acvariul meu

Nici la Hipermarket nu gasesti asa ceva, sunt exemplare rare de dimensiunile astea, felicitari, asa ceva se scoate doar cu plasa, sunt pescar la spinning de 20 de ani si n-am vazut sa prinda cineva (nu neaparat eu)

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

26 Editat de 5piridusu (2012-04-17 13:50)

Re: Acvariul meu

Heiiiii mai usor.... are 3,6kg , cand am facut poza l-am tinut distantat fata de corpul meu ca sa para mai mare( asa fac toti mincinosii) a avut circa 65-70cm si lata de cam 20cm oricum a fost mare... imi batea inima de parca imi facea cineva operatie pe viu... am mai prins la 2-2,5 kg da asta mi-a inmuiat picioarele
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yXd89ozqWy4[/youtube] asta e filmat de mine ... deci nu sunt eu faptasul dar l-am pus ca sa vedeti ca se pot prinde
Gata am terminat si cu laudele ca sa nu fac offtopic......
In legatura cu sarea din acvariu... nu dispun aici de sare grunjoasa ca la noi, astia vand doar sare marina,banuiesc ca trebuie deaia neiodata

27

Re: Acvariul meu

5piridusu A scris:

In legatura cu sarea din acvariu... nu dispun aici de sare grunjoasa ca la noi, astia vand doar sare marina,banuiesc ca trebuie deaia neiodata

   Sarea se baga la molly, dar nu se baga la alti pesti, cum ar fi Apistogramma cacatuoides, "sanitari", "neoni"... deci daca vrei sa-i tii impreuna, nu sunt compatibili, cel putin din punctul asta de vedere :fok

28

Re: Acvariul meu

multumesc mult, atunci ar mai fi o varianta.... mai am un acvariu de 60 de litri in care tin puii , cei de guppy si astia de la molly, guppy suporta sarea ?

29

Re: Acvariul meu

5piridusu A scris:

multumesc mult, atunci ar mai fi o varianta.... mai am un acvariu de 60 de litri in care tin puii , cei de guppy si astia de la molly, guppy suporta sarea ?

   Pestii vivipari (molly, guppy, xipho, platy), in general, sunt pesti de ape semi-salmastre, deci nu trebuie sa suporte sarea in apa, chiar le trebuie.

30

Re: Acvariul meu

Thank's am trecut la treaba. Acum trebuie sa gasesc o plasa de tantari ca sa dau acvariul de 60 de litri in doua ca sa nu imi manance puii, plec pana la market sa caut niste sare neiodata si ma pun pe treaba cat mai repede.
Treaba e ca idiotul ala de la petshop mi-a zis ca ii pot tine impreuna fara nici o problema. Nici macar nu mi-a zis ca molly sunt gestante, mi-a zis ca asa e specia sunt mai burtosi( sa nu mai zic ca i-am cerut 2 femele si un baiat si mi-a dat 3 fete, toate gestante cred, pur si simplu cand a inceput sa nasca asta am vazut un pui negru in acvariu fugarit de coco si bineinteles savurat, si in 10 secunde a trebuit sa bag fatatoarea in acvariu si sa prind toti 3 molly pentru ca nu stiam care e inculpata) deci o lingura de sare la fiecare 10 litri

31

Re: Acvariul meu

Diferentierea intre sexe la vivipari este foarte usor de facut, sa luam de exemplu molly balon:
- la mascul (poza stanga) inotatoarea anala este transformata in organ de reproducere (gonopod)
- la femela este o inotatoare normala (poza dreapta).

Re: Acvariul meu

laur32 A scris:

Nici la Hipermarket nu gasesti asa ceva, sunt exemplare rare de dimensiunile astea, felicitari, asa ceva se scoate doar cu plasa, sunt pescar la spinning de 20 de ani si n-am vazut sa prinda cineva (nu neaparat eu)

Nu ai unde sa prinzi asa ceva in Romania, unde dragutul de pescar prinde tot si baga in plasa, iar in balti private unde poate exista asa ceva, poti sa uiti, de aia exista acolo, ca nu au acces multi la ele wink.
PS: Spiridusule, pentru viitorul tau ca acvarist, informatiile date de vanzatorii de la petshopuri sunt egale cu 0. Ei trebuie doar sa vanda, nu sa si stie ce vand. Si aici am testat vanzatori cu intrebarea: cam cati piranha pot baga in 60l si raspunsul de obicei a fost 3-4 si culmea, astia cica fac si ceva cursuri  lol .

33

Re: Acvariul meu

gata am rezolvat problema, sarea am puso treptat am laut apa din acvariu si am dizolvat-o in ea, dupa care am descarcat-o in filtru(cam tot procesul a durat 5 ore), am zis sa nu le dau o schimbare brusca de salinitate iar probema de separat puii de veterani am facut-o cu ajutorul unei plase de tantari pe care am ancorat-o pe fundul acvariului facand o banda din pietris gen plasele acelea de braconaj cu plumb si pe plan vertical am folosit niste magneti de la usa unui frigider pe care i-am sterilizat firbandui circa jumatate de ora.