261

Re: My small island

Pop Remus A scris:

Hydrocotyle leucophcela

   Remus daca nu stii prea bine denumirile astea le poti cauta pe net wink

262

Re: My small island

Abia astept sa vad noul setup , chiar daca este la inceput  :fok

263

Re: My small island

Si eu sunt tare curios colega de noul setup  :-

264 Editat de Pop Remus (2012-05-02 23:43)

Re: My small island

@Ancistrus-ok am gresit in loc de hydrocotyle leucocephala am scris Hydrocotyle leucophcela am mancat un "ce" din greseala  big_smile
@ MariusMinu- am sa pun acum niste poze wink
@ lup cosmin- pun acum poze smile
in fata am pus un anubias adika il voi muta de acolo dar nu prea stiu unde(oricum acolo nu il las) big_smile am plantat niste plante cam toate,spre surprinderea mea cand am golit acvariul si am scos plantele am avut 2 echinodorusi cu lungime de vreo 60-65 cm cu tot cu radacina  lol  si foarte multe plante,iar ca sa fiu sigur sa nu fie vreopiatra calcaroasa si sa nu mi se mai topeasca blyxa si didiplis nu am pus nici o piatra(am mai avut aceste plante si cresteau destul de bine si cand am bagat niste piatre in celalat set-up nu am mai crescut si s-au topit neutral acum nu am bagat nici o piatra smile
P.S: astept pareri big_smile ce plante ar mai merge sa pun si nu foarte grele? ar trebui sa mut unele plante si sa le pun in alt loc? astept pareri wink
Si acum poze mai sus wink  :acv
edit: sa nu v-a speriati am pastrat pana la urma 40l apa din celalalt set-up si filtrul cu materialul filtrant fara sa il spal big_smile N02=0.1-0.2 mi l-a imprumutat un acvarist din oras sa fac 1 test acum la ciclare,vad ca pesti o duc bine sper sa nu am decese smile

265

Re: My small island

Ce parere aveti smile big_smile ?

266

Re: My small island

Parerea mea este ca-s cam multi pesti acolo, in rest ce sa zic plantele par aranjate ok...hydrocotyle leucocephala nu cred ca va rezista ea in substrat si o sa te trezesti cu ea la suprafata daca nu o ancorezi
Asteptam sa vedem cum se dezvolta, Bafta!  :noroc

267

Re: My small island

Poi de cand am Hydrocotyle, tot timpul am avut-o in substrat si nu a iesit din substrat wink pesti stiu ca sunt prea multi neutral incerc acum sa ii vand si eu pe la cine pot smile

268

Re: My small island

Foarte frumos noul setup  :apl  imi place cum ai aranjat plantele . Daca reusesti sa inmultesti si o planta de gazon in mijloc ar fi super .

269

Re: My small island

Multumesc Marius smile poi as vrea sa pun Glossotigma... big_smile am sa comand si am sa incerc,este mai easy ca si HC??? sau ce planta de gazon sunt easy inafara de Echinodorus teneleleus sau cum ii zice, si Marsilea... inafara de astea ceva denumiri de plante de gazon easy mi-ar fi de mare folos wink

270

Re: My small island

An afara de faptul ca ai multi pești  în acvariu și va trebui sa te mai scapi din ei.Aranjamentul este ok și mult mai aerisit fata de celalalt setup  :sok
Felicitări colega  :sok

271 Editat de Pop Remus (2012-05-03 23:36)

Re: My small island

Multumesc Cosmine, din pesti o sa ma mai scap, sa gasesc sa ii dau la cineva smile si vand mai multi wink acum astept sa vad cum evolueaza plantele sper sa nu se topeasca iarasi blyxa si didiplis, inca didiplis megea mai bine decat blyxa, in celalat set-up blyxa s-a topit neutral acum de maine incep cu co2 si cu fertilizanti smile  :pls  sper sa traiasca toate,maine as mai fori sa cumpar HZ Heteranthera Z..... ce ziceti merita sa incerc ?

272

Re: My small island

dece nu este o planta easy si  frumoasa.
succes cu noul setup

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

273

Re: My small island

Este destul de frumoasda HZ, se merita  :fok

274

Re: My small island

Ok baieti,multumesc de sfaturi, am sa va tin la curent cu evolutia acvariului wink

275

Re: My small island

Plante noi in acvariu smile
-Echinodorus marti
-Ludwigia repens
-Cabomba aquatica
-Bacoba aquatica(cred)
-Nimpheea lotus "red" un bulb si 3 pui de 4-5 cm
Cam acestea ar fi mai imi trebuie decat plante de gazon si pot sa astept sa creasca big_smile Revin cu poze wink

276 Editat de renegade1dani (2012-05-05 00:04)

Re: My small island

Frumos noul setup, cu ceva gazon va fi super...sunt curios de evolutia peste cateva saptamani...ape limpezi

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

277

Re: My small island

Ai foarte multe plante acum  :fok Astept sa vad pozele .

278 Editat de Pop Remus (2012-05-05 00:22)

Re: My small island

@renegade1dani-mersi,am sa cumpar ceva planta de gazon,in stanga am HC dar pe mijloc as vrea sa pun Glossotigma... big_smile
@Marius Minu-voi reveni maine cu poze wink

279 Editat de ulyses (2012-05-05 01:48)

Re: My small island

Spor la treaba  in continuare,Remus,arata bine acvariul!! PS:nu mai sta cu mainile ude pe gresie,sa nu racesti!!! tongue

intotdeauna "binili invinge"!!

280

Re: My small island

Multumesc ulyses  :sok  Poze noi big_smile,mai trebuie sa cumpar gazon si cam atat smile
P.S: ce planta este in poza 10 si 11 ??? este cumva Hedyotis salzmannii ? smile