21

Re: Un Nou Setup

PFFF, deci am gresit:(
Da intradevar, ciclarea am facut-o "pe balcon" acvariu avand in el substratul si apa..nimic altceva.(dar 2-3 luni? nu stiu de ce stiam de 2 saptamani, culmea e ca am si citit pe forum pe aici , sau se refera la 2 saptamani minim:P)
Cat despre feropol 24..am cresit, este Aqua Crystal Water Tetra, am ramas eu cu gandul la feropol si am scris:).
Apa era laptoasa..in dimineata asta nu mai era apa asa:0 era mai transparenta asa:P.
In acest caz ce trebuie sa fac?

Multam.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

22 Editat de Pop Remus (2012-04-19 12:49)

Re: Un Nou Setup

Poi tu nu ai inteles absolut nimic despre CICLARE! nu exista un nr minim de saptamani sau de zile,perioada ciclari poate dura intre 3 si 5-6 saptamani depinde de valorile apei din acvariu,ciclarea este gata cand ai NO2 = 0 atunci este gata ciclarea,si de asemena in tot acest timp nu se fac schimburi de apa si nici nu se spala materialul filtrant al filtrului,ciclarea se poate face cu cativa pomaceea, sau cativa pesti 2-3 guppy ca sunt rezistenti, atat nu cu toti pesti wink bafta, sper ca ai inteles big_smile

23

Re: Un Nou Setup

me_gaton A scris:

Da intradevar, ciclarea am facut-o "pe balcon" acvariu avand in el substratul si apa..nimic altceva.

   Detaliaza un pic ce vrei sa spui cu "ciclare", eu inca nu am inteles cum ai ciclat in alta parte :omfg

Pop Remus A scris:

ciclarea este gata cand ai NO2 = 0 atunci este gata ciclarea

   NO2 = 0 si NO3 in crestere nu Remus? Ca NO2 = 0 inca de la inceput, prima data creste amoniacul, dupa care NO2... si cand incepe sa scada NO2 si ajunge iar la 0, incepe sa creasca NO3 wink

24 Editat de ady vladutz (2012-04-19 13:11)

Re: Un Nou Setup

Ori nu citesc eu propozitiile in ordinea care trebuie ori tu nu ai inteles niste chestii esentiale.

25

Re: Un Nou Setup

ady vladutz A scris:

Eu nu citesc eu propozitiile in ordinea care trebuie ori tu nu ai inteles niste chestii esentiale.

   Ca sa nu creezi confuzie, spune cui ii era adresata fraza asta :fok

Re: Un Nou Setup

Clar proprietarului

27

Re: Un Nou Setup

Poate ca mie  :smoke  big_smile poi da am uitat sa spun si despre NO3 tongue a spus colegul Ancistrus big_smile

28

Re: Un Nou Setup

Salut Ancistrus,
Acum am inteles cum sta treaba cu ciclarea.
Cat despre ciclatu pe balcon, am tinut acvariul pe balcon in cazul in care crapa:)
Cat despre pesti, am guppy, molly, xipho, endleri.


Multam.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Un Nou Setup

Raul este deja facut.
Pentru a face rau cat mai putin pestilor incearca sa hranesti foarte putin pentru o perioada si sa faci schimburi de apa dese.

30

Re: Un Nou Setup

Salut ady vladutz,
Am inteles, osa iti urmez sfatul.

Multam de ajutor:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

31

Re: Un Nou Setup

Si eu imi ciclez acvariul....
Mi-am cumparat masa,acvariul,nisip,etc...Mai am sa pun apa si este gata(ciclat). big_smile
Glumesc.
@ me_gaton, daca vrei sa nu chinui pestii scoate-i din acel acvariu si cicleazal ca la carte, gasesti aici pe forum despre ciclare.Bafta si ape limpezi! :fok

32

Re: Un Nou Setup

Salut tabaks,
Ce am citit eu despre ciclat..cred ca nu am inteles eu foarte bine, cred ca am citit printre randuri:P.
Noroc ca mai am acvariu vechi unde erau tinuti pestisorii. cu apa veche..osa ii pun la loc:).

Multam ptr ajutor:)
Din greseala invatam:p

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

33

Re: Un Nou Setup

Salutare,
Revin cu detalii despre acvariu:).
In momentul de fata se prezinta ok, pestisorii cresc foarte bine, nu mi-a murit nici un pestisor.
In acest moment am 8 tetrazona/3 xipho/10 gupy/3 endleri/8 molly, sunt multi?
Cat despre plante, au crescut foarte bine:).
Am Valisneria, Egeeria, si inca vre-o 2 plante care nu le cunosc denumirea.
Insa am o mica problema, mi-au disparut crevetii RCS, am avut 4 bucati si...ma uit dupa ei de vre-o 2 zile si nu am mai gasit nici unul.
Si inca o problema, la Dennerle CO2 Flipper , jos mai exact unde ies bulele de CO2, (mentionez ca l-am spalat bine , dupa aceea montat in acvariu) la 2-3zile am observat ca apa din el este mai apoasa asa, mai albicioasa, parca ar fii o "mazga" ceva mai vascos. Din ce cauza? El este montan cu ventuzele pe geamul acvariului, dar sta pe pietrisi, oare aceasta sa fie cauza?Desi in jurul lui apa este curata, doar in interior prezinta acea apa albicioasa.(vezi foto marcata, doar in zona aceea apare)
Mentionez ca folosesc CO2 HomeMade dupa reteta data pe forum (apa, zahar,bicarbonat,drojdie,gelatina).
In rest acvariul este curat, apa nu este murdara, pestii sunt vioi, foarte colorati:) ba chiar molly mi-au scos iar un rand de pui:).
Osa fac niste poze cu Dennerle CO2 Flipper si le postez sa vedeti mai exact la ce ma refer:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

34

Re: Un Nou Setup

1. cred ca te-au ajutat tetrazona si xipho sa sacpi de creveti  lol
2. daca folosesti o bomba CO2 atunci este ceva normal sa ti se formeze dupa un timp o mazga albicioasa la intrarea bulei in Dennerle CO2 Flipper, de aceea din cand in cad trebuie sa-l speli

Bafta!  wink

35

Re: Un Nou Setup

Salut bogdivaio,
Am inteles, din cauza CO2. Eu il spal cam la 5 zile, banuiesc ca nu fac nimic rau:P.
Odata pe saptamana fac schimbul de apa, sifonez sustratul si tot odata spal si Flipper-ul.
Cat despre creveti RCS, au stat in acvariu vre-o 3 luni cu xipho si nu au avut nici o treaba, dar de cat am bagat tetrazona au facut probabil ravagii:))..."ei sunt hotii:P".

Multam pentru ajutor:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

36

Re: Un Nou Setup

Salutare,

Sa inteleg daca am tetrazona nu voi mai putea tine creveti?:(
Deci ori renunt la tetrazona, ori la creveti..

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)