41

Re: Filtru tip canistra

octavian A scris:

se poate inchide

   Mai sunt colegi de forum care posibil vor avea de invatat, sau de adaugat date noi acestui subiect, sigur doresti sa-l inchizi?

42

Re: Filtru tip canistra

atunci nu se poate inchide :sok

43

Re: Filtru tip canistra

am reusit pana la urma sa fac si canistra.volum propriu zis-6l si ceva,volum materiale filtrante 5l.canistra nu o sa aiba nici un burete o sa fie doar cu materiale pt filtrare biologica.debitul este de 270l/h(o pompa de 650 dar care defapt scotea doar 450l/h).eu zic ca e bn pt un volum de 100 de l plantat mediu.
o sa pun si poze

astept pareri

44

Re: Filtru tip canistra

o intrebare pt cei ce cunosc mai bn.pt un filtru strict biologic 250l/h sunt suficienti(acvariu de 100l)

45

Re: Filtru tip canistra

cum nu am primit nici un raspuns,m-am apucat de google-ruit.si iata ce am gasit


Continuam discutiile legate de filtrarea bilogica prin adaugarea de noi informati, legate de debit. Niste omuleti au facut diverse studii cu privire la impactul vitezi de curgere a apei asupra bacteriilor. Cea mai intensa activitate bacteriala s-a inregistrat la viteze de curgere a apei cuprinse intre 5 si 10 cm/min. Sub aceasta viteza, activitatea este lenta, deoarece nu primesc suficienta materie prima si oxigen. Peste aceasta viteza au tendinta de a se desprinde si a pleca in cautarea unor locuri mai linistite.
Iata cum poti afla care este viteza cu care apa curge in filtrul tau:
v [cm/min] = (Q [litri/ora] x 1000) / (60 x A [cm2])
Viteza de curgere ese data de debitul real al filtrului, inmultit cu 1.000, apoit toul se imparte la suprafata x 60. Prin suprafata se intelege Aria cosului, compartimentului din sump, etc.. prin care trece apa
Exemplu: Avem un filtru cu un debit real de 600 litri pe ora, iar cosurile au lungimea de 10cm si latimea de 10cm. Inaltimea cosului nu conteaza. Viteza de curgere a apei prin filtru este (600 x1000) / (60 x 10x 10) = 100 cm/min.
Deducem ca este o viteza prea mare de curgere a apei prin filtru.
Si firesc, ne punem urmatoarea intrebare. Care e debitul poytivit pentru filtrul pe care il am ?
Q [litri/ora] = 60 x A [cm2] x v [cm/min] / 1.000
Exemplu: Avem un filtru cu cosuri cu lungimea de 10 cm si latimea de 10 cm. Consideram o viteza de trecere a apei prin filtru de 10 cm/min (limita superioara a plajei). Debitul trebuie sa fie de 60 x 10 x10 x10 / 1.000 = 60 litri/ora.
Sigur ca veti spune ca un astfel de debit nu asigura circulatia in acvariu si va dau dreptate. Insa nu uitati ca rolul filtrului nu este de recirculare a apei ci de filtrare a apei.
Acestea fiind spune puteti sa va alegeti si filtrul ideal si il puteti regla pentru a avea eficienta maxima. Debitul ideal il stiti, viteza ideala a trecerii apei o puteti calcula foarte simplu, volumul materialului filtrant trecuie sa fie inte 5 si 10% din volumul acvariului, iar debitul filtrului ar trebui sa fie 2 x volumul acvariului.
Sa discutam pe un caz concret.
Avem un acvariu de 100 de litri si dorim sa alegem un filtru. Volumul materialului filtrant are trebui sa fie intre 5 si 10 litri. Debitul filtrului ar trebui sa fie de 200 litri pe ora. Pentru ca viteza de circulatie a apei prin filtru sa fie in plaja ceruta, suprafata cosului ar trebui sa fie de minim 330 cm patrati, dar un cos de 20 cm x 20 cm, ar fi perfect.
Astfel filtrul ideal al unui acvariu de 100 de litri, trebuie sa aiba un debit real de 200 litri/ora iar cosurile suprapuse trbuie sa fie de aproximativ 20x20x25. Voila,
Pentru cei care vor sa construiasca un sump sau un filtru de colt
A [cm2] = (Q [litri/ora] x 1.000) / (60 x v [cm/minut]).
Sper ca pe viitor sa finalizez si un articol despre filtrare, precum si un calculator online.

46

Re: Filtru tip canistra

salut! in primul rand imi cer scuze ca nu ti-am analizat proiectul mai devreme. Eu am facut ceva ce ai vrut sa faci si am un debit de 4 litri de apa pe secunda cu mediile filtrante incluse. Secretul? nu e un secret ci pur si simplu o idee ce mi-a venit. Am folosit o pompa de masina de spalat! Este exact ca uin powerhead! elice pe un rotor invartit de o bobina ce induce. Vreau sa spun ca am avut mult de munca... si muuuulta apa a curs pana sa termin.In canistra am bagat o sita prima data - petru ca sa opreasca ce e mai mare, apoi perlon si apoi alta sita. Cand o sa imi permit, am sa iau niste inele ceramica si sa bag pt ca loc este berechet.
Am avut porbleme la amorsarea pompei... nu baga nimic la inceput... secretul este ca ea sa fie pusa inainte de filtru pt ca nu are putere  sa traga ci doar sa impinga, asa ca apa vine direct din acvariu in pompa si apoi aceasta impinge in canistra apa care trece prin mediul fiptrant si apoi ajunge in acvariu. Un alt secret este ca tubul de alimentare sa nu fie mai ingust decat e orifiul de alimentare al pompei... la inceput pusesem un furtun de gradina... merge foarte bine insa nu ma stiut ca se poate si mai bine! cand am schimbat furtunele, nu stiam cum sa reduc debitul de intrare al apei in acvariu pt ca involbura totul... asa ca am adaugat o teava din pvc perforata si am facut o perdea de apa si tot am debit mare la iesirea din capul tevei. Sunt foatre multumit de realizare. Am debit de peste 1200 litri pe ora. REALI! Dau detalii oricui. In poze se vede improvizatia smile a, inca ceva! capacul de sus, care e capac normal tinut de garnitura, a trebuit ancorat pt ca presiunea de apa formata in canistra il arunca!
P.S. imi cer scuze de calitatea proasta a pozelor dar acumulatorii de la aparatul foto nu mai vor sa mearga si a trebuit sa folosesc mobilul big_smile

Revin mai tarziu cu pozele pt ca nu vrea site-ul sa le ia...

Life is true and it's deserve to live

47

Re: Filtru tip canistra

http://shareimage.ro/images/ivfwkk0ky7vtgjgd8hv.jpg
http://shareimage.ro/images/l0ddwhhgdamq0jtx61qa.jpg
http://shareimage.ro/images/jcgsm1ktowc6c0qlzyh.jpg


Aici pozele. Sper sa se vada

Repostez cu linkuri accesibile din site

Life is true and it's deserve to live

48

Re: Filtru tip canistra

Link-urile dau eroare, "403 Forbidden".

49

Re: Filtru tip canistra

nu stiu ce se intampla... nu pot uploada pe site poze si vad ca unora nu le functioneaza... incercati sa copiati pe rand primele 3 linkuri din prima postare a lor si dati paste in explorer... cand va permite site-ul uploadarea de poze ca inainte, le voi pune... sau poate are cineva o sugestie cum sa le fac vizibile smile
P.S. Merci Ancistrus pt observatie

Life is true and it's deserve to live

Re: Filtru tip canistra

primul si al treilea link merg. al doilea il poti copia si pune-l intr-un tab nou si merge  wink

I challenge myself everyday!

51

Re: Filtru tip canistra

BrindushaP A scris:

primul si al treilea link merg. al doilea il poti copia si pune-l intr-un tab nou si merge  wink

   La mine toate 3 dau aceeasi eroare. Copiate separat merg, deci cred ca este problema de la forum, cum nu merg nici puse imaginile direct.

52

Re: Filtru tip canistra

am descris problema la sugestii pt site, sper sa vada administratorii. Oricum, nu am nimic de reprosat si sunt sigur ca e o problema temporara smile

Life is true and it's deserve to live

53

Re: Filtru tip canistra

salut si merci de ajutor.eu acum am facut-o deja si merge destul de bine.eu nu am inteles asta,daca poti fi mai explicit

tykazs A scris:

Un alt secret este ca tubul de alimentare sa nu fie mai ingust decat e orifiul de alimentare al pompei...

eu am facut-o doar pt filtrare biologica,si imi merge cam la 200l/h ceea ce e suficient, dar e destul de buna ideea cu pompa de masina de spalat.ai idee cam cat costa?

si vroiam sa te mai intreb,cam cat de des umbli la ea?

54

Re: Filtru tip canistra

Intrebarea mea este: exista vreo masina de spalat gandita sa functioneze non-stop si silentios?

55

Re: Filtru tip canistra

si eu mi-am pus intrebarea asta la inceput... de asta nici nu am postat ïmprovizatia" mai devreme insa nici nu va inchipuiti cat e de silentioasa, si ca durata, merge de peste 7 saptamani nonstop si nu da semne de oboseala smile pana la urma, are exact acelasi principiu ca un powerhead! elicea e din plastic, cu rotor invartit prin inductie de o bobina laterala!bobina impreuna cu miezul  nu imbraca rotorul in totalitate ci acesta pare "atashat"
si oricum ceea ce am facut, am facut doar pt mine, stil experimental care vad ca pana acum s-a prezentat peste asteptarile mele. Acum, cat va tine nu stiu, dar sper sa nu cedeze pre curand pompa big_smile

Life is true and it's deserve to live