161

Re: Useri cu drept de vot.

Nu stiu cum este la Baia Mare, aici in Bucuresti este invazie de tzintzari si sint satul de biziitul acestora! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

162

Re: Useri cu drept de vot.

Prin alte parti (occident ) copiii superinteligenti pot intra la facultate mai devreme decat majoritatea. Avand in vedere ca Remus se descurca destul de bine cu cele doua acvarii pe care le detine si este foarte activ pe forum cred ca ar merita si el o astfel de derogare.  :noroc

163 Editat de Pop Remus (2012-06-14 20:27)

Re: Useri cu drept de vot.

:noroc Defapt am 3 acvarii  :acv  cel de 60l,cel de 30l cu Sakura si RCS si cel de 10l in care am acum pui de guppy,pistia si  christmass moss  :noroc

164

Re: Useri cu drept de vot.

big_smile  lol

Dale chica!

165

Re: Useri cu drept de vot.

Nu inteleg, ce este atit de greu de priceput! Incet, incet, in masura in care ne este posibil, vrem sa ridicam nivelul acestui forum si unul din obiective il constituie (speram sa va dati seama) selectia mai atenta a celor care primesc drept de vot in cadrul concursurilor de acvaristica.
   Nu mi se pare firesc, ca in urma unei simple cereri, un user sa primeasca drept de vot, numai in virtutea faptului ca are nu stiu cite acvarii si este activ pe forum. Ceea ce trebuie sa dovedeasca, pe linga posesia acestor acvarii, stiti la fel de bine ca mine si, inca o data, ma mir de insistenta cu care negati acest lucru. Am certitudinea ca in cazul unui acvarist experimentat, care ar pierde un loc meritat in cadrul unui concurs, din cauza nivelului scazut de jurizare (necunoasterea in amanunt a fenomenelor din spatele realizarii unui set-up), ar fi nedreptatit, chiar ar fi tentat sa nu mai participe la alte editii, in caz extrem s-ar retrage de pe forum.
   Chiar este necesar sa aduc in discutie anomalia care se naste in urma pierderii de catre profesor, a respectului elevilor, in momentul in care isi dovedeste incompetenta?
   Haideti sa fim seriosi si sa nu ne lasam pe tinjeala, sa nu devenim adeptii principiului "lasa ca merge si asa" si sa nu devenim o comunitate care frizeaza non-valoarea!!!
   Inchei prin a va aminti ca acesta este un forum "de specialitate" si oricit de lejer ar privi unii acest hobby, nu este normal sa trecem cu usurinta peste diletantism si sa tratam cu superficialitate acvaristica. Cine nu poate intelege asta, este invitat sa se inscrie pe un forum de decoratiuni interioare, unde posesia unui acvariu nu are decit rol estetic.
   P.S. Saptamina viitoare va fi reanalizata lista celor care au primit drept de vot si vor fi eliminati cei care nu au mai activat de mult timp, alaturi de cei care nu au nivelul necesar. Va multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

166

Re: Useri cu drept de vot.

Ca urmare a analizarii activitatii (prezentei) pe forum, a userilor cu drept de vot, in cadrul concursurilor de acvaristica de pe site-ul www.acvariidevis.ro, am constatat urmatoarele:

User        Data ultimului post                  Rezolutie

Alex N.    30.08.2011    Anulat drept de vot
allexya    31.07.2011    Anulat drept de vot
bradraqua        Schimbat in "baracuda"
baraja    05.02.2011    Anulat drept de vot
broschi526    19.02.2011    Anulat drept de vot
BuBu    06.10.2010    Anulat drept de vot
Buschy    08.09.2009    Anulat drept de vot
catag    28.01.2012    Anulat drept de vot
Cezara    23.04.2011    Anulat drept de vot
eragon    16.02.2009    Anulat drept de vot
hard to please    25.05.2011    Anulat drept de vot
ivaz_tiby    14.03.2011    Anulat drept de vot
kokos    28.06.2011    Anulat drept de vot
laura    16.10.2010    Anulat drept de vot
Laurentiu A    17.08.2011    Anulat drept de vot
Lorenzo    14.01.2012    Anulat drept de vot
marian75    24.01.2012    Anulat drept de vot
MihaiA09    07.02.2010    Anulat drept de vot
pestisorul_de_aur    03.12.2009    Anulat drept de vot
pigeon mov    Lipsa inregistrari    Anulat drept de vot
remus242004    22.01.2011    Anulat drept de vot
robertino    21.08.2010    Anulat drept de vot
Schlaffen    19.12.2011    Anulat drept de vot
sece4u20        Schimbat in "coco"
shauru    05.01.2012    Anulat drept de vot
sorincristian    28.02.2011    Anulat drept de vot
soto_san    02.03.2011    Anulat drept de vot
Ssilviuu    14.02.2012    Anulat drept de vot
Stef    17.01.2011    Anulat drept de vot
tanno_ap    01.11.2009    Anulat drept de vot
Timi    04.12.2010    Anulat drept de vot
    Drept urmare, acestora li s-a anulat dreptul de vot, urmind ca la o eventuala revenire si reluare a activitatii pe forum, la solicitarea lor, sa li se reactiveze acest drept.
In momentul de fata, lista userilor cu drept de vot este urmatoarea:
acvariidevis
acvariudevis
adibingo
Ancistrus
b37dra
baracuda
bitanu
ciprian01
coco
costi8
costyy_78
cote
fabyan
Florin.Mazilu
Horia
icsim
insomnia
Lucia
lup cosmin
m_ionut2007
maimutica
MARCO555
marian4232
MariusMinu
maya
me_gaton
merlin21
mirceajifcu
Mr_BigOlyMan
narcis.b
orly
pelly67
plecostonis_extra
pomi
puiutu
sTTTk
TweeTy
vastelian
visiniu

In scopul de a largi grupul celor cu drept de vot, intentionam sa adaugam acestui grup urmatorii useri:
ady vladutz
aryna
BGD46
bobi
brutusanf
d4nu7z
dan.matei26
danielt
dinescu tiberius
dodoxk
irukandji
lorin666
paulteroristu
reluu
sergiu.dragomir
tonin

    Cei mentionati sunt rugati, ca in termen de 10 zile de la  publicarea acestei liste (pina la data de 01.07.2012, ora 24:00), sa ne comunice acordul sau dezacordul, in privinta acestei propuneri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

167

Re: Useri cu drept de vot.

va multumesc pentu aceasta onoare dar nu sint inca chiar atit de profesionist incit sa beneficiez de dreptul de vot la votarea altor acvarii.
momentan ma abtin poate la anu,  sa mai prindem experienta
numai bine  :sok

168

Re: Useri cu drept de vot.

Unde pot comunica ca sunt de acord? Multumesc

0773797258

169

Re: Useri cu drept de vot.

Aici, ai facut-o!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

170

Re: Useri cu drept de vot.

Multumesc frumos

0773797258

171

Re: Useri cu drept de vot.

Legat de sistemul de vot, o parere daca imi permiteti:
Mi s-ar parea corect ca numarul de voturi al fiecarui concurent sa fie egal, adica in momentul in care un membru cu drept de vot voteaza, sa fie obligat sa noteze TOATE acvariile.

Stima

172

Re: Useri cu drept de vot.

LiviuN A scris:

Legat de sistemul de vot, o parere daca imi permiteti:
Mi s-ar parea corect ca numarul de voturi al fiecarui concurent sa fie egal, adica in momentul in care un membru cu drept de vot voteaza, sa fie obligat sa noteze TOATE acvariile.

Stima

  - Intotdeauna este necesar sa adaugam ratiunile pentru care propunem ceva.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

173

Re: Useri cu drept de vot.

Am inercat sa votez si apare mesajul ca nu am drept de vot.De ce? Multumesc.

0773797258

174

Re: Useri cu drept de vot.

Ratiunea este mai mult subiectiva (de aceea am scris ca opinie nu ca si propunere). In multe competitii cu concurenti individuali si jurizare multipla se aplica acelasi sistem (vontantii noteaza toti concurentii). Este evident ca din moment ce poti nota (sa zicem cu 9) un acvariu reusit sa poti nota(sa zicem cu 5) un acvariu mai putin reusit. Cu alte cuvinte apreciezi munca/priceperea tuturor concurentilor nu doar a unora. Exemplul cel mai elocvent care imi vine acum in minte este patinajul dar probabil comparatia nu e cea mai fericita.
Pe de alta parte daca membrii juriului acorda vot acvariului preferat si departajarea se face prin numarul de voturi adunate pana la finalui perioadei de jurizare nu se mai justifica si acordarea notei.
Din cate inteleg eu aici sistemul de departajare aplicat este un hibrid intre situatiile mai sus mentionate.

Mi-am pus aceasta problema vazand situatia actualei editii a concursului, si anume, intre locul1 si locul2 este o diferenta infima la punctaj dar locul2 are un vot mai putin.

Inca odata: nu vreau sa creez polemici pe forum, exprim doar o parere.
PS: nu cunosc personal pe nici un concurent big_smile

Stima

Re: Useri cu drept de vot.

reluu A scris:

Am inercat sa votez si apare mesajul ca nu am drept de vot.De ce? Multumesc.

acum poti vota

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Useri cu drept de vot.

LiviuN A scris:

Ratiunea este mai mult subiectiva (de aceea am scris ca opinie nu ca si propunere). In multe competitii cu concurenti individuali si jurizare multipla se aplica acelasi sistem (vontantii noteaza toti concurentii). Este evident ca din moment ce poti nota (sa zicem cu 9) un acvariu reusit sa poti nota(sa zicem cu 5) un acvariu mai putin reusit. Cu alte cuvinte apreciezi munca/priceperea tuturor concurentilor nu doar a unora. Exemplul cel mai elocvent care imi vine acum in minte este patinajul dar probabil comparatia nu e cea mai fericita.
Pe de alta parte daca membrii juriului acorda vot acvariului preferat si departajarea se face prin numarul de voturi adunate pana la finalui perioadei de jurizare nu se mai justifica si acordarea notei.
Din cate inteleg eu aici sistemul de departajare aplicat este un hibrid intre situatiile mai sus mentionate.

Mi-am pus aceasta problema vazand situatia actualei editii a concursului, si anume, intre locul1 si locul2 este o diferenta infima la punctaj dar locul2 are un vot mai putin.

Inca odata: nu vreau sa creez polemici pe forum, exprim doar o parere.
PS: nu cunosc personal pe nici un concurent big_smile

Stima

conteaza mai mult sau mai putin cate voturi are fiecare fiinca pana la urma se calculeaza media notelor obtinute

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

177

Re: Useri cu drept de vot.

Pai... daca cineva are 3 note de 10 si un 9 si un alt acvariu un singur 10 - cel din urma castiga?
Sory ca intervin, dar nu m-am putut abtine  big_smile

Scopul scuza mijloacele! Oare?

178

Re: Useri cu drept de vot.

Buna seara!

pot avea si eu drept de vot?

179

Re: Useri cu drept de vot.

madalin80 A scris:

Buna seara!

pot avea si eu drept de vot?

Doar userii cu activitate intensa si cu anumite rezultate au drept de vot wink

180

Re: Useri cu drept de vot.

machiaveli A scris:

Pai... daca cineva are 3 note de 10 si un 9 si un alt acvariu un singur 10 - cel din urma castiga?
Sory ca intervin, dar nu m-am putut abtine  big_smile

Corect! Ai facut bine ca nu te-ai abtinut, abstinenta poate duce la atrofierea organului... lol
   La propunerea lui LiviuN, intarita de tine, cu argumente:
   Cu ocazia primului concurs organizat, se va introduce obligativitatea votarii tuturor acvariilor aflate in concurs, de catre cel care-si exercita acest drept. In caz contrar, votul persoanei respective, va fi anulat. Multumim pentru propunere!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!