1

Subiect: Regulament vot

1. Dreptul de vot se acorda:
   a) In urma propunerii administratiei site-ului
   b) In urma propunerii unui user, care se refera la un alt coleg de-al sau
   c) In urma cererii exprimate personal de un user, catre administratie.
   2. Conditii de acordare a dreptului de vot:
   a) Prezenta activa, de minim de 6 luni de zile, pe forumul "acvariidevis", prin participarea constructiva la discutii, participare care sa aduca un plus, valorii site-ului/forumului.
   b) Dovada unei evolutii demne de remarcat, de la data inscrierii ca membru al forumului, pina la data solicitarii/acordarii dreptului de vot (perioada poate fi mai mica sau mai mare de 6 luni).
   c) Dovada unei valori incontestabile ca acvarist, prin comentarii, informatii, realizari set-up-uri, inca de la primele interventii in calitate de user proaspat inscris (limita minima de 6 luni nemaifiind necesara).
   3. Userii cu drept de vot, nu pot vota decit o singura data, pe parcursul perioadei de votare, un acvariu inscris in concurs.
   4. Userii cu drept de vot, nu au dreptul sa-si inscrie propriile acvarii, in concursurile in care isi exercita dreptul de vot.
   5. Userii cu drept de vot, vor vota toate acvariile aflate in concursul in cadrul caruia isi exercita dreptul de vot.

  Prezentul regulament intra in vigoare cu ocazia primului concurs organizat ulterior datei de 27.07.2012.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Regulament vot

Am si eu o nelamurire,daca vrei drept de vot trebuie sa indeplinesti conditiile de mai sus cu care sunt de acord,intrebarea mea este urmatoarea,un participant la concurs nu trebuie sa aibe si el un minim de posturi,prezenta activa minim 6 luni,etc?

3

Re: Regulament vot

Ce s-a intamplat cu titlul acestui subiect?  big_smile

4

Re: Regulament vot

Technics A scris:

Ce s-a intamplat cu titlul acestui subiect?  big_smile

Habar nu am! Ieri, dupa ce l-am scris era OK, azi am vazut bazaconia. Am corectat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Regulament vot

b37dra A scris:

Am si eu o nelamurire,daca vrei drept de vot trebuie sa indeplinesti conditiile de mai sus cu care sunt de acord,intrebarea mea este urmatoarea,un participant la concurs nu trebuie sa aibe si el un minim de posturi,prezenta activa minim 6 luni,etc?

   Raspunsul este "nu"! Ca si in cazul celor care capata drept de vot, participantii la concursuri pot dovedi un nivel ridicat al cunostintelor si realizarilor, inca de la inceputul inscrierii/prezentei lor pe forum. Vechimea pe forum nu este hotaritoare in privinta valorii si experientei unui acvarist. Se numeste "derogare/exceptie de la regula", trecuta de altfel in regulamentul privitor la capatarea dreptului de vot. In cazul in care, un user al carui acvariu nu are valoarea necesara inscrierii in concurs, acesta nu va primi voturile necesare situarii pe un loc fruntas, fiind sanctionat automat de catre colegii votanti, prin notele acordate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Regulament vot

bitanu A scris:

Intrebari  legata de punctul 4: ,,Userii cu drept de vot, nu au dreptul sa-si inscrie propriile acvarii, in concursurile in care isi exercita dreptul de vot.,,

Poate m-i se pare mie, dar cei care participa la concurs nu cumva sunt si singurii care isi exercita dreptul? De ce nu vor avea drept de vot si acestia, odata ce nu isi pot vota propriile acvarii?

Cei care au drept de vot, nu pot fi instiintati de catre administratie, printr-un simplu PM, ca a inceput votarea, asta pentru a vota cat mai multi posibil?

Cu restul punctelor din regulament sunt impacat.  :sok

   Punctul 4 are urmatoarea ratiune: OBIECTIVITATEA! Nu de putine ori, un user cu drept de vot, care si-a inscris un acvariu in concurs, a votat cu minimul punctajului posibil sau nu a votat deloc acvariile celorlalti participanti, alterind astfel rezultatele.
   Care ar fi neajunsul ca un user care si-a inscris un acvariu in concurs, nu are drept de vot la respectiva editie? Ramin destui useri, care au drept de vot, si care nu-si inscriu acvariul in concurs, astfel putind vota la respectiva editie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Regulament vot

Se apropie finalul perioadei de vot si voturile sunt foarte putine....nici userii care au acest drept nu l-au folosit.
La mine nu merge sa votez.

8

Re: Regulament vot

ady vladutz A scris:

Se apropie finalul perioadei de vot si voturile sunt foarte putine....nici userii care au acest drept nu l-au folosit.
La mine nu merge sa votez.

Ai rabdare, ti se va activa dreptul de vot! Cei propusi pentru completarea listei vor putea vota incepind cu concursul urmator.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Regulament vot

Hai mai Daniele chiar vorbesti serios ???

Re: Regulament vot

bitanu A scris:

Domnule Radu, imi pare rau ca am pus intrebarea idioata legata de exercitarea dreptului de vot al participantilor inscrisi in concurs.
Spun asta pentru ca am fost instiintat de catre doi useri cu drept de vot, care mi-au spus ca au fost sunati de catre unul din participantii castigatori ai ultimei editii, participant care a ,,cersit,, voturi. Nu o scriu din invidie, ci din dorinta de Fairplay.

pe aceasta cale ii rog pe cei doi utilizatori cu drept de vot sa imi confirme prin pm acest lucru, multumesc

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Regulament vot

bitanu A scris:

Ce, nu-ti vine a crede, sau ma iei peste ,,chicior,,? lol Vorbesc serios!

Nu imi vine a crede, dupa cum vezi am mirosit si eu ceva in legatura cu modul in care se voteaza :

MariusMinu A scris:

cel care in mod inexplicabil i-a dat o nota atat de mica lui Bitanu de exemplu. yikes si mai sunt si altii care voteaza pe anumite interese.


Deci nu am pus intrebarea ca sa te iau peste "chicior " lol mai degraba eram interesat cum de ai aflat.

12

Re: Regulament vot

simplu la sunat si pe dinsu si ia cerut sa ii voteze acvariul ce mare inginerie

asta asa sa ma bag si eu ca musca in-lapte

13

Re: Regulament vot

Baracuda A scris:
bitanu A scris:

Domnule Radu, imi pare rau ca am pus intrebarea idioata legata de exercitarea dreptului de vot al participantilor inscrisi in concurs.
Spun asta pentru ca am fost instiintat de catre doi useri cu drept de vot, care mi-au spus ca au fost sunati de catre unul din participantii castigatori ai ultimei editii, participant care a ,,cersit,, voturi. Nu o scriu din invidie, ci din dorinta de Fairplay.

Sincer, nu vad legatura intre cele doua aspecte. "Mobilizarea" voturilor de catre participanti se poate face in ambele situatii. Poate nu inteleg eu dar in afara mizeriei care caracterizeaza o astfel de conduita, din pacate ea se poate manifesta indiferent de interzicerea sau permiterea dreptului de vot al participantilor. Daca gresesc, imi asum greseala si cer sa fiu lamurit, insa am certitudinea ca trebuia sa faci public numele celui care s-a complacut intr-o astfel de porcarie si numele celor carora li s-a cerut asa ceva. In caz contrar, imi pare rau, nu vreau sa te supar dar afirmatia este pusa sub semnul indoielii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Regulament vot

bitanu A scris:

Domnule Radu, imi pare rau ca am pus intrebarea idioata legata de exercitarea dreptului de vot al participantilor inscrisi in concurs.
Spun asta pentru ca am fost instiintat de catre doi useri cu drept de vot, care mi-au spus ca au fost sunati de catre unul din participantii castigatori ai ultimei editii, participant care a ,,cersit,, voturi. Nu o scriu din invidie, ci din dorinta de Fairplay.

Cred ca normal ar fi sa stim si noi numele acestui participant  "cersetor "

15

Re: Regulament vot

Atitudinea noastra, a tuturor, trebuie sa fie transanta in astfel de situatii, altfel riscam sa devenim o masa de manevra pentru indivizii certati cu moralitatea si sa realizam ca participam la instaurarea unei scari valorice false si nedrepte.
   Imi pare rau ca tebuie sa folosesc un ton ultimativ dar: SOMEZ PE CEI CARE AU CUNOSTINTA DE MANIFESTAREA UNOR NEREGULI IN DESFASURAREA VOTARII, CU OCAZIA EDITIEI a-XIV-a, SA ADUCA LA CUNOSTINTA FORUMULUI NUMELE CELOR CARE LE-AU COMIS SI MODALITATEA.
   Pina la publicarea acestor informatii, toate concursurile organizate pe forumul "acvariidevis", se suspenda. In cazul in care aceste nume si fapte nu sunt facute publice, concursurile de toate tipurile se desfiinteaza!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Regulament vot

Asteptam...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Regulament vot

Asteptam ....  smile

Re: Regulament vot

Bitane hai sa dam cartile pe fata

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

19

Re: Regulament vot

Asteptam .... :smoke

20

Re: Regulament vot

Se pare ca unii nu sunt afectati de faptul ca aceste concursuri se vor desfiinta, datorita jocurilor de culise reale sau imaginare, sau isi inchipuie ca site-ul va sponsoriza (cleltuieli cu acordarea premiilor) in continuare, aceste manifestari al caror rezultat este pus la indoiala de afirmatiile facute.
   Exista doua variante:
   - ori afirmatiile sunt nefondate si trebuie retrase
   - ori sunt fondate si trebuie probate.
   In cea de-a doua varianta, exista posibilitatea ca sursa informatiilor sa doreasca (din cavalerism) sa protejeze persoana care a recurs la practicile incriminatorii, situatie in care, dupa parerea mea, aceste manifestari se vor perpetua, punind in continuare sub semnul intrebarii corectitudinea acestor concursuri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!