101

Re: Acvariu 126L

Arata mai bine contrastul cu aceste neoane wink  smile

102

Re: Acvariu 126L

La masa este bataie pe pastile  lol Am impartit pastila si am pus in colturi diferite, un ancistrus a mancat linistit si unul (e in poze)...

Ofera sfaturi nu jigniri!

103

Re: Acvariu 126L

Salutare,

Am mai adaugat 3 poze cu starea actuala a acvariului.

Ofera sfaturi nu jigniri!

104

Re: Acvariu 126L

adrian88 A scris:

Salutare,

Am mai adaugat 3 poze cu starea actuala a acvariului.

Frumos bravo !!!

Un incepator cu mare dorinta de cunoastere!!!

105

Re: Acvariu 126L

Arata bine acvariul wink

106

Re: Acvariu 126L

adrian88 A scris:

Salutare,

Am mai adaugat 3 poze cu starea actuala a acvariului.

frumos!! :apl  :apl  :apl

107

Re: Acvariu 126L

Noutati:
Acum ~1 luna si am adaugat un filtru Jbl e901, crevetii au prosperat dupa cum se poate vedea in pozele atasate;
Momentan am pastrat 2 Corydoras , 6 neoni, 6 Black Guppy, la RCS am pierdut numarul..
In viitorul apropiat voi mai achizitiona ~4buc Cory, Hornbach-ul terminase stocul.

Ofera sfaturi nu jigniri!

108 Editat de adrian88 (2013-01-18 00:48)

Re: Acvariu 126L

La multi ani pe 2013!
Starea actuala a acvariului si a Echinodorusului A. (va inflori)
:noroc

Ofera sfaturi nu jigniri!

109 Editat de adrian88 (2013-01-28 00:05)

Re: Acvariu 126L

:noroc
Am reamenajat, am adaugat 5  Cory Paleatus albastrei si am pus Echinodorusii central pentru ca ii tineam in umbra.
Pana data viitoare, ape limpezi!

Vi se pare prea chel ? Multi vad, nimeni nu isi da cu parerea  :pp

Ofera sfaturi nu jigniri!

110

Re: Acvariu 126L

Mie mi se pare destul de dezordonat. As incerca sa grupez plantele in tufe, si sa le plantez in functie de inaltimea la care cresc ca sa creez niste planuri.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

111

Re: Acvariu 126L

Multumesc pentru parerea ta, dar:
Plantele sunt grupate "in tufe", ca sa le plantez in functie de inaltimea la care cresc nu stiu la care te referi  :-  , plantele predominante sunt Hygrophila Polysperma, asa ca acelea au fost arantate dupa marimea actuala. Ca sa creez "planuri" aveam nevoie de mai multe varietati..

Inca o data multumesc pentru parerea ta..

Ofera sfaturi nu jigniri!

112

Re: Acvariu 126L

Pai ar trebui sa te informezi care plante ce pozitie au in acvariu. Cryptocorinele alea din partea dreapta le-ai pus in fata desi au tendinta sa creasca destul de mari, ale tale deja sunt prea mari si obtureaza planul indepartat.

Anubiasul ala de pe buturuga o sa se umple de alge pe frunze, sta in lumina iar planta asta se dezvolta cel mai bine in lumina putina.

Imi aduc aminte cum am facut in primul acvariu unde am prins cu ciunga un Anubias in varful unei buturugi pusa in picioare. Ulterior a fost acaparata de tot felul de alge.

113

Re: Acvariu 126L

Inca sunt cu "dex-ul plantelor" in brate, de aceea inca nu m-am aventurat in achizitionarea diverselor specii care imi plac, sunt cam din toata lumea si vreau sa incep sa evit o salata pe viitor;

  Tot referitor la plante citesc de fertilizarea lor (necesitati, efectele carentelor diversilor macro sau micronutrienti), desigur un sfat citit de curand(venit din partea Dl. Radu catre alt coleg): inceperea fertilizarii cu ferropol(micro la inceput) si Easy L. Easy Carbo, iar apoi fertilizarea pe care majoritatea o folositi.

Al doilea anubias la care ai facut referire va fi pozitional la celalalt capat la umbra frunzelor Echinodorusului. M-am tot gandit unde sa il pun dar nu aveam alta mica buturuga sa il pot plasa sub filtrul intern.

C. Wendii va fi plasata cel mai sigur in dreptul sorbului (out) dar astept sa creasca putin puii de Echin. pentru a nu fi umbriti si umblu atunci la aceste plante.

Multumesc pentru perspectiva  :fok

Ofera sfaturi nu jigniri!

114

Re: Acvariu 126L

Cum spuneam: Corydoras Paleatus introdusi de putin timp dar pentru ca sunt hiperactivi si nu ii pot prinde in poza le-am aruncat o pastila:
http://www.youtube.com/watch?v=27aiIzMcUl4

Am mutat si micul Anubias. Ambi au pui, doar unul e filmat.

Ofera sfaturi nu jigniri!

115

Re: Acvariu 126L

Pentru cine a avut de-a face cu aceasta planta: cat se lasa puii pana se planteaza separat de planta mama ?

Multumesc!

Ofera sfaturi nu jigniri!