Subiect: Microviermi

Salut la toata lumea. V-as ruga sa imi spuneti care ii cauza ca viermii nu mai urca pe peretii vasului. Am o cultura veche care a functionat bine pana acum 4 zile, apoi cand am vazut ca nu mai ies am inceput alta dar nici astia nu vor sa urce pe peretii cutiei. Ambele sant pe substrat de paine cu iaurt si in amandoua misuna viermii la suprafata. Va rog sa imi sugerati orice idee. Multumesc.

2 Editat de pasi_une (2012-05-06 15:27)

Re: Microviermi

Inca nu urca pentru ca sunt la masa!
Cu trecerea timpului (12/24h), treptat vor urca pe pereti  :sok

O mai buna Hrana pentru ei consta in cereale de ovaz cu banana (mix)
si ai grija ca, compozitia sa nu fie lichida (si din cauza asta nu vor sa "urce")

ps. la ce specie de pesti le oferi microviermi ?

3 Editat de tarnitaman (2012-05-06 16:15)

Re: Microviermi

Am niste puiuti de scalar si tetrazona. Compozitia nu e lichida, si pana acum nu mi s-a intamplat sa nu se urce pe pereti.
P.s. pana ce n-am avut puiutii le dadeam la gupy ca sa intretin cultura sa nu-i pierd, ca o am de cateva luni de zile.

4

Re: Microviermi

probabil mai ai de asteptat pana se inmultesc considerabil si apoi se vor urca

ignoranta doare cel mai tare:)

5

Re: Microviermi

De vinegar eels ai auzit ?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3Rvn14JypHs[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zspaNSTu0k0[/youtube]

Re: Microviermi

Am auzit de viermi de otet dar nu am incercat si nici nu am de unde sa procur starter. Merci oricum.

7

Re: Microviermi

De la mine!  :-

Re: Microviermi

Ti-as fii recunoscator daca mi-ai putea trimite cativa viermisori de start si daca nu cer prea mult niste "instructiuni de folosire". Ai p.m. cu adresa mea.

9

Re: Microviermi

tarnitaman A scris:

Ti-as fii recunoscator daca mi-ai putea trimite cativa viermisori de start si daca nu cer prea mult niste "instructiuni de folosire". Ai p.m. cu adresa mea.

Sunama 0720 215 684 mihai

Re: Microviermi

Salut Mihai,am tot citit de viermi,microviermi,culturi dar nu prea inteleg ce si cum,trebuie sa ai o cultura de start?poti obtine viermi din ce,cum,etc?
PS- am "zaiet" de la cafea intr o cutie de 5 zile si oha