41

Re: Regulament vot

b37dra A scris:

P.S.-La prima tunsoare dau plante de la mine din acvariu daca ma votati(asa aborda unul din concurenti votantii,asa mi a spus Bitanu)

Suntem mai rau ca la OTV................oare in ce episod se va dezvalui faptasul?  :fconf  :fconf  :fconf

Re: Regulament vot

Bitanu nu a vrut sa dezvaluie mai multe dar  a comunicat celui care detine forumul acvariidevis numele celui in cauza,acum cred ca se asteapta sa recunoasca singur

Re: Regulament vot

Si eu va salut pe toti colegi acestui forum.Sincer imi pare nespus de rau ca sa ajuns in aceasta situatie dar este mai rau ca la piata unde se cearta bunicutele.
Indicat este ca  cei doi sa spuna lucrurilor pe fata daca au ceva de spus.Din punctul meu de vedere nici o regula a concursului nu a fost incalcata,daca intradevar este acea persoana eu nu cred ca a putut sai oblige pe cei doi sai voteze acvariul.
Daca cele doua persoane ai votau acvariul cu nota 1 nu cumva ramanea printre ultimi clasati in acest concurs.

44

Re: Regulament vot

b37dra A scris:

P.S.-La prima tunsoare dau plante de la mine din acvariu daca ma votati(asa aborda unul din concurenti votantii,asa mi a spus Bitanu)

   "Unul din concurenti"? Asa ti-a spus Bitanu? Nu ai fost deloc curios la ce concurent se refera? Eu l-as fi intrebat smile

Re: Regulament vot

Lucrurile nu sunt chiar asa simple (nu se rezuma doar la primii 3 clasati) este posibil ca cel care a incercat sa influenteze votul sa nu fie pe podium ( desi initial s-a spus ca este unul dintre castigatori ) ci poate fi oricare dintre participantii la concurs care a reusit sa convinga un membru cu drept de vot sa-i dea lui Daniel Bitanu nota 1 (unu) fapt care l-a coborat cu 3 pozitii in clasament.
Desi nu ma aflu printre castigatori va spun ca nu am incercat sa influentez nici un membru cu drept de vot.
Daca totusi este vorba despre un castigator, avand in vedere ca toti 3 au spus ca nu au incercat sa influenteze votul nu ramane decat sa aflam despre cine este vorba folosind clasicul :
Din oceanul Pacific,
A iesit un peste mic,
Si pe fruntea lui scria
Iesi afara dumneata
(aici de obicei se arata cu degetul respectiva persona) lol

46

Re: Regulament vot

se pare ca lucrurile devin tot mai clare  big_smile

47

Re: Regulament vot

lup cosmin A scris:

Si eu va salut pe toti colegi acestui forum.Sincer imi pare nespus de rau ca sa ajuns in aceasta situatie dar este mai rau ca la piata unde se cearta bunicutele.
Indicat este ca  cei doi sa spuna lucrurilor pe fata daca au ceva de spus.Din punctul meu de vedere nici o regula a concursului nu a fost incalcata,daca intradevar este acea persoana eu nu cred ca a putut sai oblige pe cei doi sai voteze acvariul.
Daca cele doua persoane ai votau acvariul cu nota 1 nu cumva ramanea printre ultimi clasati in acest concurs.

   Nu poate fi vorba despre obligarea unora de a vota intr-un sens sau altul. Este vorba despre un lobby lipsit de fairplay, facut in scopul de a influenta rezultatele concursului, ceea ce probabil s-a si intimplat.
Cosmine, ce masura propui tu sa luam (in cazul in care il descoperim) impotriva celui care a avut acest comportament?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

48

Re: Regulament vot

Cei doi, cei trei, acel cineva... ne aflam in acelasi "punct, si de la capat" lol
   Mult succes celor care vor sa afle ceva din discutiile astea... iar pentru restul, concurs placut wink

49

Re: Regulament vot

Astazi se va lamuri misterul! Singura rugaminte pe care o am fata de toti colegii este sa fiti echilibrati, sa judecati fara patima, sa realizati ca fiecare din noi gresim si nimeni nu merita "pedeapsa capitala", pentru un moment de ratacire. Toleranta este poate cel mai important lucru care lipseste din relatiile noastre, va rog sa nu uitati s-o manifestati, acesta ar fi unul din semnele intoarcerii la normalitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

50

Re: Regulament vot

au inceput sa bata tobele !    lol

Re: Regulament vot

Promit sa fiu tolerant!  Totusi am un comentariu de facut: Din punctul meu de vedere acvariul lui Daniel Bitanu era cel mai bun din concurs. De ce ? Pentru ca era complet, cam tot ce se putea obtine de la un olandez, avea plante dificile si nu prezenta zone in care gazonul sa nu fie dezvoltat la maxim (ca in cazul meu spre exemplu) motiv pentru care i-am dat nota maxima (10) desi era adversarul meu direct (acest lucru il stiu probabil administratorii, din moment ce votul a asteptat confirmare inseamna ca cineva trebuia sa-mi vada notele). Bun, deci mai avea un 10 de la altcineva si cu unul de la mine era pe primul loc, media zece din doua voturi. Ziua urmatoare cand ma uit avea media 7 din trei voturi, cineva ii datuse nota (1) unu. Din momentul ala mi-am dat seama ca se voteaza pe interes. Acvariul lui Daniel a mai primit si note de 5 cu toate ca acvariul merita mai mult.
Parerea mea este urmatoarea : Avand in vedere ca membrii cu drept de vot pot fi influentati prin diverse mijloace raman viabile doua variante
1 votul sa fie la vedere, insotit de un comentariu (deja s-a mai propus )
2 singurii cu drept de vot sa fie administratorii, moderatorii si "taticu" (acvariidevis). In felul asta sper ca votul sa nu mai fie unul subiectiv.

bitanu A scris:

Radem, glumim, dar

nu parasim forumul  wink

52

Re: Regulament vot

Rezultatele acestei editii fiind alterate se va proceda probabil (nu am apucat sa vorbesc cu Florin Racovita) la o noua evaluare facuta in exclusivitate de catre administratie, de data asta.
   Pentru viitor, ne gindisem si noi la una din variantele de mai sus. Eu personal optez pentru "votul la vedere", astfel vom scapa si noi administratorii de eventualele acuzatii de partinire, in momentul in care vreun apropiat de-al nostru si-ar inscrie un acvariu in concurs.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Regulament vot

Nu stiu daca e bine sa-mi dau cu parerea, dar totusi din respect pentru dorinta domnului Radu de a face un lucru frumos imi permit sa dau si eu un sfat: contactati un acvarist mai mult sau mai putin cunoscut, dar obligatoriu de afara si rugati-l sa jurizeze concursul. Astfel scapati de orice acuze si mizerii al caror efect secundar e sa va aduca in faza de a va baga picioarele si in a renunta la a organiza astfel de concursuri

vand de toate pentru toti

54

Re: Regulament vot

cristi_ionescu_79 A scris:

Nu stiu daca e bine sa-mi dau cu parerea, dar totusi din respect pentru dorinta domnului Radu de a face un lucru frumos imi permit sa dau si eu un sfat: contactati un acvarist mai mult sau mai putin cunoscut, dar obligatoriu de afara si rugati-l sa jurizeze concursul. Astfel scapati de orice acuze si mizerii al caror efect secundar e sa va aduca in faza de a va baga picioarele si in a renunta la a organiza astfel de concursuri

   Nici nu se pune problema sa renuntam la organizarea concursurilor, in cazul unor eventuale acuze de subiectivism, daca vom decide ca juriul sa fie format in exclusivitate din membrii administratiei. Desfiintarea concursurilor era o ipoteza valabila numai in cazul "ghidusiilor" desfasurate intre participanti pe de o parte si intre participanti si ceilalti useri cu drept de vot, pe de alta parte.
   In cazul jurizarii efectuate in exclusivitate de catre administratie, cred ca majoritatea din noi (daca nu chiar toti), am dovedit pina acum ca suntem obiectivi in relatiile cu userii si nu dorim sa compromitem o actiune promovata de noi insine, ar fi absurd. Daca totusi , in unele ocazii, ar exista suspiciunea de subiectivism, cred ca ar fi valabila regula din sport "arbitrul este suveran", cu atit mai mult cu cit, in cazul de fata, arbitrul si investeste banii necesari premierii cistigatorilor.
   Concursurile de inalt nivel din strainatate, dotate cu premii foarte consistente, sunt jurizate in exclusivitate de catre organizatori sau reprezentantii acestora, a caror probitate profesionala este indubitabila si nu este pusa la indoiala decit de cei care sufera de mania persecutiei.
   Dl. Ionescu, multumim mult pentru interventia dvs., ideile transmise vor fi analizate si eventual puse in practica.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55 Editat de pelly67 (2012-07-26 15:41)

Re: Regulament vot

Eu sunt unul care l-am nedreptatit pe Dan , atunci cand a fost vorba de votare. Am cerut indreptarea situatiei imediat, insa nu sunt in masura sa va spun daca eroarea a fost sau nu indreptata. Daca se mai poate face ceva, rog pe cei care tuteleaza acest forum sa intervina!
Cu respect,
Paul
http://img193.imageshack.us/img193/194/qqquv.png

56

Re: Regulament vot

Multumim Paulica, pentru precizare, sper sa auzim mai des cite ceva despre tine! ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Regulament vot

Eu sper ca toata treaba asta sa se incheie, chiar si fara numirea celor care incearca sa triseze.

Sper ca ei sa inteleaga ca au fost lipsiti de bun simt si fair play. Nu am inteles niciodata de ce unii incearca sa isi insuseasca lucruri pe care nu le merita.

Nu stiu daca rejurizarea concursului ar fi o idee atat de buna.
Nu cred ca  cei care au cersit voturi au castigat.
Insa daca se va face, o justificare a fiecarei note ar fi bine venita.

Re: Regulament vot

De curiozitate, in ce consta premiile?

Re: Regulament vot

Deoarece deja de aproape doua saptamani se tot discuta pe acest forum despre acel "cersetor de voturi" in aceasta seara am luat decizia de a spune tot adevarul.
Situatia sta in felul urmator am sunat cele doua persoane care au avut drept de vot si iam instintat ca este un concurs  pe acest forum si iam rugat sa intre si sa-si exercite dreptul de vot dar acum consider ca am gresit si imi pare foarte rau ca am facut acest lucru.
Ami cer iertare in fata tuturor Administratorilor acestui forum,Moderatorilor,userilor de pe acest forum pentru lipsa de fairplay de care am dat dovada.
Ami asum resposabilitate pentru fapta pe care am facuto si imi pun soarta mea de user in mainile Administratorilor si a Moderatorilor.
Indiferent de decizia pe care o veti lua sunt perfect deacord cu ea si promit so respect pina la capat.
Va multumesc frumos pentru intelegere si imi cer inca odata iertare in fata voastra.

Cu stima si respect Lup Cosmin.

60

Re: Regulament vot

Situatie incheiata!
Deciziile administratiei (finale si fara drept de apel):
   a. Userul "lup cosmin" este descalificat din cadrul editiei a-XIV-a a concursului si i se suspenda dreptul de vot si dreptul de participare la concursurile organizate de site-ul "acvariidevis", pe timp de un an de zile (pina la data de 01.08.2013)
   b. Clasamentul final al primelor trei pozitii, in cadrul editiei a-XIV-a a concursului este urmatorul:
   1. Userul "petre 79" cu albumul "The Secret Garden".
   2. Userul "bitanu" cu albumul "Oland-Scape" (declasat datorita atitudinii ambigue, in legatura cu informatiile detinute despre fraudarea votarii).
   3. Userul "MariusMinu" cu albumul "Spring '12"
   * Userul "b37dra" cu albumul "Malawi" va primi un premiu de consolare, in urma clasarii lui (obiective) in afara podiumului.
   Operatiunile de modificare in sectiunea "concursuri" se vor face peste aproximativ 10 zile, odata cu reintoarcerea din concediu a proprietarului site-ului, dl. Florin Racovita.
   NOTA: va recomand (nu va interzic) sa va abtineti de la comentariile in legatura cu aceste decizii, incarcatura negativa a acestor evenimente a fost suficient de mare si este util pentru toata lumea s-o trecem la capitolul "istorie". Va multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!