1

Subiect: Cu ce pot hranii 3 pui de somn !

Salut .
Am fost la peste ieri si am pescuit 3 pui de somn .
Am ajuns cu ei acasa si iam pus in acvariul cel mare de 180-200l care il am la ciclat de 3 sapt ...
Intrebarea mea este cu ce ii pot hranii ....  :omfg  !

2

Re: Cu ce pot hranii 3 pui de somn !

Salut,  sunt curios ce somni sunt? Daca ai prins somn pitic (somnul american) atunci probabil ca poti sa-i tii mult si bine in acvariu pentru ca nu cresc foarte mari, insa daca e vorba de somnul autohton ... intelegi tu ...
Ca si hrana poti incerca rame, carasi, lipitori, cam orice folosesti ca momeala la pescuit smile

3

Re: Cu ce pot hranii 3 pui de somn !

Nu stiu ce tip de somn este ... Lam prins la rama . Din cate mam uitat pe saituri este somnul american ...

Re: Cu ce pot hranii 3 pui de somn !

Mai bine îi duci înapoi şi îi eliberezi, altfel cu siguranţă vor muri. Nu are rost să-i chinui.

5

Re: Cu ce pot hranii 3 pui de somn !

Pestii importati si introdusi intr-un ecosistem local afecteaza si, uneori, chiar ameninta echilibrul baltii.
Sa luam ca exemplu somnul pitic, specie de peste originara de pe continentul american, care a fost adus si in Europa. In Franta este interzisa eliberarea in stare vie a somnilor pitici capturati la pescuitul sportiv. Acelasi lucru este valabil si pentru alte specii de pesti fara o valoare sportiva deosebita, asa cum este bibanul soare.

De asemenea, sunt interzise si folosirea acestor pesti ca momeala vie, si transportul lor in stare vie, pentru a-i creste in acvariu, de exemplu. Asta tocmai pentru ca pescarii sa nu contribuie, chiar si fara sa vrea, la raspandirea unor astfel de specii de pesti, considerate daunatoare pentru ecosistemele autohtone.

Pe de alta parte, regula nu se aplica pentru toate speciile de pesti de origine straina, care au produs modificari ale echilibrului ecosistemelor autohtone. Speciile de pesti foarte cautate de pescarii sportivi, salau, somn, black bass si chiar scobar scapa de acest tratament si sunt eliberate.

La noi este greu sa convingi pescarii sa elibereze pestii valorosi sub dimensiunea minima admisa, asa ca obligatia de a nu elibera specii de pesti deranjante, asa cum este bibanul soare, devine inutila: evident ca astfel de specii de pesti nu vor fi eliberate sub nicio forma.

Re: Cu ce pot hranii 3 pui de somn !

Dar tu ai spus undeva că ar fi vorba de somn pitic?

7 Editat de LiviuN (2012-08-01 11:31)

Re: Cu ce pot hranii 3 pui de somn !

Identificare e foarte simpla: daca are spini la inotatoarele pectorale si la dorsala e american. In general nu cresc mai mari de 25-30 cm in balti.

Mai pui vreo 2-3 bibani soare si iti faci un acvariu "biotop Romania"  smile)

PS: Pune o poza si elucidam problema. Ce dimensiune au pestii?

Re: Cu ce pot hranii 3 pui de somn !

Ameiurus nebulosus, ca despre el vorbim mananca mai orice, carne de poeste, pui vita, porc, rame, viermi, usor ii inveti si cu hrana uscata (eu am tinut destul de mult vreo 2 in acvariu ( mai bine de un an, si iam eliberat, nu miau murit))
Cum spunea colegul mai sus le poti da aceleasi chestii pe care le folosesti ca momeala (exceptand produse pe care nu ar avea in veci cum sa le manance in natura, ca mamaliga, painea)
cel mai simplu de deosebit A. nebulosus de S. glanis (somnul romanesc) pentru o persoana neexperimentata este sa deschida 2 pagini de google cu poze, una pentru fiecare specie si sa compare, se va concentra pe inotatoarea anala si pe mustati.

Gott mit uns!