Subiect: problema imultire beta

sal.de ceva timp ma chinui sa imultesc beta pt ca imi plac la nebunie dar nu reusesc deloc si  as avea ceva intrebari pt cunoscatoti de  beta;
-de ce nu vrea sa construiasca masculul acel cuib de bule,am incercat toate metodele dar nimic.
iata cum am procedet;
-am pregatit un acvariu de vreo14L ,am pus ceva plante de suprafata,temperatura 27-29 C.acvariul este impartit in 2 compartimente,la inceput i-am tinut separat cateva zile si nimic.am incercat si sa  introduc femela si masculul in acelas timp in acvariusi iarasi nimic.tin sa mentionez ca femelele(pt ca am incercat cu mai multe femele)au burta si au si acele dungi si acel punct sub burtasi as vrea sa mai mentionez faptul ca masculul e la primele incercari de imperechere pt ca l-am luat pui.
ce as putea sa fac sa il determin sa construiasaca acel cuib de bule????????????????????????????????????????
ps;nr de tel 0721365764

Re: problema imultire beta

Depunerea va avea loc mai devreme sau mai tarziu, intrebarea este: esti pregatit sa hranesti acei pui minusculi?

3

Re: problema imultire beta

parametrii apei ? te asigur ca iti v-a reusi depunerea daca le faci un ph usor acid (6.6-6.9) si o duritate acceptabila ( 6 - 8 ). Temperatura e buna. Acvariul trebuie sa fie acoperit.

Perseverenta este mama succesului !