21 Editat de tobytza300 (2012-09-16 22:28)

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

Ancistrus A scris:

Bine ai venit :)

tobytza300 A scris:

ma gandeam sa incep cu ciclide dar sa-l plantez ,am o vaza superba mare ma gandeam sa o bag in acvariu si cateva plante ,ce zici?

   Vaza? Pe bune? Cred ca asta va fi topicul meu preferat :lol:

uite despre asta vorbeam

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

scz nu a mers sa adaug acolo poza

23

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

mai bine folosesto ca ornament pe bibilioteca ca in acvariu sigur nu va da bine lol

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

ce-mi sugerati voi?
-spre exemplu eu in viitorul apropiat doresc sa merg pe ciclide ce sfaturii imi dati?
-oricum ma voi ducumenta mai bine inainte de toate nu ca pana acuma
-ce plante credeti ca s-ar potrivi?sa cumpar un filtru de 1000?repet eu detin 2 filtre unul de 250 altul de 300 ,

-cum credeti ca s-ar potrivi  inceputul unui acvariu

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

tobytza300 A scris:

AM VRUT SA ADAUG NISTE POZE DAR NU AM REUSIT

Rugamintea mea la tine este sa nu mai scri cu litere mari prietene  :sok

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

lup cosmin A scris:
tobytza300 A scris:

AM VRUT SA ADAUG NISTE POZE DAR NU AM REUSIT

Rugamintea mea la tine este sa nu mai scri cu litere mari prietene  :sok

-ok am inteles asa voi face

27 Editat de florin51 (2012-09-17 00:24)

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

daca teai documenta cum tiam sugerat toti si vrei sa faci un acvariu cu ciclide nu ai mai intreba de plante garantat. mult noroc in realizarea proiectului si nu te sfii sa ceri sfaturi sunt destui care siar impartasi cunostintele si care sunt capabili sati dea sfaturi utile de exemplu florin 73 sau reluu sau multi alti care sunt detinatori de super acvari cu ciclide

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

da...am inteles! :stupid  intrebare tobytza...cati ani ai?

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

dan.matei26 A scris:

da...am inteles! :stupid  intrebare tobytza...cati ani ai?


16

30

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

Despre ce ciclide vorbiti, domnilor acvaristi?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

31

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

Cred ca se vorbeste despre cele care urmeaza, acum ca a epuizat stocul de vietati din cele 3 sau 4 acvarii :fmad

Groaznic ce vad, nici in petshop-uri nu vezi asa ceva.

Tobytza, singurul meu sfat este sa scoti toate acvariile din uz mai putin de unul. Doneaza toti pestii in afara de guppy si dupa aia citeste despre ciclare, procesele biologice dintr-un acvariu si optional despre plante daca te intereseaza.

Sau poti sa "te dai" pe Cichlidae.

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

mda se pare ca am inceput cu stg  acvariul:D o sa incerc sa ma mai documentez insa ceea ce-mi doresc pe viitor este :un acvariu cu plante  vegetatie si anumiti pesti ceea ce inseamna ca ciclide nu prea merg insa nici carasi ca astia imi ataca plantele ,o sa ma mai documentez insa pana atunci am scapat de 6 carasi ,am pastrat doar 2 ii puteti obs in poza ,pe  parcurs o sa mai dau din pesti insa doresc rechinii sa-i pastrez (pangasus),doresc sa scap si de gurani pe viitor,spuneati ca virgula carasii nu mananca plante insa de cand am carasi astia doi din imagine  mereu manca din plantele ce le adaugam in acvariu big_smile

33

Re: Buna va zic tuturor si va salut totodata

eu zic sa te gandesti bine ce anume vrei sa te documentezi despre acel lucru si dupa aceea sa te apuci de treaba. parerea mea este sa dai tot si sa faci cu scalari,din punctul meu de vedere acvariul este destul de mare pentru trei perechi si probabil vreo 10 neoni dar asta depinde de tine. numai bine ape limpezi si nu uita documentarea si rabdarea este cele mai de pret aptitudini in acvaristica. astept cu nerabdare poze