Re: Utaka Cihlids Tank

Este lumea rea  lol  lol  lol  lol  lol

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

82

Re: Utaka Cihlids Tank

Felicitari, un acvariu foarte frumos.
Sunt curios cum se descurca plantele in nisip. Mie mi-a fost teama sa imi iau nisip si am luat pietrisul cu granulatie 1-2 mm tot din Hornbach. Am inteles ca in timp, nisipul se colmateaza si sufoca radacinile plantelor.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

83

Re: Utaka Cihlids Tank

Felicitari Gabi! Un acvariu curat si deosebit de frumos! Pestii sunt de vis! :sok

84

Re: Utaka Cihlids Tank

Va multumesc  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Multi vad, putini cunosc !

85

Re: Utaka Cihlids Tank

BGD46 A scris:

Felicitari, un acvariu foarte frumos.
Sunt curios cum se descurca plantele in nisip. Mie mi-a fost teama sa imi iau nisip si am luat pietrisul cu granulatie 1-2 mm tot din Hornbach. Am inteles ca in timp, nisipul se colmateaza si sufoca radacinile plantelor.

   Acelasi nisip il folosesc si eu de la inceputul anului. Cind am mutat niste Echinodorusi si i-am scos din substrat, aveau radacinile albe si extrem de curate, care se intindeau pe aproximativ 30-40 cm, in jurul plantelor. Secretul este sifonarea periodica a substratului si popularea acvariului cu melci de substrat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

86

Re: Utaka Cihlids Tank

Este de retinut.....si varianta asta cu melci de substrat.
Cu sifonarea e putin mai dificil ptr ca exista riscul sa tragi pe furtun nisipul.
Nisipul din acvariul asta cu discusi pare varianta aia alba nu aia bej. Probabil ca e de la lumina. Oricum....se vede superb.  :noroc

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

87

Re: Utaka Cihlids Tank

Exact lumina il face sa para mai alb, insa el este un bej deschis, iar melcii de substrat fac super treaba ;-)

Multi vad, putini cunosc !

88

Re: Utaka Cihlids Tank

BGD46 A scris:

Este de retinut.....si varianta asta cu melci de substrat.
Cu sifonarea e putin mai dificil ptr ca exista riscul sa tragi pe furtun nisipul.
Nisipul din acvariul asta cu discusi pare varianta aia alba nu aia bej. Probabil ca e de la lumina. Oricum....se vede superb.  :noroc

Daca ai o scula adecvata si stii s-o folosesti, nu tragi niciun fir de nisip. Daca totusi se intimpla asa ceva, cantitatea va fi infima si nu te opreste nimeni, ca din cind in cind (la citeva luni, poate chiar mai rar), sa comletezi subtratul. Daca te intereseaza metoda prin care poti face completarea, eficient si fara mari probleme, iti stau la dispozitie...
   P.S. Sint de acord cu tine, nisipul (daca este identic cu cel folosit de mine), este alb!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

89 Editat de sTTTk (2012-09-19 22:38)

Re: Utaka Cihlids Tank

Dl. Radu, nisipul este exact cel folosit de dumneavoastra, insa acesta este cel care se gaseste la hornbach doar la pungi de 10kg si scrie la culoare beige.
Intradevar culoarea lui are doar o mica tenta de bej.
Atasez si o poza facuta de la apropiere.

Multi vad, putini cunosc !

90 Editat de lup cosmin (2012-09-20 01:49)

Re: Utaka Cihlids Tank

O nelămurire tot mai am și as dori sa răspundă cat mai multi colegi dacă se poate:
-de ce folosești(folosiți) nisip alb și de ce nu alta nuanța?

91 Editat de sTTTk (2012-09-20 02:14)

Re: Utaka Cihlids Tank

lup cosmin A scris:

O nelămurire tot mai am și as dori sa răspundă cat mai multi colegi dacă se poate:
-de ce folosești(folosiți) nisip alb și de ce nu alta nuanța?

in primul rand pentru efectul vizual wink
in al-2-lea rand pentru ca in locurile de bastina au ca substrat nisip alb foarte fin in care le place sa isi caute hrana si de care se pot freaca fara a isi provoca rani.

p.s : este strict parerea mea si tine si de gustul(dorinta) fiecaruia wink

Multi vad, putini cunosc !

92

Re: Utaka Cihlids Tank

Corect ce a spus Gabi! Adaug ca un alt avantaj al nisipului foarte deschis la culoare (alb), descurajeaza aparitia "piperului", la varietatile de Discus predispuse la acest fenomen. Evident ca nu este singura metoda dar este una dintre ele.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Utaka Cihlids Tank

Am întrebat acest lucru deoarece acum îmi string tot cea ce-mi trebuie pentru viitorul setup.Ieu am nisip de rău granulație 1-2 mm iar acum după ce am văzut acest minunat  setup mai pus pe gânduri sincer nu știu ce sa aleg.Dar sper ca cu ajutorul vostru și al Domnului Radu voi face alegerea cea mai înțeleapta.
Ami cer scuze ca insist cu întrebările pe acest topic .

94

Re: Utaka Cihlids Tank

Nu ai de ce sa iti ceri scuze. Eu ma bucur ca iti place setup-ul meu chiar daca nu este inca bine definitivat. Am urmarit foarte multe videoclipuri, insa bazinul  si sfaturile domnului Radu m-au facut sa iau hotararea de a revenii la discusi.

Un videoclip interesant :
http://www.youtube.com/watch?v=xyLj_wYv67k

Multi vad, putini cunosc !

95

Re: Utaka Cihlids Tank

Superb acvariul, superbi pestii!!!
Circotas asa cum sint si nelasindu-ma impresionat de faptul ca respectivul acvarist provide din Germania, as fi spus "perfect", dar...:
   - Fundalul era mai potrivit cu trunchiuri de copac
   - A folosit plante din afara Americii de Sud (Anubias, Microsorum, Cryptocoryne)
   - Curent prea mare in masa apei
   - Lumina prea puternica (de aceea pestii inoata in exclusivitate in cird, in partea intunecata din fata acvariului si nu au culorile, asa cum lasa el sa se creada - minunate).
   P.S. Sper ca ati retinut chestiunea cu trecerea apei prin carbune activ, ca varianta mai ieftina a apei de osmoza, varianta despre care va vorbesc de aproape un an de zile!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

96

Re: Utaka Cihlids Tank

Si totusi a-ti omis ca trunchiurile de copac folosite la acel frumos acvariu sunt de plastic wink

Multi vad, putini cunosc !

97

Re: Utaka Cihlids Tank

sTTTk A scris:

Si totusi a-ti omis ca trunchiurile de copac folosite la acel frumos acvariu sunt de plastic wink

Mai Pufosule, eu nu am vederea atit de agera ca tine, mi-a scapat... PVC-ul! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

98 Editat de sTTTk (2012-09-24 22:32)

Re: Utaka Cihlids Tank

sa ai lasam sa se cunoasca ... smile) s-au cunoscut deja ... smile)

Multi vad, putini cunosc !

Re: Utaka Cihlids Tank

Foarte frumos bunicule  :sok felicitările mele pentru cele mai frumoase achiziții pe care le-am văzut până acum  :sok

100

Re: Utaka Cihlids Tank

sTTTk A scris:

sa ai lasam sa se cunoasca ... smile) s-au cunoscut deja ... smile)

   Nici nu te-ai lasat bine de africani si ai inceput cu smecheriile... big_smile
   Strange icrele alea de acolo, sa nu strice apa lol