Subiect: Carasi - gris

Am adus de cateva zile de la cineva 4 carasi (au ~10cm cu tot cu coada) si ii tin intr-un acvariu steril pana se cicleaza acvariul pentru ei.De ieri am observat pe capul unuia 3 puncte albe de gris, probabil din cauza schimbarilor de temperatura, transportului..etc.Am pus verde de malachit 1ml la 10l de apa si am crescut temperatura la 25grade.Unul dintre ei are doar un punct, si ceilalti 2 nu au nimic.Schimburi de apa zilnice 50% si adaug verde de malachit la fiecare schimb.

Temperatura trebuie sa fie mai mare?
Am citit ca se adauga si o lingurita de sare la 10l de apa, carasii suporta sarea?
Cat timp trebuie continuat tratamentul dupa ce dispar punctele?

Re: Carasi - gris

Mai sigur in ce zona a capului ai observat acele "puncte de gris"?

Re: Carasi - gris

Un punct sub ochi, altul deasupra si al treilea in apropierea branhiilor(am mai observat unul la baza inotatoarei pectorale).Carasul care are un singur punct il are pe lateral la mijlocul corpului.
Punctele au fost usor umflate, iesite in relief , dar acum parca s-au mai micsorat putin.

Re: Carasi - gris

Cam ca in poza asta?  big_smile

Re: Carasi - gris

Mai degraba ca si poza aceasta : http://forum.aquascaping.ro/uploads/monthly_01_2012/post-2385-0-76097200-1326816614_thumb.jpg

Re: Carasi - gris

Eu zic sa te uiti bine, sau pune o poza, este posibil sa le fi facut tratament degeaba... "punctele" astea se numesc tuberculi si apar doar la masculi! Prin astea ii diferentiezi de femele smile Cu cat cresc, cu atat le apar mai multi tuberculi.

Re: Carasi - gris

Cam astea sunt pozele pe care am reusit sa le fac..Totusi nu cred ca sunt tuberculi pentru ca au aparut asa peste noapte..de 2 zile si cel alb are unul pe corp..

Re: Carasi - gris

Nu au nimic pestii, grisul se vede bine pe aripioare, ai tai le au curate. Ala alb are cativa tuberculi, este un mascul tanar.

Re: Carasi - gris

Acum am ajuns acasa si am observat ca unul dintre puncte era rotund ca o bila, iesit pe suprafata pielii.Dupa ce au trecut vreo 10 minute m-am uitat din nou si punctul disparuse.A ramas o pata mica alba ca si o zgarietura.