Subiect: E cryptocoryne sau echinodorus?

Salutare, am cumparat astazi o planta initial am crezut ca este echinodorus, dar parca am dubii pentru ca seamana cu cryptocoryne green. Ce credeti ca este?

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

imaginea

3

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

e crypto  garantat

catalos

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

Frunza maro din dreapta jos este Cryptocoryne, dar frunzele verzi sunt de feriga... Microsorum cred, scoate-o din nisip smile

5

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

pai nu la aia mica facea referire ?

catalos

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

Nu, cred ca la frunzele verzi din mijlocul imaginii.

7

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

acolo poti vedea ca e crypto, doar daca privesti imaginea marita

altfel, poate fi "orice vrea fiecare"

catalos

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

Cea verde este Microsorum Pteropus,iar cea "maro" este pui de Kriptokorine "wentdi" brown wink

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

Pop Remus A scris:

Kriptokorine "wentdi" brown

   Cryptocoryne wendtii "Brown" cred ca a vrut sa spuna Remus, el inca mai invata denumirile plantelor big_smile

10 Editat de claudiu_nitu (2012-10-14 13:49)

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

era vorba de cea verde. Daca mariti imaginea se va vedea clar pe ce am focalizat. Cea maro este crypto. Eu vreau sa stiu ce este cea verde ca pare si crypto si feriga dar si echinodorus.. Mai pun imagini smile

11

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

claudiu_nitu A scris:

Eu vreau sa stiu ce este cea verde ca pare si crypto si feriga dar si echinodorus.. Mai pun imagini smile

   Si eu si Remus ti-am spus ce planta este, dar daca vrei mai asteapta raspunsuri, mai pune poze... big_smile

12 Editat de claudiu_nitu (2012-10-14 13:58)

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

nu ma lasa sa pun imagini. Imi da eroare. In fine. Cred ca am ajuns si eu la concluzia ca nu este nici echinodorus, nici crypto, ci este o feriga. Mersi de raspunsuri.

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

Revin cu o noua intrebare, ca tot am aflat ce este acum, vreau sa stiu daca este o problema atat de mare ca am plantat-o in substrat, sau este obligatoriu sa fie prinsa pe un suport?

14

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

Daca o lasi in substrat sunt sanse sa putrezeasca, este o planta care se agata de buturugi sau obiectele de decor.

15

Re: E cryptocoryne sau echinodorus?

Este Microsorum Pteropus si eu am acesta plante,multe bucati,mi-am dat seama dupa nervurile frunzelor si dupa pentele negre de pe ea wink