1 Editat de LaMishto (2012-11-04 01:18)

Subiect: creveti

sal..revin dupa o pauza destul de lunga ( pt ca nu am avut probleme) cu o intamplare tragi-comica. astazi cand am ajuns acasa am constatat cu stupoare ca toti pestii erau morti...cand m-am apropiat de acvariu am si inteles de ce :omfg
incalzitotul care era destul de fisurat s-a spart (eram sigur ca ceva rau putea sa se intample de cand l-am pus insa altul nu aveam) si a inceput sa incalzeasca apa destul de tare :stupid  cand am bagat mana in ea era calda, cam aproximativ 50 grade sau mai mult. Trebuie sa recunosc ca m-am enervat un pic, niste injuraturi; si alte cele, insa cum ma uitam la pesti am observat un crevete care se plimba prin acvariu si parea sa-i place ce vede pt ca de aproximativ 2 luni de cand l-am luat nu l-am mai avut, iar acum, cum a venit apocalipsa pt pesti era si timpul lui sa de-a o tura prin acvariu, sa-l cunoasca mai bine pt ca in tot acest timp a stat numai ascuns.
Intre timp temperartura a scazut la 30 grade si continua sa scada, crevetele sta relaxat, insa pana imi iau alt incalzitor sunt convins ca crevetele o sa duca dorul acestor temperaturi.....pe fund au mai ramas cateva cioburi si sper ca crevetele( sin gurul supravietuitor) sa nu se juleasca in ele :pls .
Intrebarea mea este:
cu ce specii de pesti se impaca crevetele pt ca vreau sa populez acvariul in jurul lui.
tin sa precizez ca nu i-au la misto treaba asta, ci doar am vrut sa o fac mai placuta de citit, a fost o greseala din partea mea care i-a cosat pe pesti viata si pe mine ceva bani.
astept sugestii, multumesc.
ii rog pe ce-i care intra sa lase si o parere pt ca banuiesc ca va pricepeti mai bine ca bine sau cel putin sper...canditi-va la crevete!!  :fcry

2

Re: creveti

Si te astepti sa-ti raspunda cineva serios? smile

Pe scurt, daca pestele e pasnic si are gura mai mica decat crevetele, poti sa-l bagi impreuna cu el.

Recomandat este sa il tii intr-un acvariu dedicat sau sa-i oferi locuri in care sa se ascunda. Eu am aprox 20 de creveti in 40L si vad maxim 2-3 odata. Pui nu stiu cati sunt ca vad rar cate unul.

Neoni, Rasbora, Otocinclus, Barbus Titeya. Viviparii stau si ei cu creveti dar sunt pesti curiosi din fire si vor hartui crevetele.

Ajuta daca mai iei cativa creveti, nivelul de stress o sa fie mai mic cand se va vedea impreuna cu alti colegi de suferinta smile

Re: creveti

LaMishto A scris:

tin sa precizez ca nu i-au la misto treaba asta

    lol

4

Re: creveti

m-am gandit sa pun asa: 3 sanitari
                                         5 creveti
                                         4 neoni
                                          3 tetrazona
                                          o pereche de guppy si una de xipho
la un acvariu de 40l
pareri....

5 Editat de Corydoras (2012-11-05 22:39)

Re: creveti

Tetra si gupy  vor macelari crevetii 

My bad, am uitat de xifo lol

6

Re: creveti

Lol! Combinatii mai variate nu gaseai?

Tetrazona e un peste agresiv. Eu nu as tine tetrazone cu alti pesti in acvariu ce sa mai zic de creveti.

Te superi daca-ti zic ca postezi de pomana? Scoate crevetii din lista si o sa faci o ciorba pe cinste.

Daca totusi vrei sa urmezi sfaturi incepe, daca se poate, cu speciile recomandate crevetilor ce planuiesti sa-i iei. Inceputul de lista ti l-am dat eu, restul il completezi si singur wink

Re: creveti

Eu zic sa iti iei 20 de creveti si sa lasi pestii deoparte smile.

The real thing is never what you think it will be...

8

Re: creveti

Pereche de xipho in 45 de litri? Pai un xipho adult sare binisor de 12 cm si sunt si foarte activi. Pai saracul da cu capul de toate geamurile. Eu am renuntat la Xipho in 63 litri de mila ca se chinuiau.

Renunta la tetrazone - asta e sigur - si:
sau inlocuiesti xipho cu platy si scoti crevetii
sau scoti xipho de tot si mai iei 2 neoni

Re: creveti

Oricum ii trebuie inca 2 neoni, minim.

10

Re: creveti

am revenit...
repopularea acvariului incepe sa se contureze, mai am de luat 2 neoni, 1 sanutar si 1 guppy pana acum am o pereche de xipho, 1 guppy 2 sanitari si 4 neoni, insa am o problema cu un crevete care astazi l-am luat dar nu poate sa stea in picioare. pica ba pe o parta ba pe spate dar in picioare nu reuseste sa stea prea mult, nu stiu daca asa l-am luat pt ca nu am fost prea atent insa cei de la petshop sunt pur si simpu incompetenti, de fiecare data cand ii intreb ceva nu stiu sa raspunda sau dau un raspund aiurea, pestii ii scapa pe jos ( astazi mi-a scapat un guppy dar mi-a dat altul) intrebarea mea este ce sa fac cu crevetele?