1

Subiect: Acvariu marin 250L+170L sump

Buna , numele meu este vlad si sunt din baia mare in cele ce urmeaza va voi prezenta si eu acvariul meu, ale carui dimensiuni sunt 92x45x60 iar sumpul 88x45x45.
Acvariu a fost startat in data de 16.06.2011, in mare parte cu apa dintr-un acvariu deja matur.

In momentul de fata acvariul contine in jur de 50 kg live rock iar vietati: 1 buc paracanthurus hepatus, 1 buc six line wrasse, 1 buc electric blue damsel, 1 buc lysmata amboinensis, 10 melci , 2 paguri,1 Amphiprion polymnus, 2 ocellaris,2 Three Striped Damsel,1 Zebrasoma veliferum si un arici de mare

La partea cu corali 970% sunt Leather Corals iar restul lps: wonder corals, hammeri, etc

Ca si echipamente:
- lampa dymax 1x150 w mh 2x36 neoane
- 1 buc pompa curenti seio 6000
- 1 buc pompa curenti seio 3000
- Sera Protein skimmer marin PS 600
- Dymax Denitrator XD600
- uv jbl 36 w
- 2 reactoare diy primul umplut cu phos ex(JBL) iar urmatorul Aqua Medic Sulphur Pearls
- o canistra plina cu zeolit debit la picatura
- 5 l siporax, 3 litri roca vulcanica
- 1 buc pompa dymax ph 1800
- 1 litru Matrix

Sarea folosita este red sea, schimburi de apa saptamanal aprox 10%, (40 litri)suplimente calciu, magneziu, trace elements, red sea reef energy A si B
in viitorul apropiat doresc achizitionarea unui reactor de pellets

p.s imi cer scuze pt calitatea pozelor, atata poate telefonul

Re: Acvariu marin 250L+170L sump

Salut si bine ai venit!
            Si eu sunt baimarean big_smile foarte frumos acvariul,mai ai si acvarii de apa dulce sau numai acesta

3

Re: Acvariu marin 250L+170L sump

Multumesc Remus pentru apreciere, din pacate este singurul acvariu nu ma descurc la capitolul apa dulce.

Re: Acvariu marin 250L+170L sump

Salut Vlad si bun venit.
Este super acvariul tau, sa ai noroc de el. Cred ca e cel mai reusit acvariu marin de pe acest forum. Felicitari! :fok

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Acvariu marin 250L+170L sump

Bine ai venit.
Felicitari pentru acvariu, ai avut ceva de munca cu el.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6

Re: Acvariu marin 250L+170L sump

multumesc pentru incurajari. big_smile

Re: Acvariu marin 250L+170L sump

In baia mare acvarii marine din cate stiu eu sunt numai la petyy poate il cunosti rphaelo pe petty daca doresti am sa pun niste poza cu un acvariu de al lui marin  :sok

Re: Acvariu marin 250L+170L sump

cert e ca acvarii gasesti numai la petshopuri sau daca nu la cei care fac geamuri:) magazine de genul;))