1 Editat de danielt (2013-02-05 13:22)

Subiect: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

:pp

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

danielt A scris:

La inceputuri m-am indreptat catre cei cu experienta pentru sfaturi doar ca sa gasesc multe explicatii incomplete sau contradictorii, eu, ramanand fara o idee clara despre cum stau lucrurile.

   Scuza-i si pe ei, sunt simpli muritori de rand... lol

PS: Bun articolul dar te-a mancat in dorsala sa judeci... sa vedem daca trece de ochiul ager/critic al lui Mr. Baracuda smile

3

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

Cred ca la caudala te gandeai cand ai scris dorsala big_smile

Initial am vrut sa-l scriu pana la capat de aia se termina intr-un fel de "va urma". Dar m-am gandit ca vin idei scanteiate de ce am scris pana acum si iese ceva mai bun/complet.

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

danielt A scris:

Cred ca la caudala te gandeai cand ai scris dorsala big_smile.

   Iar nu ne intelegem... daca as fi vrut sa atrag atentia as fi spus "anala" lol

PS: Ce te poate manca, in afara de spate si c..r? lol

5

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

Ba ne intelegem smile

Am inteles sensul dorsalei dar cred ca in caudala ma manca  :stupid

6

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

Ancistrus A scris:
danielt A scris:

La inceputuri m-am indreptat catre cei cu experienta pentru sfaturi doar ca sa gasesc multe explicatii incomplete sau contradictorii, eu, ramanand fara o idee clara despre cum stau lucrurile.

   Scuza-i si pe ei, sunt simpli muritori de rand... lol

PS: Bun articolul dar te-a mancat in dorsala sa judeci... sa vedem daca trece de ochiul ager/critic al lui Mr. Baracuda smile

   

   Cu toate ca, probabil din nebagare de seama, mi s-a ridicat inca o data, mingea la fileu in problema influentei dintre duritate (fie ea si carbonica) si pH... nu zic nimic, din ceea ce ar naste inca o polemica fara sfirsit intre noi.
   Apreciez culegerea de informatii in mod deosebit, nu putini au rabdarea, vointa si priceperea sa faca asa ceva si mai ales sa incerce sa ajute prin asta.
   Facind un colaj intre aceste informatii si subiectul deschis la "diverse (apa dulce)", imi dau seama (pentru a cita oara?), ca acvaristica a depasit de mult, pentru pasionati, stadiul de hobby, apropiindu-se de notiunea de stiinta.
   Trecind peste confuziile (unele justificate) majoritatii acvaristilor, la citirea unor materiale/articole complexe, care stau la baza acestui topic, trebuie sa acceptam ca:
   - nivelul cunostintelor ne impiedica sa ajungem la anumite performante;
   - din ce in ce mai des, este intilnita tendinta catre aflarea unor lucruri, prin intrebari puse cu obstinatie, studiul pe cont propriu devenind ceva deosebit de rar, asta reflectind dupa parerea mea o lene imensa acum, cind exista surse de informare practic inepuizabile;
   - foarte multe lucrari cuprind informatii contradictorii care seamana confuzie si neincredere;
   - majoritatea celor care au ajuns la performante inalte, nu prea spun lucrurilor pe nume, ori din egoism (uneori de inteles datorita sacrificiilor si investitiilor in timp si bani), ori din lipsa obisnuintei de a transmite informatii in mod coerent.
   Oricum, nu eu sint acela sau singurul care pot aprecia valoarea unui astfel de articol dar cu siguranta, cel care l-a scris, se ridica mult peste unii dintre colegi care se limiteaza in a activa la rubricile de tranzactii...   Drept multumire pentru aportul al ridicarea nivelului acestui forum:  :apl  ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

danielt A scris:

La inceputuri m-am indreptat catre cei cu experienta pentru sfaturi doar ca sa gasesc multe explicatii incomplete sau contradictorii, eu, ramanand fara o idee clara despre cum stau lucrurile.

Acea bucata de text nu este sarcastica. Cel putin nu asta era intentia mea. Este o observatie menita sa atraga atentia ca sursa de informatie eronata poate fi si cineva cu experienta, din motivele explicate de tine.

- din ce in ce mai des, este intilnita tendinta catre aflarea unor lucruri, prin intrebari puse cu obstinatie, studiul pe cont propriu devenind ceva deosebit de rar, asta reflectind dupa parerea mea o lene imensa acum, cind exista surse de informare practic inepuizabile;

As vrea sa corectez un pic. Am observat ceva ce se poate cataloga ca fiind un cerc vicios. Incepatorul vine si pune intrebari banale. In absenta unei surse documentate si precise este trimis la plimbare cu mentiunea studiului propriu, doar ca acest studiu propriu se intoarce impotriva lui cand gaseste notiuni eronate si explicatii gresite. Ori pe alte forumuri ori chiar in articole de pe site-uri. Incepatorul neavand deprinderea sau cunostintele necesare pentru a aprecia daca sursa de informatii este valida si prezinta informatii corecte.

Studiul facut pentru acest articol a incercat evitarea clasicelor definitii vehiculate atat de des pe forumuri mai ales ca trateaza subiecte mai mult legate de chimie decat de acvaristica. Ai remarcat foarte bine partea cu habby-ul si partea cu stiinta. Nu vreau ca articolul sa fie altceva decat un glosar de termeni. E cam complicat sa scrii un articol despre cum cresti si scazi pH-ul fara sa stii mai intai ce este el. De ce trebuie sa scad sau sa cresc pH-ul este o intrebare care nu prea apare si nici raspunsa corect nu prea este smile

E ceva ce luam ca atare. Ni se spune sa-l masuram si sa-l crestem sau scadem, dupa caz. De ce trebuie sa facem asta si cum il modificam ramane un mister destinat celor cu experienta. Cei care-si dau seama de cum sa puna intrebarile primesc intr-un fel sau altul trimiterea la studiul propriu. Asta vreau sa tratez prin articolele mele. In afara de a fi niste notite personale care sa ma ajute sa navighez prin jungla de informatii cu un caracter indoielnic ce impanzesc internetul.

8

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

Mai nene Daniel, te rog sa ma slabesti cu ce li se intimpla incepatorilor, crede-ma ca nu le pling de mila absolut deloc. Majoritatea sunt lenesi, le lipseste obisnuinta studiului si nu vor sa-si asume niciun risc. Vor sa aiba un acvariu exceptional, intr-un timp record, fara mari eforturi si daca se poate cu asumarea responsabilitatii celor care le raspund la intrebari cu nemiluita.
   Sa faca bine sa puna "burta pe carte" asumindu-si riscurile pe care si le-au asumat cei de la care asteapta raspunsuri mura-n gura!
   Cum crezi ca au ajuns acvaristi, unii pentru care nu exista decit cartea lui Zoltan Kaszoni si informatiile schimbate prin tirgurile saptaminale de acvaristica, de unde carai acasa plantele si pestii ascunsi prin caciuli sau sub haine, sa nu inghete de frig?
   Pentru unii din noi a durat ani de zile, pina sa pricepem ce si cum, punind cap la cap informatiile bune sau rele. Crezi ca am cistigat tot timpul? Am si pierdut de ne-a durut si sufletul si buzunarul.
   De ce, dintr-o data, acvaristii aspiranti vor sa investeasca numai financiar, in acvariu si accesorii, uitind in mod voit de investitia in studiu si experimente?
   Intreaba-te de ce, lumea asta destul de mica, a acvaristilor, se imparte in doua: cei care intreaba si care raspund!. Cum au ajuns cei care raspund, s-o poata face? Daca iti vei raspunde ca la rindul lor s-au limitat la intrebari, te inseli.
   Ne dam dupa cires dar asta este realitatea, ea este identica cu situatia elevilor si studentilor din ziua de azi, care se dau in vint dupa orice, mai putin dupa invatat.
    Comportamentul tinde sa devina cvasigeneral si asta se vede la fiecare pas, nu-ti trebuie ochelari speciali, daca esti realist.
   P.S. Citi din membri forumului, au citit macar articolele fixate si date ca indrumar, pe acest forum? Eu zic ca extrem de putini, restul continua sa intrebe lucruri discutate de zeci, poate sute de ori si asupra carora nu mai exista niciun dubiu, in privinta adevarului, utilitatii si aplicarii lor. La fel se va intimpla si cu munca ta, va fi ignorata in favoarea statutului de "cade para malaiatza, in gura lui Natafleatza! lol  Sa traiasca pH-ul, gH-ul si kH-ul, ca ce inseamna astea si cu se maninca dinsele, numai pisicile stie! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

Ok, de acord, dar iti dai seama ca nu ma gandeam la incepatori cand stateam noptile sa inteleg rahatul ala de pH care de fapt e un raport intre +H si -OH. O scazi pe una, creste cealalta.

Intreaba pe oricine se ocupa de acvaristica si n-o sa stie. Nici nu trebuie, dar ajuta sa stii la ce foloseste +H ala cand bagi CO2 in apa deja acida astfel incat concentratia ta de CO2 face uta cu caruta dar pH-ul ramane nemiscat. Apoi ne intrebam cum de avem fluctuatii de CO2 care sunt de fapt induse.... chimic.

Asta e un fel de deductie "daca 2+2=4 atunci si 5+5=10, nu 11 sau mai rau 12". Si asta deduci usor si singur cand iti dai seama cum functioneaza pH-ul si cum functioneaza CO2-ul. De acord cu tine, unii au nevoie si de aceasta deductie scrisa babeste ca sa se lege ceva.

Scopul a fost sa-mi fac eu randuri in idei ca sa nu ma mai las poluat cu informatii eronate si m-am gandit ca poate ajuta si pe altii. Articolul e formulat pentru altii, ideile sunt pentru mine smile

Daca promit sa scriu si paragraful in care detaliez legatura dintre kH si gH, il pui fixat? big_smile

10

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

danielt A scris:

Ok, de acord, dar iti dai seama ca nu ma gandeam la incepatori cand stateam noptile sa inteleg rahatul ala de pH care de fapt e un raport intre +H si -OH. O scazi pe una, creste cealalta.

Intreaba pe oricine se ocupa de acvaristica si n-o sa stie.

   Oricine? big_smile Mi se pare ca te-au cam luat valurile din acvariu... mare grija sa nu ajungi brusc vreun om de stiinta, dintr-o simpla greseala (de exprimare) lol

11

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

Doamne fereste!

Aia nu mai trebuie sa citeasca si sa piarda noptile doar sunt de stiinta  lol  lol  lol

12

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

Am adaugat o sectiune noua la articol. Relatia kH-gH!

13 Editat de danielt (2012-12-07 01:01)

Re: Parametrii apei (ghid pentru incepatori si nu numai)

Am mai adaugat o sectiune noua: TDS