21

Re: Salutare

Nu pun nimic pt declorificat si doar azi am schimbat 50% din apa. De aerat am aerat`o vreo 3 ore cat clor a iesit nu stiu da am ascultat de ce mi-a zis Bogdan.

22

Re: Salutare

Evita sa faci schimburi asa de mari cu apa de la robinet. Pestii poate or sa te ierte dar bacteriile isi pun crucea pe piept. Asa deciclezi acvariul si de aici dezastrul se amplifica.

Daca ai unde, lasa apa un minim de 24 de ore, chiar si cu aerat daca vrei. E adevarat, prin aerare mai scoti din clor dar nu stii cat. Vezi avertismentul de mai sus cu bacteriile.

23 Editat de Trax (2012-12-02 22:08)

Re: Salutare

Da stiu, normal asa ar fi sa o tin minim 24ore...o sa incerc. Am zis ca doar acum am schimbat 50% ca era ca naiba, galbuie...in rest 30 de litri saptamanal

24 Editat de Trax (2012-12-09 13:32)

Re: Salutare

Ieri dupa-masa impreuna cu Bogdan am inceput reamenajarea acvariului si zic eu ca am reusit ! Pestii o s-a ii dau toti, o s-a tin doar vreo 10 guppy si cativa neoni.  Voi ce parere aveti ?  :noroc   (pozele sunt facute chiar dupa reamenajare de aceea  este apa mai tulbure, pana azi s-a curatat )

Re: Salutare

Arata mult mai bine, felicitari! :fok

26

Re: Salutare

Multumesc !

27

Re: Salutare

Trax A scris:

Pestii o s-a ii dau toti, o s-a tin doar vreo 10 guppy si cativa neoni.

   Eu zic sa bagi ceva culturi de bacterii in apa, pentru ciclare, altfel nu o sa mai ai ce pesti sa dai.

28 Editat de bogdivaio (2012-12-10 18:25)

Re: Salutare

Hai ca incet incet o sa inceapa sa arate a acvariu, numai sa vrei sa asculti.  wink

P.S. Cristi stai linistit ca nu o sa pateasca nimic pestisorii  big_smile

29

Re: Salutare

bogdivaio A scris:

Cristi stai linistit ca nu o sa pateasca nimic pestisorii  big_smile

   Spusa de tine, suna destul de linistitor big_smile

30

Re: Salutare

Astazi am mai bagat inca o cioata si niste plantute in acvariu si am zis sa va arat si voua.

31

Re: Salutare

Bravo!, arata din ce in ce mai bine!  :noroc

32 Editat de Trax (2013-02-01 10:36)

Re: Salutare

Am facut un update: am mai adaugat un Osram 865 si un surface skimmer diy.

33

Re: Salutare

foarte buna evolutia, keep it going!  :noroc

Where My Shrimps At?