1

Subiect: Acvariu 54l.

Salut!Numele meu este Adi,am 35 de ani si sunt din Tarnaveni(Mures).Acvariul meu-54L(60/30/30).Pompa submersibila -Aqua Zonic Evo EF03,15w,1300l/h.Pompa aer-Atman AT-A2500.Lumina-un tub T8,15W,6500K.Termometru.Incalzitor-10W.Substrat-nisip din rau si pietre la fel. Pesti-2platy,2moly,2SAE,2scalari(pui),7rasbora si 9neoni. Plante-              Anubias barteri var. nana,Egeria densa si mai am trei specii care nu stiu cum se numesc.

2

Re: Acvariu 54l.

Cateva poze

Re: Acvariu 54l.

Salut si bine ai venit ! Acvariul arata bine pentru inceput :fok  Valul facut de filtru este suficient pentru oxigenarea apei. Pompa de aer trebuie folosita doar in cazuri extreme cand nu este suficient oxigen in apa (pestii inoata la suprafata apei si respira foarte repede).

4 Editat de danielt (2013-01-01 18:05)

Re: Acvariu 54l.

Mie nu-mi place. Plantele puse haotic, cele mari in prim si mid plan. Pietre de diferite culori si geometrii si spraybar-ul ala de la filtru care iti intra-n ochi smile

LE: Am uitat, si omniprezentul ghiveci. Scalarii nu sunt pesti de 54L. Daca vrei sa-i chinui intr-un volum atat de mic macar spatiu pe inaltime sa fie.

5

Re: Acvariu 54l.

Salut si bine ai venit.....eu unul as mai scoate din acele pietre ,sunt cam multe si nu arata bine..si ti-ar mai trebui si ceva plante (chiar cateva fire de blyxa si in fata ar merge un gazon de marsilea)  wink  wink  wink

6

Re: Acvariu 54l.

Bine v-am gasit si multumesc de primire si de sfaturi,chiar am nevoie.O sa fac ceva cu pietrele alea si o sa mut si plantele putin pe acolo,sa vedem ce iasa.         Cu scalarii nu cred ca o sa fie vreo problema,sunt micuti,au doar3-4cm si vreau sa-mi fac un acvariu de 280l,care sper sa il am intr-o luna doua si am sa -i mut acolo,impreuna cu neonii.Daca nu o sa-i donez. Multumesc inca o data pentru sfaturi si incurajari.

7

Re: Acvariu 54l.

Cateva mici schimbari.

8

Re: Acvariu 54l.

si cateva poze

9

Re: Acvariu 54l.

Nu stiu de ce nu apar pozele.