1 Editat de alexr (2012-12-19 20:39)

Subiect: urgent un tratament pentru betta

Buna acvarii de vis am o mare problema cu betanul meu (mascul rosu).De cand l-am luat a stat pe fundul acvariului si nu si-a deschis coada deloc.Capatul cozii este putin deformat si lipit parca.In acvariu am mai pus ieri o femela (nu este din cauza femelei problema cu coada).In acvariu mai am un filtru burete si un incalzitor(temperatura este 26 de grade)ca tratament i-am dat multicura easy life (nu stiu daca e bun pentru asa ceva)ce tratament sa ii dau?Va rog ajutati-ma. :pls  :pls  :pls  :pls

2

Re: urgent un tratament pentru betta

Salut,

Daca e inca in regula, micutul, incearca sa iei sare de epson (cica s ar gasi pe la farmacii) sau daca nu, sarea de muraturi (cea neiodata), de preferat, ar putea sa i faca ceva minuni. Adaugi cam o lingurita rasa de sare / L de apa. Concomitent, ai putea sa pui un deparazitant in apa si eventual sa iti iei solutie pentru arderea metalelor si clorului din apa (Aqua safe). Last but not least, sa nu cumva sa folosesti alta apa in afara de cea de la robinet pentru ca aceasta contine nitrati si prostii de care pestii n au nevoie, ci doar oamenii. Sper sa nu fie cazul dar am subliniat oricum.

Bafta si insanatosire grabnica la vietate!