21 Editat de ciprian01 (2010-01-16 13:28)

Re: Exoftalmie?

Faptul ca manaca este primul si cel mai important semn ca un om sau un animal merg spre insanatosire!

22 Editat de hard to please (2010-01-17 03:05)

Re: Exoftalmie?

lol:lol:nu numai ca mananca, dar azi s-a apucat de treaba! Construieste cuib big_smile. Daca nu era inspre bine nu cred ca ii mai ardea

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

23

Re: Exoftalmie?

mai scoti o serie de pui!
sunt amandoi f faini! sunt Betta HM, nu VT!

Re: Exoftalmie?

Oare nu o sa afecteze cu nimic puii daca parintii sunt bolnavi? Lui Rica inca nu i-a trecut, si cred ca azi vor depune icrele. Puii vor iesi sanatosi? Si daca da, stand in aceeasi apa cu el, care e inca bolnav, nu se vor imbolnavi si ei?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

25

Re: Exoftalmie?

Teoretic, existand posibilitatea unei infectii bacteriene exista si posibilitatea transmiterii ei!
Practic, dupa cum ai spus si tu le-a cam ,,ars,, de depus! Adica foarte rau nu sunt afectati!
De pierdut nu ai foarte mult! Eu i-as lasa sa depuna!
Ce stim noi in teorie ei stiu mai bine in practica....!

Re: Exoftalmie?

Tu ai perfecta dreptate. Asa am gandit si eu. Insa ma confrunt cu urmatoarea problema : pun medicamentul in apa, apoi trebuie sa schimb o parte din apa si stric cuibul. Daca si depun, am stricat tot schimband apa. Practic nici nu am cum sa nu ii las sa depuna, ca doar nu o sa stau la noapte sa ii despart smile)))), si nici nu as face treaba asta. Ramane doar sa gasesc o solutie, cum sa schimb apa fara sa stric cuibul. E totusi o cantitate destul de mare de apa, cat sa nu dau gres....

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

27 Editat de ciprian01 (2010-01-17 17:46)

Re: Exoftalmie?

Exista doar o solutie sa schimbi apa fara sa strici cuibul dar este destul de complicat! ,,La picatura!,, Dar cate zile faci tu tratamentul...?!
Poti sa ii lasi sa depuna si sa renunti la acele icre sau poti incerca sa opresti tratamentul! Oricum, la betta, schimbandu-le apa permanent cu apa proaspata, aceasta este evident curata si ar trebui sa contribuie la insanatosirea lor.

Mai exista o posibilitate, sa scoti pui de betta si fara sa ai masculul....! Nu este data prin multe locuri dar am incercat-o de mai multe ori si a dat rezultate (masculi care manaca icrele sau puii).
Dupa fecundare (cam la o ora) se scot icrele si se pun intr-un recipient (cutie de inghetata) unde inaltimea coloanei de apa sa fie de 1 cm. Asta pt ca icrele sa fie cat mai aprope de suprafata apei incat sa fie cat de cat oxigenate. In apa respectiva se pune apa oxigenata (2 ml / 10 l / 2-3 x/zi) pentru a le proteja de ciuperci si fungi. Dupa ce ele eclozeaza, cresti inca putin, 0,5 -  1cm nivelul apei pana pot sa inoate. Restul il faci apoi!

Poti sa incerci si varianta sa lasi icrele in bazinul unde au fost depuse, sa scoti reproducatori si apoi sa cobori nivelul apei (cu un furtunas). Ca sa nu iti ramana icrele in cuib lipite de pereti, mai torni usor apa peste ele.

Re: Exoftalmie?

Uite cum iti speli tu din pacate smile. O sa ii las sa depuna si o sa incerc varianta 1. Sa scot icrele in alt recipient.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

29 Editat de ciprian01 (2010-01-17 18:27)

Re: Exoftalmie?

nu imi spal...stai linistita ca nu se ia asa usor....!
si poti sa ratezi incercarea, dar depun iar in 10 zile cand ar trebui sa fie vindecati!
daca este posibil, scoate icrele in alt recipient fara sa le aduci in contact cu aerul! pune un pahar sub ele si scoate-le asa! apa sa die aceeasi!

Re: Exoftalmie?

Pentru ca mi s-a parut extrem de complicat si riscant sa scot icrele separat, am pus masculul in alt recipient, unde sa faca cuib. Asta si pentru ca la un moment dat , tot dansand ei doi, au stricat cuibul de tot, si tot faceau acel ritual de imperechere aiurea, fara sa mai existe un cuib. Si pentru ca mi-a fost teama sa nu patesc asa cum s-a intamplat prima data ( femela sa depuna icrele aiurea in acvariu)  am pus masculul separat, sa poata lucra linistit la cuib, si voi baga si femela cand cuibul va fi gata.Intre timp m-am gandit si la varianta intreruperii momentane a tratamentului....Chiar nu stiu ce sa fac....

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

31

Re: Exoftalmie?

Depinde cate zile ai facut tratamentul! Daca esti in intervalul minim necesar si daca pestii sunt ok, ai putea sa il intrerupi! Daca nu, nu il intrerupe! Bacteriile vor dezvolta rezistenta!

Re: Exoftalmie?

Sunt la a 3a zi, prin urmare il voi continua.....insa ma gandesc sa ii infometez putin si sa le dau sa pape medicamentul ala care mi l-au dat de la petshop ( medicament amestecat cu mancare, intro pastiluta care se poate zobi si devine fulgi). Cuibul insa l-a stricat, si fiind f agitat, i-am dat drumul din nou in acvariul cel mare, unde tot alearga dupa femela ( il enerva f tare inca de cand era masculul in bol si femeal in acvariu....practic de-asta a si stricat cuibul). Acum, in bazinul mare, vad ca munceste la alt cuib. Prin urmare voi face asa : tratament cu medicament mancare si lasat cuibul in pace.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...