1

Subiect: Red Cherry vs. Discus

Ieri mi-am achizitionat 5 red cherry. Am ajuns acasa bucuros.. i-am bagat in  acvariu.. i-am urmarit 5 min.... si totul a fost Ok. Toate bune si frumoase pana atunci.  Dupa asta am plecat de am facut ceva cumparaturi si cand m-am intrors (cam la o ora), cand ma uit in acvariu ia creveti de unde nu's. Nu mai era nici unul.
Sa inteleg ca achizitia mea nu a fost altceva decat o gustare pt. discusi? sad Sau stau ascunsi printre buturugi si plante?

2

Re: Red Cherry vs. Discus

E posibil sa se ascunda la mine au stat ascunsi vreo 2 zile in plantele de suprafata si in spatele filtrului uitate cu atentie pa peste tot daca chiar nui vezi inseamna ca ..... sad

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Red Cherry vs. Discus

stau ascunsi..eu am si red cherry si amano cu discusi si stau bine merci

3 acvarii si tote trei...100,160,500l

Re: Red Cherry vs. Discus

stef ,de unde ai luat red cherry si ce pret? mersi

5

Re: Red Cherry vs. Discus

In proportie de 90% au fost o gustare delicioasa pentru discusi...

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

Re: Red Cherry vs. Discus

eu unul am tinut red cherry cu discusi ce aveau aproximativ 10 cm si spre surprinderea mea discusii nu au fost incantati sa ii foloseasca pe post de hrana.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Red Cherry vs. Discus

La mine nu au fost mancati toti odata!
Primii nu au apucat sa atinga fundul acvariului cand i-am pus...! smile
Ceilati au sperat ca se pot ascunde...! Cred ca au reusit f bine pt ca eu nu i-am mai vazut niciodata de atunci...!

Re: Red Cherry vs. Discus

smile)))foarte tare!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

9

Re: Red Cherry vs. Discus

Hrana bogata`n proteina pentru discusi...ce mai!!:lol::lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

10

Re: Red Cherry vs. Discus

Daca varsati crevetii ca si cum ii dati de mancare, atunci vor fi mancati (puteti observa ca vor fi alergati chiar si de neoni). Incearcati sa puneti crevetii in acvariu noaptea/lumina stinsa si cumparati vreo 20 ca sa se simta in siguranta, le place in grup.. wink
..altfel nu vor iesi la pascut, deci nu va veti bucura de ei.
Exemple concrete de convietuire pasnica intre creveti si discusi (maturi) sunt, conteaza de fiecare cum pune in practica.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: Red Cherry vs. Discus

Am si eu o problema cu red shrimpii... initial am avut 5 iar dupa o perioada s-au inmultit si crescut destul de binisor pana au ajuns la un numar pe care nu il stiu smile, problema e ca s-au decolorat puternic toti si ies din "cuibul" lor parca disperati de ceva si ii papa ramirezi pe capete... e posibil sa fi terminat hrana datorita numarului ridicat? care credeti ca este problema si cu ce as putea sa ii hranesc daca asta e motivul?

Fii natural !