1 Editat de DanyDaniel (2013-07-04 16:55)

Subiect: Salutare all!!!

Ma numesc Daniel .
Sunt din Bucuresti.
Am un acvariu de 200 L---------!100-40-50.
Este utilat cu:

- 1 Neon TL-D Supe 80-- 30W/827
- Filtru  SP-2500 VOLT 220/110V  Power 34W  -1400L/h
-Pietris 20 kg
Cateva plante.....
-
Pesti:
Noul acvariu---

Pesti:
3 Sanitari.
6.Xipho."New"!
5 Scalari
6 Guramy..

Re: Salutare all!!!

Bine ai venit Daniel!

3

Re: Salutare all!!!

Salut si bine ai venit  smile ..

4

Re: Salutare all!!!

Bine ai venit Dane big_smile

Where My Shrimps At?

Re: Salutare all!!!

knox38 A scris:

Bine ai venit Dane big_smile

Merci!!!

Re: Salutare all!!!

Salut si bine ai venit! Imi plac pestii :fok

Re: Salutare all!!!

MariusMinu A scris:

Salut si bine ai venit! Imi plac pestii :fok

Merci!!!

Re: Salutare all!!!

Bun venit!  smile

My little big friend  :fbr  one veiltail goldfish :crap ~~~ :acv ~~~ :of

Re: Salutare all!!!

Bine ai venit!

10

Re: Salutare all!!!

Salut si bun venit!

Intrebare: Nu sunt totusi prea multi pesti in acvariu? (tinand cont de dimensiunile carasilor cand vor mai creste... si de hoplo nu mai zic - la 20cm fiecare  big_smile )

Ape limpezi!

11 Editat de DanyDaniel (2013-01-11 09:53)

Re: Salutare all!!!

tehrez A scris:

Salut si bun venit!

Intrebare: Nu sunt totusi prea multi pesti in acvariu? (tinand cont de dimensiunile carasilor cand vor mai creste... si de hoplo nu mai zic - la 20cm fiecare  big_smile )

Ape limpezi!

Sunt daca ajung toti URIASI , da nu stii ce iti rezerva viitorul.

12

Re: Salutare all!!!

In mod normal, un peste ar trebui sa aiba spatiu suficient si sa se dezvolte cat mai armonios pentru a trai fericit si nestresat o perioada cat mai lunga.
Am vazut si in alte parti acvarii gen 60L in care erau 9 carasi, de mai multi ani, dar care nu se dezvoltasera si nu crescusera cat ar fi trebuit, tocmai din acest motiv: lipsa de spatiu.

Ca exemplu, imagineaza-ti cum e sa traiesti intr-o camera de camin de pana in 20 metri patrati, impreuna cu alti 5 colegi de camera? [am vazut cazuri]
De trait poti trai, dar cat timp poti rezista asa inghesuit, stresat, etc?

Cam asta era ideea.

Ape limpezi si sa auzim numai de bine.

Re: Salutare all!!!

tehrez A scris:

Salut si bun venit!

Intrebare: Nu sunt totusi prea multi pesti in acvariu? (tinand cont de dimensiunile carasilor cand vor mai creste... si de hoplo nu mai zic - la 20cm fiecare  big_smile )

Ape limpezi!

Hoplo nu cresc 20cm, maxim 13cm.

14

Re: Salutare all!!!

Andrei Cristian A scris:

Hoplo nu cresc 20cm, maxim 13cm.

Eu tin sa te contrazic, din moment ce am vazut cu ochii mei hoplo in jur de 20cm, care mi s-au parut gigantici.


Ce spui tu de maxim 13cm, e dimensiunea tipica a unui hoplo. Avand conditii foarte bune, pot depasi aceasta dimensiune.

15

Re: Salutare all!!!

Polemica interesanta dar lipsita de sens. Suntem pe un forum de acvaristica si in consecinta trebuie sa dovedim respect pentru vietuitoarele pe care le crestem, sa le oferim conditiile optime de viata. Daca tratam acvariul ca pe un simplu obiect decorativ, pestii care-l populeaza, pot avea si densitatea celor dintr-o conserva... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Salutare all!!!

Bun venit!!!

17

Re: Salutare all!!!

Salut si bine ai venit.

Re: Salutare all!!!

Salutare si bine ai venit! Ce aveti ma oameni buni cu omul, cum sa fie prea multi pesti, mai poate sa bage cativa ca doar la suprafata mai e loc  big_smile ...

19

Re: Salutare all!!!

din ce am vazut,pestii sunt micuti,deci nu cred ca ar fi o problema 9 carasi.cu trecerea timpului,atunci cand o sa mai creasca o sa isi dea seama si o sa mai trieze din ei,dar eu zic ca este bine acum...
ca ar fi culmea unu cu un acvariu de 200l sa se duca si el la magazin si sa isi ia 4 puisori de carasi,ca,de,domne,astia se fac mari...si sa stai cu 4 carasi intr-un bazin de 200 l si sa astepti sa creasca...

Re: Salutare all!!!

Multumesc tuturor pentru urarile de bine  si cele de  rau si pentru ironiile aduse.


P.S. Doar D-zeu poate judeca!!!