1

Subiect: Condens

Am si eu o mare problema cu acvariul. Mi se face mult condens pe capac si se vede vizilbil cum apa scade din acvariu, tot timpul capacul e plin cu picuri de apa.
Care ar putea fii cauzele..?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

2 Editat de radu_dragan (2013-01-23 01:11)

Re: Condens

caldura din camera este mai scazuta decat cea din acvariu
o solutie ,lasa capacul descoperit (nu neaparat de tot )si incearca sa nu fie prea mare diferenta de grade dintre cele 2

3

Re: Condens

pai capacul e deschis , e capac din plastic care sta deasupra acvariului cu neonul prins de el, si in laterale are orifici de aerisiere lasate special cred pentru culare, eu am primit de la cineva acvariul si cred k deaia are orifiiciile alea...

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Condens

temperatura din camera cu cate grade este mai mica decat cea din acvariu?

5

Re: Condens

sincer nu stiu, dar am sa verific,
deci asta ar putea fii problema, diferenta de temperatura?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Condens

in afara de faptul ca trebuie sa completezi apa evaporata nu vad care ar fu problema. dar daca se face condens trebuie sa fie cel putin 10 grade diferenta intrec e-i in bazin si camera parerea mea! pana la urma apa se evapora nu ai de ce sa te ingrijorezi!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

7

Re: Condens

si un grad daca e diferenta,tot se va face condens.automat,apa mai calda ca mediu rezulta vapori de aburi.cu cat e mai calda cu atat mai multi vapori.aceasi problema o am si eu(cred ca mai mult pe creier).
temperatura ambielntala-25-26 grade
temperatura bazin(fara incalzitor,doar de la neon si ca e langa un calorifer) ~29grade
i-am facut capac ca vapori de apa sa ramana in interior,si l-am sigilat bine(mai am cate putin de lucrat).si normal ca capacul este ud,asta nu e nici o problemma.
pentru mine,problema este condensul in casa,nu in acvariu(capac),pentru ca am copil mic si mai aveam si ceva probleme cu mucegaiu.dar cum acvariu are capac,ce mai scapa din acvariu(vapori) e ceva nesemnificativ,mai mult se face cand faci o mancare.dar daca nu avea capac...

8 Editat de MariusMinu (2013-01-23 12:55)

Re: Condens

Asa cunosc si eu pe cineva, efectiv ii siroia apa din capac, nici nu este de mirare avand in vedere ca apa se evapora incepand de la 4-5 grade... la 25 de grade cat avem de obicei iti dai seama... Eu completez 5 litri pe saptamana acum, vara cand am 30 de grade in bazin chiar 6-7 litri pe saptamana (la 160 l ).
Acesti vapori condenseaza pe obiecte mai reci, cu cat este mai rece cu atat se condenseaza mai mult, asa cum a spus si colegul b37dra diferenta de temperatura este cruciala.
Mai ar fi de adaugat ca circulatia aerului si o distanta mai mare intre lampa si acvariu poate impiedica formarea condensului. Eu completez multa apa dar nu am nici macar o picatura de condens, lampa o am acum la 5 cm deasupra acvariului, iar diferenta de temperatura este uneori si de 5 grade (20 in camera, 25 in bazin).
In concluzie cauta o metoda sa mai salti lampa si scapi de condens.

LE Octavian cred ca trebuie sa scoti droserele din capac, sau sunt sigilate sa nu intre apa la ele?

9 Editat de octavian (2013-01-23 13:13)

Re: Condens

marius,droserele nu le am in capac,le am langa priza jos si urc cu fire in capac.
si eu am broboane de apa pe capac,si de cate ori il ridic,curge siruri siruri.
tu la cum zici ca ti se evapora apa,nu ai probleme cu mucegaiul in casa?!ca asta vara si eu,in acvariu plantat de 100l aveam ventilator si mi se evapora tot vreo 5 l/sapt(daca nu mai bine,atunci temperatura in camera era de peste 30 grade si in acvariu cam 27)..nu se simtea nimic vara ca tineam geamurile deschise si se evapora incaperea.insa acum se simte de asta vara.din abureala care iesea din acvariu mai intra si in pereti,si am avut probleme cu mucegaiul.si ca sa va mai spun inca ceva,usa de la intrare este leoarca,zici ca o stropeste cineva in permanenta.

marius,unde crezi ca se duc cei 5 l de apa saptamanal?!eu chiar daca am picuri de apa pe capac,nu cred ca mi se evapora nici macar o jumate de litru pe saptamana.

10

Re: Condens

Fenomenul este normal si nu poate fi anihilat decit partial. In orice situatie, indiferent de metodele folosite pentru combatere, condensul se va produce, mai mult sau mai putin. A impiedica fenomenul, ar insemna in primul rind contrazicerea legilor naturale ale fizicii, existente si benefice: apa se evapora, formeaza nori, care la rindul lor se transforma in ploaie, totul intr-un circuit implacabil si necesar. La fel trebuie sa se intimple si cu apa din acvariu.
   Pentru evitarea cresterii umiditatii in incaperile unde exista acvarii, capacul acestora trebuie sa inchida cit mai etans bazinul. A nu se intelege complet etans, trebuie sa existe zone mici, neeetanse, care sa permita primenirea aerului de la suprafata apei acvariului.
   * Purtatorii de ochelari, au observat probabil iarna, la intrarea intr-un magazin cu acvarii, cum li se aburesc instantaneu ochelarii din cauza umiditatii mediului ambiant si al diferentei de temperatura dintre ochelari si aerul din magazin.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11 Editat de octavian (2013-01-23 13:16)

Re: Condens

Baracuda A scris:

* Purtatorii de ochelari, au observat probabil iarna, la intrarea intr-un magazin cu acvarii, cum li se aburesc instantaneu ochelarii din cauza umiditatii mediului ambiant si al diferentei de temperatura dintre ochelari si aerul din magazin.

nea'Radule,sti din experienta sau ai patit-o?! lol  lol  lol

12

Re: Condens

octavian A scris:
Baracuda A scris:

* Purtatorii de ochelari, au observat probabil iarna, la intrarea intr-un magazin cu acvarii, cum li se aburesc instantaneu ochelarii din cauza umiditatii mediului ambiant si al diferentei de temperatura dintre ochelari si aerul din magazin.

nea'Radule,sti din experienta sau ai patit-o?! lol  lol  lol

Ambele variante insemnind acelasi lucru, DA!
   La magazinul Coralis, unde merg foarte des, exista un locsor (stiut doar de mine), unde se afla un sul de hirtie igienica, pentru ochelarii mei! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13 Editat de MariusMinu (2013-01-23 13:40)

Re: Condens

Daca droserele nu sunt prezente in capac atunci e bine, poti sa-l faci mai etans, dar asa cum a spus dl. Radu trebuie lasate si cateva gauri sa poata intra aerul.
Cu mucegaiul am avut probleme iarna trecuta, nu foarte mari, doar o portiune.  Am placat pe afara cu polistiren si nu mai face...Usa este uscata, geamul la fel, dar nici usa nici geamul nu sunt direct la exterior, in fata casei am un hol inchis cu geamuri, veranda ca sa zic asa... Ma gandeam la un  moment dat (anul trecut) la un dezumidificator dar acum nu mai e cazul.

Referitor la intrebarea unde se duc cei 5 litri de apa evaporati raspunsul este firesc: in aerul din camera, o parte iese afara atunci cand aerisesc o parte ramane dar totusi daca ne referim strict la sanatate nu cred ca este o problema umiditatea in sine pentru ca in alte tari umiditatea sare de 85 % la tropice chiar mai mult. Cate vreme nu este prezent mucegaiul nu imi fac griji, nu tusesc... cand fumam tuseam nu jucarie. :smoke  :stupid

14

Re: Condens

dee...varsta mai nea'Radule :pp

marius,eu cam am probleme cu mucegaiul si d'aia...(stau la ultimul etaj la bloc si am cam toti peretii exteriori).si am si copil mic(2 luni) si eu am si astm bronsic,asa ca incerc ca impac si capra si varza...

15 Editat de sergiu.dragomir (2013-01-23 14:38)

Re: Condens

stergem lentilele cu hartie igienica Domnule Radu ? nu se zgarie ? eu am un material textil de la Hamma care are o husa si agatatoare la chei si a fost pe undeva pe la 20 de lei. ce la indemana imi vine! scuze de offtopic, dar colegul cred ca e deja lamurit si supralamurit pe condens smile

Spor!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

16

Re: Condens

sergiu.dragomir A scris:

stergem lentilele cu hartie igienica Domnule Radu ? nu se zgarie ? eu am un material textil de la Hamma care are o husa si agatatoare la chei si a fost pe undeva pe la 20 de lei. ce la indemana imi vine! scuze de offtopic, dar colegul cred ca e deja lamurit si supralamurit pe condens smile

Spor!

   Metafora cu hirtia igienica a fost folosita pentru nota umoristica. Oricum, nu pot avea pretentia ca cei de la magazin sa-mi asigure consumabilele necesare intretinerii ochelarilor lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Condens

octavian A scris:

dee...varsta mai nea'Radule :pp

marius,eu cam am probleme cu mucegaiul si d'aia...(stau la ultimul etaj la bloc si am cam toti peretii exteriori).si am si copil mic(2 luni) si eu am si astm bronsic,asa ca incerc ca impac si capra si varza...


Salut

Si eu am avut probleme cu mucegaiul, m-am pus acum sa imi renovez toata casa, am placata pe exterior si in interior am pus tavan din rigips cu vata sticlata,  pe langa ca creste temperatura de la izolatie, mucegaiul nu mai intra, eu am facut in fiecare camera 2 gauri in perete si am pagat cu tub de pvc deala subtire si i-am pus 2 capace de aerisire, o gaura sus si una jos, pe jos intra aerul si pe sus iasa inapoi, Mucegaiul se formeaza din cauza camerei care este inchisa ermetic, din cauza termopanelor , aerul nu mai are cum sa circule, asa k am dat  gauri si am pus tub si capace dealea de aerisire si nu mai am probleme, aerul circula tot timpul in camera.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

18 Editat de octavian (2013-01-23 16:42)

Re: Condens

pai si acum iarna nu iti intra frigu'n casa?!o idee mai e sa bagi antimucegai in lavabil,dar,nu m-a dus cand am varuti :stupid

L.E. o idee tare rau de tot de care am auzit acu ceva timp(nu ma intrebati ca nu mai stiu unde),legat de gaurile in perete.daca ai acvariu langa un perete exterior sa dai gaura in perete si sa  te duci cu o teava(de pvc cred ca ar merge) din capacul acvariului pana afara.teava asta sa fie lipita(prinsa)bine de capac,si pe ea sa pui un ventilator astfel incat sa traga din acvariu si sa evacueze afara.
cred ca ar functiona ca un fel de hota,si cred ca s-ar diminua umiditatea in casa de la acvariu la 0,si cred ca ar rezolva si o parte a problemei temperaturii pe timp de vara .pe o priza programabila,ar iesi o treba bunicica,cred...

19

Re: Condens

N-o fi mai bine sa tinem acvariile pe balcon sau in curte si iarna sa ne tragem paltonul pe noi si sa tragem cite o fuga, sa mai vedem daca nu au inghetat? lol
   Mai fratilor, nu aveti impresia ca ii copiem pe cei de la ONU? Adica am ajuns sa inventam probleme, atunci cind ele nu exista? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Condens

nu este chiar asa cum spuneti.aceste "probleme inventate",cum am spus,isi au rostul atunci cand in casa se face mucegai si ai copil mic si ai si astm bronsic,si trebuie sa stai si cu acvariu in camera.astea am reusit sa le combat cat de cat,cu un capac "mai etans".
insa,ganditi-va putin,daca la 25-26grade in casa in acvariu sunt 29,atunci la peste 32 de grade la vara,ce temperatura va fi in acvariu?!atunci cu siguranta o sa fiu obligat sa renunt la capac...
oricum,asa cum am spus,am reusit cat de cat sa fac sa fie multumita si capra si varza,dar,nu sunt asa cum spuneti dvs "probleme inventate",doar ca unii se lovesc de ele iar alti nu