21

Re: Condens

Ca de obicei Octaviane, noi ne intelegem ca turcul cu mutul! Speram ca cei care citesc ce am scris, sa inteleaga ca una sunt problemele reale si alta este sa ajungem sa dam gauri in pereti... si sa discutam metode de combatere ale condensului intr-o locuinta cuprinsa de mucegai (fara nicio legatura cu prezenta unui acvariu)
   La cite probleme ai enumerat tu ca ai, ar trebui sa ti se interzica prin lege sa detii un acvariu! Oricum, cum ai prezentat tu situatia, dai de inteles ca esti obligat sa ai si copil mic si acvariu si astm bronsic, in acelasi timp... asa sa fie?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: Condens

Octavian, am astm bronsic, n-am copil ca n-am... si stau cu 6 bazine maricele (126-250l cred) in aceeasi camera, dorm acolo, lucrez acolo , in principiu vreo 14 ore pe zi imi desfasor activitatea in camera respectiva.
Sa dai vina pe o afectiune marunta ca astmul bronsic ( eu m-am nascut asa, ar fi trebui sa ma menajez si sa nu alerg nici dupa autobuz ca nu imi permit doctorii cica) este chiar aiurea. Sunt multe persoane aici cu astm cred si "boala" care tine si de mentalitate nu doar de afectiune in sine, nu ii opreste sa se bucure de un colt de natura.
Ai putea gasi un motiv mai bun pe care sa dai vina.

PS: imi pare rau daca am fost dur, dar consider ca astmul nu e o boala, doar o deficienta ce poate fi depasita
PPS: daca te simti ofensat, imi cer scuze, insa nu aduce in discutie probleme medicale care nu au omorat pe nimeni.

23

Re: Condens

zvarr,cand ai avut ultima data o criza de astm?!
sunt mai mult stadii de boala,la mine nu e asa grav,dar a fost...
umiditatea in timp afecteaza astmul,cred,dar ce pot spune sigur,mucegaiul(cel putin pe mine) ma afecteaza.
cunosc o persoana care are astm,sta cu butelia de oxigen,deci,daca ma duc si ii fac un acvariu,sunt sigur ca nici nu ar mai avea nevoie de O2. :stupid

nea'radu,am prezentat si eu unele probleme de care m-am lovit,legate de subiectul acestui topic.ma gandeam ca poate mai dau din ele :-
legat de gaurile in perete,nu stiu cum vi s-a parut dvs,dar mie mi s-a parut o idee buna,cu care as rezolva destul de multe chestii,printre care temperatura in acvariu si umiditatea in casa.mai simplu ar fi sa imi cumpar un chiller,dar daca nu's bani,dam si noi o gaura in perete...

Baracuda A scris:

Oricum, cum ai prezentat tu situatia, dai de inteles ca esti obligat sa ai si copil mic si acvariu, in acelasi timp... asa sa fie?

aproape...la copil sigur nu renunt big_smile

24

Re: Condens

Ultima criza de astm am avut-o inainte sa ma apuc constiincios de miscare regulat, adica acum vreo 6 ani cand stateam si lancezeam sperand sa se trateze astmul asa cum recomandau doctorii, cu inhalere si alte dracii.
De mucegai nu stiu ce sa zic, am avut cateva puncte le-am rezolvat, la cata apa e aici mi se pare normal mai ales ca bazinele au minim 25 grade si sunt pozitionate pe peretii camerei , iar unul din cele mari e open top, iti dai seama ca nu am cum sa evit asa ceva, insa am folosit solutii specifice ( nu imi amintesc denumirea ) si am scapat de atunci.
Am urmarit la un moment dat cum lucrai la un acvariu, boala nu te opreste sa investesti timp si bani in acest hobby, deci nu invinui acvariul pt boala ta. Este ceva care se intampla, daca treci peste ideea ca esti bolnav, o sa iti para mult mai usoare crizele. Eu resimt astmul la fiecare raceala sau gripa mai puternica, dar asta nu ma opreste sa cred ca este un fel de zero barat pt mine.

25

Re: Condens

marius,m-ai inteles gresit din prima.nu am invinuit acvariu de boala mea si nici nu a influentat boala acvariu.totul a plecat de la condens si a ajuns unde a ajuns.condens-umezeala-mucegai(si de aici am vorbit in mod personal)-mai multe nemultumiri de ale mele in legatura cu mucegaiul printre care si faptul ca am astm.asta a fost cursul discutiei,dar tu te-ai legat direct de astm.
nu am spus ca m-a influentat in acvaristica,dar asta ai inteles tu.
sa iti explic:eu am o oroare legata de mucegai(poate e si pe creier :- ).am stat pentru vreo 7 luni intr-o casa in care era destul mucegai(nu de la acvariu ca nu practicam pe at).asta acum cam 2 ani.inainte inca vreo 3-4 ani nu mai resimtisem astmul deloc.in perioada asta am avut o criza de toata frumusetea,asa,din senin.si de cand m-am mutat,iar nu am mai avut ceva asa important,dar ma feresc de mucegai.asta nu m-a oprit sa ventilez acvariu pe timp de vara cand temperatura din casa ajungea la peste 32grade timp de 12 ore din 24,evaporandu-se 5-10l/saptamana.
cand a venit iarna a venit cu mucegaiul in casa.am dat cu anti mucegai,am pus capac la acvariu si s-a rezolvat problema.condens face doar  in interiorul capacului iar afara poate mai iese,dar destul de putin,ca nu se evapora nici o juma de litru pe sapt.
toate chestiile astea le-am scris mai sus,in afara de "povestea astmului meu",asa ca daca citeai nu puteai sa nu observi ca am gasit solutie la condens/evaporare si ca nu a influentat decursul acvariului.

faza cu miscarea e tare,sa sti ca a fost o perioada cand alergam si eu,si s-a simtit...

Re: Condens

Si eu am avut aceeasi problema,in dormitor aveam acvariu 300l,capac si faceam condens si mucegai rau de tot,baietelul avea cam 2 luni,nu mai stiam ce sa fac.
Acum locuiesc in alta parte cu acvariu de 400l si nu am probleme cu mucegai  sau condes dar este si foarte cald,blocul este reabilitat si am 2 pereti exteriori.
Unde stateam inainte aveam geam termopan,usa termopan,izolat pe interiot cu polistiren de 3.
Dupa ce a fost reabilitat blocul nu mai este nici mucegai si nici condesn asta binenteles daca aerisesti,lasi usa deschisa,etc.
Crede ma ca si eu am trecut prin aceeasi problema,pereti nu "respira" din cauza usei prea ermetica,geamurilor,etc
P.S- aeriseste cat mai des (tinand cont de copil),reabiliteaza portiunea ta de apartament daca ai posibilitatea,lasa mai mult timp usile deschise in toata casa.
Sper ca am fost destul de convingator

Re: Condens

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/6574/adevar-sau-babism/

28

Re: Condens

merci radu,asa ziceam si eu referitor la copil.mai ma sicanam cu nevasta-mea,dar pana la urma la bebei se recomanda sa pui niste apa pe calorifer sa se evapore.nu mi-am facut niciodata griji de umiditate,mai ales ca am si capac.
mai nasoala e treaba cu mucegaiul,dar si asta sa rezolvat,cel mai bun antimucegai e cel de la bizon,cine vrea sa foloseasca e super,si si lasa pereti curati :sok

Re: Condens

yikes  cand am citit bizon am crezut ca te referi la pestele meu
Mucegaiul nu se face de la acvariu poate putin condens

30 Editat de Rodamin (2013-01-24 01:23)

Re: Condens

octavian A scris:

pai si acum iarna nu iti intra frigu'n casa?!o idee mai e sa bagi antimucegai in lavabil,dar,nu m-a dus cand am varuti :stupid

L.E. o idee tare rau de tot de care am auzit acu ceva timp(nu ma intrebati ca nu mai stiu unde),legat de gaurile in perete.daca ai acvariu langa un perete exterior sa dai gaura in perete si sa  te duci cu o teava(de pvc cred ca ar merge) din capacul acvariului pana afara.teava asta sa fie lipita(prinsa)bine de capac,si pe ea sa pui un ventilator astfel incat sa traga din acvariu si sa evacueze afara.
cred ca ar functiona ca un fel de hota,si cred ca s-ar diminua umiditatea in casa de la acvariu la 0,si cred ca ar rezolva si o parte a problemei temperaturii pe timp de vara .pe o priza programabila,ar iesi o treba bunicica,cred...

poti sa bagi antimucegai in lavabil dar  tot o sa se faca . muceagaiul e o boala in perete , scapi de el daca izolezi cat mai bine pereti si tavanul si cu aerisire saptamanala deschizi usile geamurile lasi  sa se faca curent sa circule aerula.... daca nu izolez bine locuinta, mai ales tavanul pentru ca acolo se pierde cel mai multa caldurea si interactioneaza cu afara cu aerul rece..... legat de gauri nu inta friog , sun gauri mci, gaura are cam 6-7 cm diametru deci nu intra un debit atata de mare incat sa se raceasca in casa. eu asa am in tata casa din septembrie si nu am probelme.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

31

Re: Condens

Va urez succes la dat gauri in pereti si alte metode asemenea! lol  Ramine sa-mi dau seama, cum se face, ca in situatia mea, cu 750 litri de apa in acvarii, nu am strop de condens in casa si cu atit mai putin mucegai... Casa este dotata cu termopane, nu este reabilitata termic, nu am dat nici cea mai mica gaura in pereti dar...  capacele de la acvarii isi fac treaba...
   P.S. Pentru combaterea mucegaiului, incercati SAVO! Am inteles ca da rezultate.
   http://www.savo.eu/produse/savo-antimucegai
   Daca nu obtineti rezultatele dorite:
http://www.shopexpert.ro/shop/tag/21/Pr … 3godaCAAag - pentru gaurile in pereti! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32 Editat de octavian (2013-01-24 16:55)

Re: Condens

cel mai bun antimucegai,testat este cel de la BISON :sok