81

Re: incercare de nano-scaping

de o saptamana am scos CO2-ul si fertilizarea(de fapt l-am cam lasat in voia sortii,si lumina am uitat sa o aprind la timp in fiecare zi) dar merge binisor zic eu,plantele au crescut,unele mai putin iar altele mai mult

82

Re: incercare de nano-scaping

octavian A scris:

si lumina am uitat sa o aprind la timp in fiecare zi)

fara CO2 si fara fertilizanti pe ce program de lumina mergi(atunci ca o aprinzi la timp  lol  ).
nu de alta,dar si al meu pitic de la birou,lumina o primeste doar pe timpul saptamanii L-V cate 5-6 ore pe zi,numai ca atunci primeste si fertilizant si easy carbo,in weekend se odihneste  (:|
dupa cate zile de la start-up ai introdus crevetii?

83

Re: incercare de nano-scaping

crevetii cred ca i-am introdus cam la o saptamana,dar eu am plecat cu filtrul colonizat de bacterii,deci practic ciclat.
lumina o tin cam 5 ore pe zi,dar saptamana asta am fost plecat de acasa si ajungeam seara mai tarziu si am cam uitat sa ii spun sotiei sa imi bage becu in priza.a stat si 3 si 4 ore :stupid
nu mai am loc de o priza programabila ca as fi bagat una,iar de easy carbo as baga si eu,dar stau cam prost cu banii si nu vreau sa mai investesc in asta micu,vreau sa investesc in discusarit,iar pe acesta sa il tin doar pentru crevetii,low-cost.

de evoluat,evolueaza...incet si nesigur big_smile limnofila creste bine si la celelalte se observa o crestere,dar mai inceata.daca nu merge o sa bag plante din ce in ce mai nepretentioase...

84

Re: incercare de nano-scaping

Frumos acvariul ....cand va creste si gazonul va arata mult mai bine  wink
Succes in continuare  :sok

85

Re: incercare de nano-scaping

Merci de info.Mult succes cu "brothers"  :pp

86 Editat de octavian (2013-02-10 01:57)

Re: incercare de nano-scaping

petre-gazonul nu cred ca o sa mai creasca,nu cred ca are prea multe sanse avand in vedere ca nu fertilizez si nu are nici o sursa de carbon.
juulic-merci,sper sa am succes cu ei :sok
succes si tie cu "ala micu"

87

Re: incercare de nano-scaping

aceasta este noua fata a nano-ului...
de cand am renuntat la CO2 a trebuit sa ma reprofilez pe plante cat ma easy,asa ca sper sa evolueze frumos...

88

Re: incercare de nano-scaping

:apl
Frumos!

My advice is free and worth every penny.

Re: incercare de nano-scaping

A evoluat ceva acvariul :fok Cred ca merita incercat staurogine repens ca planta de gazon.

Re: incercare de nano-scaping

Asa mai vi de acasa. Mergeau cateva pietre negre la baza cioatei si una sau doua mai departate.
Eu ti-am spus sa-ti dau niste moss....dar tu batman , batman....vrei pheonix...

Re: incercare de nano-scaping

pai deh lasa omul in pace ca si eu vreau Phoenix! Mon Cher Octavian daca gasesti spune-mi si mie unde!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

92

Re: incercare de nano-scaping

sergiu.dragomir A scris:

pai deh lasa omul in pace ca si eu vreau Phoenix! Mon Cher Octavian daca gasesti spune-mi si mie unde!

Sigur gasesti la Victor.Are la 10RON potul.Si pe mine m-ar incanta acest moss,dar astept sa vad cum merge la voi....  :pp

93

Re: incercare de nano-scaping

wow
  are alt aspect acum Octav
   :apl

Hey Fishy!!! Your So Fine; Your So Fine; You Blow My Mind

94 Editat de ady vladutz (2013-02-21 15:22)

Re: incercare de nano-scaping

Fara co2 si lumina multa merge foarte greu.
Eu am avut in nano cu co2 la bomba dar nu era chiar atat de fericit.
Cel putin asta este parerea mea.

95

Re: incercare de nano-scaping

multumesc tuturor :sok
modificarea asta a urmat datorita faptului ca am scos CO2-ul.era cam aglomerat si plantele nu miscau cine stie ce,si se facuse si cam multa mizerie.asa acum e mai aerisit putin big_smile
staurogine cred ca e cam mare pentru asta micu,dar nu stim niciodata ce ne va rezerva viitorul.daca o sa mearga moss-ul poate o sa fac un gazon din moss
ady,eu chiar vroiam niste phoneix,dar asta atunci cand aveam CO2.pentru ca am inceput cu discusii,nu mai am asa mult timp de gadilat si p-asta micu,asa ca m-am decis sa incerc sa fac ceva cat se poate de frumos din ceva plante cat se poate de easy :stupid
asta cu moss-ul mi-a venit asa de o data,ca nu prea imi placea ca se facuse cam mizerie ca se descompusesera plantele alea...
luni ma intorceam dintr-o vizita pe la 7 seara si pe drum mi-a venit ideea.am cersit niste moss de la un prieten(mi-a dat destul,ca nu mai stiam unde sa il mai pun) si restul a venit de la sine.dupa ce am schimbat apa la discusi m-am apucat de asta micu si a iesit ce vedeti cu toti.

96

Re: incercare de nano-scaping

pentru ca imi trebuiau cioatele pentru la discusi am stricat setup-ul actual.
si gasind o bucata de lemn de pe la hornbach cred,ce o am de vreo 2 ani a iesit asta:

Re: incercare de nano-scaping

Frate esti imposibil.....nu te hotarasti ce faci cu el smile)))
Crezi ca vor supravietui aricii la tine?

98

Re: incercare de nano-scaping

Plasele alea de pe pietre arata intr-un mare fel big_smile

99 Editat de octavian (2013-03-18 23:32)

Re: incercare de nano-scaping

ady vladutz---s-ar putea sa ramana asa :stupid
lemnele oricum le bagasem cu intentia de a lua apa si de a le gaba mai tarziu la discusi.acum,le-am bagat si eu mai devreme,n-am mai avut rabdare...
plus ca nu puteam cu nici un chip sa sterg geamul la acvariu bine.cat stergeam eu la el tot mai ramanea pe ici pe colo la colturi depuneri.si mie imi place sa fie curat acvariu...
aricii adica crevetii?!
ancistrus---plasele alea sunt burete d'ala de spalat pe corp.ma apucasem sa prind moss-ul de lemne si ce mi-a venit mie sa incerc cu plasa aia,ca poate o merge mai repede.si uite ca a iesit si frumos big_smile

100

Re: incercare de nano-scaping

octavian A scris:

ancistrus---plasele alea sunt burete d'ala de spalat pe corp.ma apucasem sa prind moss-ul de lemne si ce mi-a venit mie sa incerc cu plasa aia,ca poate o merge mai repede.si uite ca a iesit si frumos big_smile

   Te cred, dar nu cumva te-ai grabit cu pozele? big_smile