21

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Pai carasei (nu cei de acvariu) si crapi am avut in baltuta/piscina/iazul de acasa! Pescuiti de sot! suntem familie de pescari  big_smile
Si stiu ca in hipermarketuri gasesti pesti vii. Am luat un somn african de acolo, dar nu a rezistat in baltuta!  Si pastravi vii am luat dar pentru consum. Carasi vii prind cam rar, ca trec repede, mai degraba gasesti crapi, dar sunt la dimensiuni mari, si crapul cu cat e mai mare cu atat are mai multa grasime, si nu mai are acelasi gust!
Bine, acum despre curatarea acvariului.  Nu scot tot afara si spal des. am facut asta de 2 ori , din Noiembrie!  Dar mare mi-a fost mirarea cand pe un site de acvaristica am citit ca spalarea pietrisului si face saptamanal, sau ca cel putin asa ar fi indicat!  si tot la fel de des schimbata si apa!
Am sa caut un aspirator pentru pietris, am incercat pe un furtun sa pun tifon, si sa se curete printre prietre cu el, dar nu a mers, nu stiu exact ca nu am fost de fata iar sotul s-a ocupat atunci de curatarea acvariului.
  Parca incepe sa se limpezeasca apa.  Dar ma scot din sarite petele de calcar depuse pe sticla! Grrrr  mad  mad 
In fine..pesti sunt sanatosi, frumosi, colorati si energici!

Multam de raspunsuri

22

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

unde ai citit asa ceva ?

codrina A scris:

Dar mare mi-a fost mirarea cand pe un site de acvaristica am citit ca spalarea pietrisului si face saptamanal, sau ca cel putin asa ar fi indicat!  si tot la fel de des schimbata si apa!

   apa se schimba saptamanal 20-30% nu total

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

23

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Codrina, nu-ti pot contrazice abilitatile in bucatarie dar daca ai chef sa discuti despre cum se prepara si mananca pestii... o poti face la sectiunea "Cafenea", nu de alta dar este totusi un forum de acvaristica, nu de gastronomie! Initial chiar am crezut ca glumesti wink

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Petele de calcar sunt din cauza apei de fantana.. Ti-am zis eu am patit asa pe aparatul de la la fantana... Apa de la retea este f buna..

Sacrificiu Unitate Demnitate

25 Editat de niku (2013-03-19 00:10)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

codrina A scris:

Dar mare mi-a fost mirarea cand pe un site de acvaristica am citit ca spalarea pietrisului si face saptamanal, sau ca cel putin asa ar fi indicat!  si tot la fel de des schimbata si apa!

foarte amuzant lol  lol  lol

uite un link folositor http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … iului-nou/

26

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Ancistrus A scris:

Codrina, nu-ti pot contrazice abilitatile in bucatarie dar daca ai chef sa discuti despre cum se prepara si mananca pestii... o poti face la sectiunea "Cafenea", nu de alta dar este totusi un forum de acvaristica, nu de gastronomie! Initial chiar am crezut ca glumesti wink


Pai referitor la pestisorul acela , chiar am glumit!   Cum dumnezeu sa il mananc??

Bogdan.. La noi apa de la retea este foarte dura! Indiferent ce apa pun, lasa pete pe acvariu. Nu am incercat cu apa plata, cumparata de la magazin, mai mult ca sigur nu are duritate mare.


Niku, de ce ti se pare amuzant? Eu asa am citit. E doar o simpla intrebare.

Stiu cum se schimba apa, ca trebuie in proportie de  in 20-30 %. Dar cum speli pietrisul saptamanal? Ca si eu stiu ca se produc/depun ceva bacterii pe el si nu e bine sa le distrugi.


acum mai am o intrebare, neonul de la acvariu, trebuie lasat tot timpul aprins? Ca noi il stingem noaptea. Nu cred ca e vreo problema, nu?

27

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

nisipul nu se spala saptamanl, doar se sifoneaza saptamanal, in cazul tau find foarte necesar pt ca ai carasi 
ideal ar fi sa ai asa ceva ( vezi foto )

28 Editat de codrina (2013-03-19 13:17)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Si de asta de unde pot sa fac o comanda online?  Si cum se foloseste?
Eu locuiesc la tara, si nu am tot timpul drum la "oras".
Multumesc de info!  :kiss

Am gasit pe net acum ceva timp, ceva aspirator pt pietris, e ceva de genul?

Si daaaa....caraseii fac multa multa mizerie. Le pescuiesc zilnic excrementele... ca mai sunt cazuri in care plutesc.
Ieri a primit fii-mea mai unul, negru, telescop.  E mai micut, puiut! Acum am 4!!!  sad    :omfg 
Sa vad, poate fac cadou cuiva vreo 2!  Problema e ca urla asta mica ca din gura de sarpe!   roll  roll

29 Editat de costyy_78 (2013-03-19 13:14)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

http://www.nevertebrate.ro/Curatare-acvariu

30

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Multumesc, am sa studiez si poate chiar azi fac comanda!

Si-a contruit cineva dintre voi acvariu?
Ce sticla trebuie? e buna cea pentru geam termopan? 
Alte sfaturi? 
Nu as da bani pe unul mare, e destul de scump. Si cel care il avem acum e contruit  de cineva, acum muuulllti ani!

31 Editat de archangel22 (2013-03-19 13:37)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Ai Hornbach prin zona ta? Nici nu se merita sa-ti faci cand te poti duce sa iei direct facut de la ei!

32 Editat de codrina (2013-03-19 13:51)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Am vazut ca este magazin la Timisoara!
Vad ca e profil constructie si gradinarit!
Fac si acvarii?? Cam la ce pret pica unul de vreo 80-100 L?

Acum am gasit revista lor!

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Au deja facute, nu stiu daca fac pe comanda! Pana in 150 lei te duce sticla, cam asa cred!

34

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Mersi!
Am sa ma mai interesez.

Am facut comanda la aspiratorul pentru pietris.
Saptamana asta ar trebui sa si ajunga.
Multumesc!  :kiss

35 Editat de bogdan.tase (2013-03-19 15:31)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

codrina A scris:

Bogdan.. La noi apa de la retea este foarte dura! Indiferent ce apa pun, lasa pete pe acvariu. Nu am incercat cu apa plata, cumparata de la magazin, mai mult ca sigur nu are duritate mare.

acum mai am o intrebare, neonul de la acvariu, trebuie lasat tot timpul aprins? Ca noi il stingem noaptea. Nu cred ca e vreo problema, nu?

cred ca mai buna este apa aia dura de la retea decat apa plata... din ce am citit nu este buna pentru care f multi nitriti/nitrati si risti sa schimbi chimia ape.... acum... eu iti spun ce am citit... daca gresesc sper sa ma corecteze colegii cu mai multa experienta... iar referitor la lumina... este chiar recomandat sa o stingi noaptea... sa mai doarma si pestisorii tai... cauta aici pe forum ca o sa gasesti diferite programe de iluminare...
later edit: dupa o noua documentare am aflat ca poti combina apa de la retea cu ceva apa distilata sau de osmoza pe care le gasesti pe la benzinarii smile... inca o data... daca gresesc cu ceva rog colegii sa ma corecteze... sa nu-ti dau informatii gresite... sunt strict informatii gasite de mine pe net big_smile

Sacrificiu Unitate Demnitate

36 Editat de codrina (2013-03-19 16:15)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Noi acum vreo 3 ani , am fost anuntati de primarie ca apa de la retea contine nitriti si nitrati! Tin minte exact pentru ca fetita era mica si incepusem sa ii dau mancarica gatita ,  atunci am gatit pt ea doar cu apa plata!  Nu cred ca acum ar avea alta formula apa.  Plus ca... la noi, apa este menajera, nu apa potabila, desi e platita ca potabila. Asa ca...ce sa fac totusi??  (Sper ca nu sunt trimisa iar la cafenea, am baut 2 cafele deja   :hug  :hug  smile  tongue )
Am fost contactata de cei de la nevertebrate.ro , in legatura cu aspiratorul acela propus de Costy. Nu il mai au pe stoc, asa ca am ales asta, dupa recomandarile domnului cu care am vorbit la telefon:
Aspirator Sera Gravel Washer
Din filmuletul atasat la link pare ca e ok! 
Abia astept sa il primesc!

Si m-am interesat de constructia acvariului, merge cu sticla de termopan, daca pun o platbanda pe exterior la imbinari.  Tot asa e construit si acesta care il am acum, doar ca nu stiu ce fel de sticla e.

Vara asta il pun pe sot la treaba! daca nu, gasesc eu ajutor din partea cuiva!
Dar tot il fac!

37 Editat de TweeTy (2013-03-19 16:48)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

nu arata bine cu platbanda ...daca vrei iti recomand unul gata facut au in hornbach de  sticla nemteasca e muuult mai clara decat cea de la geamgiu nu iti recomand sa iei si alti pesti chiar daca insista vanzatoru...(chiar aseara am fost sa iau moly galben si am vazut cum tanti a vandut o caserola de 6 l in care a bagat 5 carasi + pietris + plantute de plastic ...filtrare-aerare .. ioha)
la banii aia luam un acvariu 50l + 2-3 perechi de vivipari

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

Poți merge duminica pana la ora 12 in piața mică in Arad, sunt băieți acolo care fac acvarii la comanda la prețuri rezonabile.

39

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

ionel_jigau A scris:

Poți merge duminica pana la ora 12 in piața mică in Arad, sunt băieți acolo care fac acvarii la comanda la prețuri rezonabile.


Mersi! stiam ca sunt de toate acolo, dar nu stiam ca fac baietii si acvarii!


Tweety, clar nu mai iau alti pesti! vreau un spatiu mai mare pentru carasei si pentru plecco, asa am inteles ca este denumirea populara la acel mancator de alge/sugator de geamuri  lol  lol
Oricum, carasii mei au crescut in cele cateva luni de cand i-am luat. Asa imi pare. Daca astia "dau coltul" , sau reusesc sa o conving pe fii-mea sa ii facem cadou, in afara de cel negru telescop nu mai imi trebuie veci pururea alti carasi! sunt niste porci! Si ca apetit si ca murdarit!

40 Editat de TweeTy (2013-03-19 19:11)

Re: O incepatoare in ale acvaristicii!

cauta aici *Alba ca zapada si cei 7 pitici* si vei intelege pasiunea mea pt carasei si tot am renuntat la purcelusi


http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/8827/carasi-alba-ca-zapada-si-cei-sapte-pitici-ancistrus-albino-pui/

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic